Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


JiříDrahoš

Narozen 20. 2. 1949 (68 let)
Titul prof. Ing., DrSc., dr.h.c.
Profese Fyzikální chemik
Stranická příslušnost nestraník

Někdejší předseda Akademie věd ČR, fyzikální chemik původem ze Slezska. První seriózní průzkum jej zařadil mezi favority. Je prozápadně orientovaný, za důležité pokládá setrvání v NATO i v demokratické Evropě. Podepsal Výzvu vědců proti strachu a lhostejnosti, žádající bezpečí a slušné zacházení (nikoliv automatické přijetí) přicházejícím uprchlíkům a migrantům. Nejmenoval by vládu s účastí KSČM. Chce hájit národní hrdost založenou na sebedůvěře a zastávat „pravdu, rozum a úctu k životu“.

Srpen / č. 4

Dokážete si představit, že byste jako prezident nejmenoval vítěze voleb premiérem? Co by vás k tomu vedlo?

Premiérem by neměl být jmenován trestně stíhaný člověk. Je to špatné pro naši beztak nevalnou politickou morálku, o naší pověsti v zahraničí ani nemluvě. Navíc takový člověk nemůže v žádném případě pracovat naplno, musí nemalou energii věnovat své obhajobě. Kdyby jej přesto vítězná strana navrhla, snažil bych se jí to vymluvit a věřil ve zdravý rozum zúčastněných. Pokud by se nenašlo jakékoliv jiné věrohodné řešení, ústava nedává prezidentovi mnoho jiných možností než jmenovat navrženou osobu.

Míra souhlasu čtenářů s odpovědí

9.50 %
Ano 48.06 %Ne 38.56 %
Červenec / č. 3

Jaký postoj zaujímáte k institutu prezidentských milostí? Jak často byste ho využíval a v jakých případech?

Milost znamená naději a ta často bývá tím posledním, co člověku zbývá. Má-li být v případě odsouzeného nositelem takové naděje prezident, pak bych se této pravomoci nezříkal. Neměla by ale nahrazovat nebo měnit výrok soudu o vině, prezident není nejvyšší "odvolací instance". Proto bych milost uděloval ve skutečně výjimečných případech, a to především kvůli velmi vážné zdravotní či sociální situaci dotyčné osoby i její rodiny. Zcela jinou kategorií je amnestie. Tu striktně odmítám.  

Míra souhlasu čtenářů s odpovědí

45.79 %
Ano 66.20 %Ne 20.41 %
Červen / č. 2

Jaký přístup byste jako prezident zastával v tématech migrace a současné vlny teroristických útoků?

Musíme současně řešit následky i příčiny. Evropa by měla lépe hájit vnější hranici a kontrolovat ty, kteří k nám přicházejí. Abychom omezili riziko útoků teroristů, musíme posílit všechny složky ochrany, včetně tajných služeb. Díky ekonomické síle Evropy pak lze řešit problémy v místech jejich vzniku. Každá nová studna nebo závlahový systém pro pěstování potravin v subsaharské Africe snižují motivaci místních obyvatel k migraci. Tam by měla Evropa směrovat své úsilí, nikoliv do vnucených kvót.

Míra souhlasu čtenářů s odpovědí

47.86 %
Ano 68.48 %Ne 20.62 %
Květen / č. 1

Českou vládu destabilizovala krize mezi ČSSD a ANO. Pokud byste byl v roli prezidenta, jak byste v této krizi postupoval?

Já bych už daleko dříve pozval oba hlavní aktéry sporu na Hrad, abych zjistil vážnost situace a hledal s nimi průchodné řešení tak, abychom krizi předešli. Když ale nastala, řešil bych ji přesně v souladu s Ústavou. Tzn. přijal bych demisi celé vlády nebo pozdější návrh premiéra na odvolání příslušného ministra, bez odkladu. Mohl bych se samozřejmě zajímat o důvody a názor druhé strany, ale na mé povinnosti akceptovat návrh premiéra by to nic neměnilo. Pak bychom si to podivné divadlo ušetřili.

Míra souhlasu čtenářů s odpovědí

62.25 %
Ano 76.63 %Ne 14.38 %

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.