21:37
Petr Suchomel

Vážení čtenáři, loučíme se s Vámi a děkujeme za pozornost. Online komentář redaktorů MF DNES z prezidentské debaty končí. Přejeme Vám šťastnou volbu a rychlé smíření s výsledkem, pokud by to náhodou nedopadlo podle Vašich představ. Hezký večer!

21:37
Miroslav Korecký

Hlavně aby blbci zítra seděli jen vlevo!

21:36
Petr Kolář

Rozlučme se slovy Karla Infelda Prácheňského z Cimrmanova Záskoku: „Tak končí naše komedie. Zlo (podle toho, komu fandíte, si dosaďte Zeman nebo Drahoš) prohrává a dobro žije. Vám, paní, vidím, se slzy v oku blyští, však chodí to tak pouze na jevišti. V životě našem opačně to bývá. Tam dobrák úpí, vrch má duše křivá. Jak ale říkám na každičké štaci: Svět bude lepší, dáme-li si práci. Je marné vzlykat, modliti se zdrávas, vše závisí jen na vás, na nás, ale hlavně teda tady vlevo na vás!“

21:35
Ondřej Leinert

Česká televize jako by se zalekla kolotočové zábavy na Primě a nabídla debatu tak veřejnoprávní, že se i Václav Moravec musel u obrazovek divit. Ale i když si z toho můžete donekonečna utahovat, nelze popřít, že tohle prostředí bylo prezidentskému úřadu mnohem blíž než primácká aréna. A zatímco Zeman se v něm tak úplně doma necítil, Drahoš v sobě objevil schopnosti stát se prezidentem. Dneska pro mě byl jasně lepší.

21:34
Miroslav Korecký

Úplný souhlas. A do následných Událostí, komentářů ČT pozvala na rozbor politoložku Vladimíru Dvořákovou, snad aby následná diskuse nebyla zajímavější než ta prezidentská. Je to souboj o prsa!

21:32
Petr Suchomel

Dnešní debata se důsledně vyhýbala překvapení co do témat. Přesto jedním velkým překvapením byla. Objevila se v něm jedna ze dvou známých tváří Miloše Zemana (klid a rozvaha), ale naprosto jiný Jiří Drahoš než v úterý. Už nevystřeloval slova s frekvencí jedno za minutu, nepůsobil ztrémovaně. Byl klidný, tvrdě útočil na Zemana, dokonce se občas v jeho řeči objevil nepatrný náznak vtipu. Kdyby takhle působil na Primě, dojem z posledního týdne kampaně byl úplně jiný. Na Primu se dívalo přes dva miliony diváků, ČT se zatím chlubí o něco větším číslem: 2,6 milionu. Je však otázka, zda tuhle „sváteční“ nudu nedokoukalo do konce jen několik nejotrlejších.

21:31
Petr Kolář

Dnešní debata byla opravdu veřejnoprávní se vším všudy. Z tohoto pohledu se jí nedá nic vytknout. Naprosto jí však chyběly jakékoli emoce a při věcné argumentaci jsme se ani od jednoho z kandidátů nedozvěděli nic nového, natož překvapivého. Miloš Zeman byl buď unavený, anebo se tentokrát rozhodl působit státnicky a příliš neútočit. Ve výsledku to bylo, jako když si spolu tenisté dlouho pinkají na jistotu, aby neudělali chybu, a míč létá jen nad sítí. Jiřímu Drahošovi tento formát evidentně vyhovoval mnohem lépe. Na rozdíl od úterka, kdy to nezvládl, byl tentokrát mnohem lépe připravený a působil jistěji. Zejména v poslední části, kdy si kandidáti kladli otázky navzájem, Miloše Zemana Docela přitlačil. I kvůli tomu může tentokrát těsné vítězství slavit on. Stále je ale nejdůležitější, komu se podařilo lépe oslovit zhruba deset procent nerozhodnutých voličů, o které ve všech debatách a tancích okolo šlo hlavně. Dozvíme se to už pozítří.

21:29
Petr Suchomel

Poslední slovo Miloše Zemana: „Doufám, že to není moje poslední slovo.“ Vyzývá diváky, aby šli volit. Totéž činí i Jiří Drahoš. Zeman pak ještě mluví do titulků - děkuje moderátorce, že nikomu nestranila a nebyla nikým ovlivněna. Zřejmě mu došlo, že dnešní pořad neovlivnil masy nerozhodnutých. Tak se aspoň snaží naklonit si stovky zaměstnanců České televize, proti které jinak vede svatou válku.

21:28
Miroslav Korecký

ČT na rozdíl od Primy stříhla konec včas, ještě než Zeman musel vstát ze židle. To je podaná veřejnoprávní ruka prezidentovi, který ČT vůbec nemiluje.

21:26
Petr Kolář

Kancléř Mynář je prý frajer a „z frajeřiny“ požádal o nejvyšší stupeň prověrky, kterou nedostal. Zeman mu za to prý vyčinil. No, párkrát už jsme to sice od prezidenta slyšeli, ale opakování je zřejmě matka moudrosti. Každopádně Mynář frajer je, o tom žádná. A možná, že i libovej.

21:25
Ondřej Leinert

Drahoš ve svojí poslední minutě vyzývá lidi, ať jdou k volbám. Je celkem ostrý: Miloš Zeman už nemá této zemi co nabídnout, ale jeho poradci si z ní ještě mají co vzít. Dál už slibuje dříve slíbené, že bude prezidentem všech.

21:25
Miroslav Korecký

Téma Mynář a prověrka je sice ohrané neskutečně, ale Zeman se v něm zle topí. Ono se holt špatně na každou otázku odpovídá slovy, že jen blbec nemění své názory...

21:22
Petr Kolář

Miloš Zeman čelil dotazu, proč jeho někdejší vláda přijala pět tisíc kosovských Albánců, když je teď tolik proti přijímání uprchlíků. Zeman použil klaiscký trik: hodil to na Kavana. Teď mi na mysl vytanula Cimrmanova teorie solipsismu, se kterou jsme byli seznámeni v semináři před hrou Akt: „Autor tak vlastně zastává názor, který zároveň vyvrací. To samozřejmě ještě tenkrát vzbudilo rozpaky, nemyslete si.“

21:20
Petr Suchomel

Drahoš Zemanovi vrací tamatický „úder“ s referendem. Ptá se na prověrku kancléře Mynáře. Překvapení je v téhle debatě sprosté slovo.

21:19
Petr Suchomel

Na Primě se Zeman do Drahoše zakousl jak hladový pes hned po první otázce. Drahoš pak celou hodinu vypadal jako oběť vedle predátora. I kdyby používal úplně stejná slova jako Zeman, působil by spíš jako kanárek, který se od psa naučil štěkat. Tentokrát Zeman zuby zacvakal pozdě. Drahoš je po 75 minutách debaty spíš v roli dravce, pes Zeman kličkuje po poli.

21:16
Petr Kolář

Mimochodem, v této pasáži, kdy se ptají kandidáti jeden druhého, Jiří Drahoš vůbec docela boduje. Je vidět, že byl připraven opravdu dobře. Miloš Zeman teď působí, že by nejraději zalezl do své jezevčí nory na Vysočině a lízal si rány.

21:16
Miroslav Korecký

Deset minut do konce, na stole migranti. Teď, nebo nikdy!!! Jestli se teď Zeman neprobere, tak už nikdy.

21:14
Ondřej Leinert

Drahoš připomněl Zemanovi jeho výrok, že stokorunový poplatek za den v nemocnici nikoho nezabije. Prezident se snaží obhájit tím, že je spousta vysokopříjmových skupin, které to opravdu nezabije, Drahoš oponuje, že u nás žije spoustu důchodců, pro které to problém opravdu je. Zeman si teď překvapivě moc neškrtá.

21:14
Petr Kolář

Druhá Zemanova otázka na Drahoše. Prý řekl, že jedním z politiků, kterým důvěřuje, je Kalousek. A zda si ho tedy vezme za poradce. Drahoš líčí, že nic takového neřekl, prý byl tehdy jen tázán, s kým z politiků se mu v čele Akademie věd dobře jednalo. Zemanovi slíbil knihu jeho polopravd a nepravdivých tvrzení. Prezidenta to vykolejilo natolik, že se zeptal, proč o tom Drahoš mluví. „Protože jste se na to zeptal,“ utřela ho moderátorka Witowská. Bod pro ní i pro Drahoše. 

21:11
Petr Suchomel

Ty obálky, to byl bytelnej nápad. Jak nejdou moderátorce moc rozlepit. Hned to odsjepá jako na formulích.

Diskuse


P87e29t31r D95o25h80n66a63l 2904881644976: To jsou mi ale nestraníci... Styďte se. (22:24)

M68i16r98e28k M25a40j15z20l38e92r 6583567324252: konstatování onoho Leinerta, že debata více seděla budoucímu prezidentovi, bylo velice zajímavé... ale už opravil na prezidentský úřad :-) (21:42)

D74a54l28i89b44o48r B75a58r98a30n38e39k 9153596103876: uz sem se bal, ze se mi tu nic nezobrazi (21:29)

J44a85n K10o66t23y33z49a 3317287301206: Tihle komentátoři a reportéři jsou opravdu nestranní...... :-) Vůbec není poznat, že to jsou Drahošovi voliči, kdepak... :-) (21:27)


Najdete na iDNES.cz