21:45
Petr Kolář

Vážení čtenáři, tímto on-line reportáž z úterní debaty kandidátů na prezidenta uzavíráme. Velice vám děkujeme za pozornost a přejeme příjemný zbytek večera.

21:37
Petr Kolář

Z mého pohledu si pocit vítězství zřejmě odnesou příznivci obou kandidátů. Zatímco ti Drahošovi budou hovořit o slušnosti svého „pana profesora“, s jakou čelil „brutálním útokům“ Zemana, fanoušci prezidenta budou tvrdit, že si protikandidáta „namazal na chleba“. Pravdou je, že byť tak výrazné to nebylo, Jiří Drahoš se držel a evidentně se dobře připravil především na téma migrace, Miloš Zeman udával debatě tempo, styl i dynamiku, zatímco jeho vyzývatel se povětšinu času jen bránil. Toto kolo tedy Zeman vyhrál, byť Drahoše úplně „nezničil“, jak předvídali lidé z jeho okolí. Shrňme dnešní Drahošův výkon opět slovy fotbalového komentátora a „klasika“ Pavla Karocha: „No, musím říct, že psychicky to není jednoduché. Protože i takový kandidát... Samozřejmě když si vypracujete takhle čtyři šance za zápas a pak je neproměníte, tak to bere sílu, protože není tam ten výsledek. Je to takové jako když si lev půjde zalovit, ale nic nepřinese. Na druhé straně to vypadá, že pokud to bude jen o tu jednu kontaktní branku, tak si Zeman nemůže být třemi body zdaleka jistý.“

21:36
Petr Suchomel

Debata proběhla de facto bez zásahu rozhodčího. Zeman skóroval předem připravenými góly, Drahoš většinou bránil, občas něco pustil, občas střelu odrazil. V disciplíně „debatování“ to trochu vypadalo, jako kdyby hrála Kanada s Německem, ale ve volbách půjde o sympatie, ne o góly. Otázka je, zda to Kanada nepřeťápla. Když už vedla pět nula, diváci by mohli očekávat spíš „technický hokej“ než další šrapnely. Nedá se vyloučit, že v příštím zápasu bude část diváků fandit Německu – už proto, že vydrželo bránit do konce.

21:31
Ondřej Leinert

Jestliže to na začátku vypadalo, jak si Zeman s bouřícím publikem namažou nejistého profesora na chleba, postupem času se Drahoš čím dál víc do role vžíval a na konci už byl víc než vyrovnaným protivníkem. Závěrečný záběr, kdy Zeman pomalu vstával z křesla a opíral se o hůl, zatímco Drahoš se sebevědomě postavil, mohl být nakonec důležitější než celá hodina, ze které mi ještě teď duní v uších.

21:30
Miroslav Korecký

Bude to Zemanovi stačit? Nebo chystá na čtvrtek do ČT ještě nějaký větší šrapnel?

21:29
Petr Suchomel

„Ať nás provází síla našich volebních hlasů!“ loučí se moderátor. „Slunce v duši“ už připojit nestihl. Běží závěrečné titulky.

21:28
Miroslav Korecký

...a Zeman ani jednou nepoužil bonmot o koaličních nepřátelích ani vtip s Claudií Schifferovou. Tak to je velké překvapení!

21:27
Ondřej Leinert

Zeman má poslední slovo k migraci. Připomíná, že o tématu mohl mluvit s Angelou Merkelovou. Drahoš si to nenechal líbit – Zemanovi opáčil, že to, co dělal s Merkelovou, nebylo jednání, byl to jen bonmot. V druhé polovině debaty se původně nejistý Drahoš celkem slušně rozjel.

21:26
Petr Suchomel

Duel končí. Voříšek neomdlel.

21:26
Petr Suchomel

„Nu.“ Zemanovo často používané „nu“ je podle jazykovědců „citoslovce vyjadřující vůli mluvčího“. Teorii, že prezident říká ve skutečnosti „ňu“, lze s ohledem na personální obsazení debaty vyloučit.

21:22
Petr Suchomel

Pravda, na Mynáře a Nejedlého ještě nedošlo. Asi se do protikuřáckého zákona, církevních restitucí a migrace blbě dostávají. Kouří vůbec Mynář? Chodí Nejedlý do kostela?

21:21
Ondřej Leinert

Drahoš teď ukazuje, že je na Zemanův výpad ohledně migrační krize připraven: „Víte, pane prezidente, migrace se neřeší v Rusku, Číně nebo středoasijských zemích.“ Zeman radši stáčí řeč zpět na Drahošův původní výrok o tom, kolik by Česko mohlo přijmout migrantů. Tak úplně se mu to nedaří, popletl totiž, kde Drahoš o migrantech mluvil.

21:20
Petr Suchomel

Zemanova útočnost je největší překvapení večera. Nepotvrdily se prognózy, že bude smířlivý a tatíčkovský. Za celých pět let na Hradě se neprojevil tak drsně. Budou diváci obdivovat alfa samce, nebo to vyvolá soucit s tím, kdo vypadá, že se brání?

21:17
Miroslav Korecký

Dalo se čekat – Drahoš kontruje Čínou a Ruskem. Ještě nepochybně vytáhne Mynáře a Nejedlého.

21:17
Miroslav Korecký

Okamžik O: Zeman se pokouší Drahoše co nejvíc vykoupat v tématu migrace a udělat z něj čirého vítače. Drahoš ale jistě dostal od svého týmu „nalejvárnu“ a tento útok čekal.

21:17
Petr Suchomel

Zeman cituje z petice vědců o migraci. Dokázal se udržet na uzdě přesně šedesát minut!

21:15
Petr Suchomel

„Pane prezidente, vy jste před riziky migrace varoval vždycky. Pomohlo toto varování společnosti?“ Moderátor jde do Zemana jako hladový boxer.

21:14
Ondřej Leinert

Drahoš se snaží Zemanovi vrátit jeho útok ohledně církevních restitucí. Ptá se prezidenta, nakolik asi tento problém lidi pálí – na kterém místě mezi veřejně diskutovanými tématy tato věc je. Zeman se snaží prostor získat tím, že první jistě je uprchlická krize. Církevní restituce budou tak šesté, sedmé, tvrdí Zeman, Drahoš opáčí, že není ani v první dvacítce. Získává si tak potlesk publika. Ten přehluší všechno... I odpověď.

21:13
Petr Suchomel

„Když nevím už opravdu kudy kam, omdlím,“ vtipkoval Voříšek před debatou. Zatím stojí pevně na nohou. Ale zdravotníky bych ještě nestahoval. Právě se začíná mluvit o migraci.

21:12
Miroslav Korecký

Zeman si občas naběhne a má štěstí, že Drahoš není schopen bezprostředně smečovat. Když zpochybňuje církevní restituce tím, že je rozhodl hlas trestně stíhaného poslance Pekárka, bylo by dost snadné mu připomenout, že on sám chce podruhé jmenovat trestně stíhaného premiéra.

Najdete na iDNES.cz