Nesmíme dát prostor obchodníkům se strachem, řekl u lidovců Drahoš

  12:05aktualizováno  12:05
Někteří politici se uměle snaží vyvolávat v lidech strach, řekl kandidát do Senátu a neúspěšný prezidentský kandidát Jiří Drahoš na ideové konferenci KDU-ČSL v Praze. „Těmto obchodníkům se strachem nesmíme nechat prostor, aby nás otravovali svými negativní emocemi a agresivitou,“ prohlásil Drahoš.

Kandidát do Senátu Jiří Drahoš (vlevo) a předseda lidovců Pavel Bělobrádek na konferenci KDU-ČSL 15. září 2018 v Praze. | foto: ČTK

„Když se podíváme na ideové směřování Hradu a současnou vládu podporovanou komunisty, jsem opravdu rád, že je zde horní komora parlamentu,“ řekl také Drahoš, který se pokusí dostat do Senátu v Praze 4 s podporou několika stran – KDU-ČSL, TOP 09, STAN a Zelených.

Volby 2018

Obchodníkům se strachem podle něj nahrává nízká, někdy dokonce katastrofální úroveň mediální gramotnosti. „Je alarmující, že podle posledního průzkumu agentury Median má polovina studentů středních škol problém rozeznat dezinformaci od relevantní zprávy. Není se tedy čemu divit, když dezinformace nebo přímo lži jsou dnes v médiích šířeny i řadou politiků,“ řekl.

Na dotaz iDNES.cz, které myslel, odvětil, že ty z extremistických uskupení. Nedostatečná mediální gramotnost může přitom podle něj vést i ke zpochybňování principů demokracie, a proto se chce v Senátu soustředit na problematiku školství.

Fotogalerie

Význam Senátu jako pojistky proti náhlým, zbrklým změnám zdůraznil na sobotní ideové konferenci strany předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek.

„Možná od svého založení bude hrát nejvýznamnější roli,“ řekl. Ústava se podle něj má měnit s rozvahou. Postavil se proti osekávání brzd a protivah, které podle něj může vést k tomu, že nějaký demagog či podvodník uchopí plnou moc a dokáže osekat svobodu. 

Bělobrádek: Nejlepší protikorupční opatření je podpořit slušné lidi

Bělobrádek řekl, že se jeho strana nehodlá podbízet na základě výsledků marketingu, ale bude trvat na svých hodnotách, ze kterých pak vychází program a nabízená politická řešení. „Jsou strany, které vítězí na základě marketingu, které na základě průzkumů nabídnou lidem to, co chtějí slyšet,“ uvedl šéf lidovců. Odmítl lež, urážky a ponižování soupeřů.

Lidovci mají nyní v Senátu 16 křesel, z toho tři jejich senátoři obhajují. Vzhledem k tomu, že ČSSD, která podle preferencí slábne, obhajuje 12 křesel ze 23, má KDU-ČSL dokonce šanci, že se stane nejsilnější stranou v horní komoře parlamentu. 

Bělobrádek dal voličům také návod, jaké lidi by podle něj měli podpořit v komunálních volbách. „Nejlepším protikorupčním opatřením je, aby na radnicích seděli slušní lidé,“ řekl Bělobrádek. Slušní lidé jsou podle něj takoví, kteří umějí rozlišit pravdu a lež, co je krásné a ošklivé a dobro od zla.

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Meteorologové varovali před extrémní ledovkou, lidé by neměli vycházet

Ledovka v Zašovicích poslední listopadový víkend

Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) zvýšil riziko ledovky na extrémní. Týká se to části krajů Pardubického,...

Chladnokrevně zastřelil čerpadlářku, aby mohl uloupit deset tisíc korun

Policie zveřejnila záznam z kamery v čerpací stanici na Mělnicku, na kterém...

Čerpadlářka Jana umyla dva stojany na pumpě Radius v Podhořanech na Mělnicku a vešla zpátky do benzinky za pult. Na...

Nevyjíždějte, varují meteorologové. Česko zasáhne silná ledovka

Ilustrační foto

Meteorologové opět varují před silnou ledovkou, která se může opět tvořit od nedělního odpoledne. Problémy hrozí hlavně...

Stát proti žumpám. Úřady budou rozdávat pokuty a přibude papírování

Válku kempů poznal na vlastní kůži i řidič fekálního vozu.

Od ledna začne platit novela vodního zákona, která má změnit ledabylé nakládání s odpadní vodou. Majitelé domů budou...

Demonstrace žlutých vest v Paříži i Bruselu. Policie zatkla stovky lidí

Demonstranti ve žlutých vestách se navzdory zákazu sešli na hlavní pařížské...

Ve Francii vypukly v sobotu další násilné protesty. Policie v centru Paříže nedaleko bulváru Champs-Élysées proti...

Další z rubriky

Rektor Bek vstoupí do klubu Starostů. Mezi nimi a lidovci vybírá Drahoš

Rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek suverénně vyhrál druhé kolo senátních...

Noví senátoři nestraníci či ti, kteří byli zvoleni s průřezovou podporou, rozhodnou o tom, která strana či hnutí bude...

Hamáček: Kdyby ČSSD řekla, že nemáme být ve vládě, musí ji vést někdo jiný

Předseda ČSSD a vicepremiér Jan Hamáček sledoval výsledky druhého kola...

Šéf ČSSD, ministr vnitra a zahraničí Jan Hamáček odmítá, aby se strana po propadáku v komunálních i senátních volbách...

Lidé si stěžují na výsledky voleb. Vadí jim zemřelý kandidát či rasismus

Netradiční volební místnost v zázemí tenisových kurtů v Nové Huti u Plzně.

David Rath se dostal v Hostivici jako jediný ze sdružení Zdravá Hostivice do zastupitelstva. Vítěz voleb, uskupení HOme...

Najdete na iDNES.cz