iDNES.cz / Volby

  • Středa 16. ledna 2019 Ctirad

Rektor Bek vstoupí do klubu Starostů. Mezi nimi a lidovci vybírá Drahoš

  15:29aktualizováno  15:29
Noví senátoři nestraníci či ti, kteří byli zvoleni s průřezovou podporou, rozhodnou o tom, která strana či hnutí bude mít po volbách nejsilnější klub a nejspíš i šéfa Senátu. Jasno má zatím rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek. „Já to mám jasné už od května, podle koaliční smlouvy vstoupím do klubu Starostů,“ řekl iDNES.cz Bek.

Rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek suverénně vyhrál druhé kolo senátních voleb v Brně. | foto: Patrik Uhlíř, MAFRA

Do téhož klubu zřejmě zamíří i Herbert Pavera, který byl na Opavsku zvolen s podporou TOP 09, ODS a STAN. „TOP 09 zřejmě vlastní klub mít v Senátu nebude, takže to vypadá na klub Starostové a nezávislí, když se navíc teď bude jednat o další spolupráci obou stran,“ uvedl v neděli pro iDNES.cz Pavera.

Mezi klubem Starostů a KDU-ČSL si bude vybírat prezidentský kandidát Jiří Drahoš, který vyhrál v Praze 4. 

„Po neděli začnu jednat. Během pár dnů předpokládám, že se to vyjasní a že bych se rozhodl. Budu jednat s těmi stranami, které mě podpořily, případně jestli mě ještě nějaká jiná osloví. Zelení nemají v Senátu klub, s těmi ne, ale s třemi ostatními určitě ano, případně pokud se někdo ozve, nebráním se žádné debatě,“ řekl iDNES.cz Drahoš. Na dodatečnou otázku, zda jsou tedy ve hře kluby KDU-ČSL a Starostové a nezávislí, odvětil: „Přesně tak, ano.“

S ještě širší podporou více stran byl zvolen v Praze 12 Pavel Fischer. Na rozdíl od Drahoše ho podporovala i ODS. Hned v sobotu večer Fischer přišel poděkovat i do sídla ODS, ale ulovit ho chtějí i lidovci a STAN. Fischer ještě své rozhodnutí, do kterého klubu půjde, zveřejnit nechce.

Hnutí Starostové a nezávislí se tak může nakonec stát vítězem přetahované o to, čí klub bude nejsilnější. Vzhledem k propadu ČSSD se na to těšili lidovci, bezprostředně po volbách to vypadalo na ODS a že by příštím šéfem Senátu mohl být Jaroslav Kubera. Nyní prudce rostou akcie STAN.

„Máme ambici usilovat o post předsedy Senátu. Především v současné době, kdy role Senátu v rámci politického systému roste, je tato pozice stěžejní. Chceme, aby to byla zkušená a pracovitá osoba s vizí, která bude poctivě střežit demokratické hodnoty naší země,“ uvedl v reakci na volební výsledky předseda senátorského klubu Jan Horník.

Marek Hilšer, nový senátor za Prahu 2, i po zvolení opakoval to, co říkal již před volbami, že pro něj nepřipadají v úvahu kluby ANO, ODS a ČSSD. Výběr možností se mu tak zúžil na kluby KDU-ČSL, Starostové a nezávislí a Klub pro liberální demokracii - SEN 21. Nebo může zůstat zcela nezařazený. Ostatně již v kampani za ním nestála na rozdíl od dalších dvou prezidentských kandidátů žádná strana.

Podnikatel a hudební skladatel Ladislav Faktor, zvolený na českobudějovicku, v Senátu nahradí Jiřího Šestáka. Ten řekl, že se rozhlédne a uvidí, ve kterých klubech je místo. „Buď si jeden z nich vyberu nebo ne,“ řekl Faktor.

„Zatím nejsem rozhodnuta,“ odvětila iDNES.cz na otázku, ke kterému klubu se bude chtít připojit, nová senátorka na Prostějovsku Jitka Chalánková, bývalá místopředsedkyně TOP 09, která se rozešla se svou stranou ve zlém. Před tím byla také dlouho členkou KDU-ČSL.

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Soud definitivně osvobodil policistu, který autem zastavil motorkáře

Policista Šimon Vaic je viněn z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti kvůli...

Policista Šimon Vaic, který čelil obžalobě kvůli tomu, že zahradil ujíždějícímu motorkáři cestu autem v roce 2017,...

Útočník na pódiu pobodal starostu Gdaňsku, ten na následky zranění zemřel

Starosta Gdaňsku Pawel Adamowicz při vystoupení na charitativní akci (13. ledna...

Na starostu polského Gdaňsku zaútočil během nedělního večera muž s nožem. Stalo se tak při charitativní akci, kdy...

Drsná vražda čerpadlářky. Postřelili ji skrz dveře a nechali vykrvácet

Čerpací stanice u Nelahozevsi ve středních Čechách je po vraždě opět v provozu....

Čerpadlářka, kterou zabili v prosinci na benzince v Nelahozevsi dosud neznámí pachatelé, se podle zjištění MF DNES...

Policie dopadla údajné vrahy čerpadlářky v Nelahozevsi

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Policie zadržela dva podezřelé z vraždy čerpadlářky z Nelahozevsi. Informaci iDNES.cz potvrdil policejní mluvčí Zdeněk...

Aktivisté zůstávají uvnitř Kliniky, exekutor proto vyklízení odložil

Aktivisté z Kliniky na pražském Žižkově neopustili budovu ani po uplynutí...

Správa železniční dopravní cesty s pomocí exekutora začala vyklízet Kliniku na pražském Žižkově, kterou protiprávně...

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Ať se rozhádání sociální demokraté rozdělí na dvě party

Volební studio ČSSD připravené k druhému kolu senátních voleb v Praze.. (13....

Sociální demokracie tvoří de facto dvě skupiny s naprosto odlišnými postoji a ideologií. Při absenci autoritářského...

Nízká účast změní volby do Senátu, ve hře je australský model

Ilustrační snímek

Druhá historicky nejnižší účast ve volbách za 25 let provázela druhé kolo voleb do Senátu. Premiér se nechal slyšet, že...

Rektor Bek vstoupí do klubu Starostů. Mezi nimi a lidovci vybírá Drahoš

Rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek suverénně vyhrál druhé kolo senátních...

Noví senátoři nestraníci či ti, kteří byli zvoleni s průřezovou podporou, rozhodnou o tom, která strana či hnutí bude...

Nevíte, co vařit? Inspirujte se
Nevíte, co vařit? Inspirujte se

Uvařte rodině něco dobrého.

Najdete na iDNES.cz