KOMENTÁŘ: Co nám řekly volby? ANO jede dál a ČSSD je na kapačkách

  22:23aktualizováno  22:23
Ovládnutím skoro všech velkých měst zůstává hnutí ANO nejúspěšnějším politickým uskupením i v komunálních volbách. Přišlo ale o Prahu a také v Senátu nejsou jeho vyhlídky zrovna růžové, píše ve svém komentáři Miroslav Korecký z MF DNES.

Jan Hamáček v pražském sídle ČSSD. (6. října 2018) | foto:  Petr Topič, MAFRA

Vyhlášením výsledků komunálních voleb začíná tradiční bitva o jejich interpretaci. Vítězové budou minimálně tři:

1/ Nezávislí, lidovci či STAN: vítězí na počty mandátů, ale jde zejména o místa v zastupitelstvech malých obcí, v nich žijí stovky či tisíce obyvatel.

Volby 2018

2/ Hnutí ANO: vítězí na absolutní počet odevzdaných hlasů, protože dokázalo stejně jako před čtyřmi lety ovládnout téměř všechna krajská a jiná statutární města, kde žijí deseti či statisíce lidí.

3/ ODS: pokud se potvrdí, že po dlouhých 12 letech dokázala zvítězit ve své kdysi tradiční baště, Praze, nebude to sice návrat do časů Pavla Béma, kdy vítězila ziskem nad 50 procent, ale triumf v metropoli bude mít značnou symbolickou hodnotu. Zejména když se strana i v dalších velkých městech dotahuje na ANO.

Čest poraženým

Hlavním poraženým těchto voleb je – už zase – ČSSD. Pohasla její naděje, že alespoň v komunále udrží důstojnější pozice. Strana nejen že úplně propadla v Praze, ale zejména tragicky oslabila ve svých tradičních državách – na severní Moravě či v severních Čechách.

Vedle toho ČSSD dramaticky ztratí v Senátu a téměř jistě přijde o post šéfa horní komory. Na jarním sjezdu se dá očekávat tvrdé účtování, tedy pokud už strana není smířena s úplným odchodem z české politiky.

V prudkém sešupu pokračuje i KSČM, TOP 09 dál ztrácí ve své pražské baště a hlavně ve zbytku republiky a Strana zelených už prakticky přestala existovat.

Všichni proti ANO?

V komunálních volbách více než v kterýchkoli jiných záleží na jejich „druhém kole“, tedy povolebním vyjednávání o místních koalicích a postech starostů a primátorů. Hlavně v Praze je to velká hádanka: s malým odstupem uspělo pět subjektů a zřejmě tři z nich budou vládnout, předcházet tomu bude složitá šachová partie vyjednávacích týmů.

Fotogalerie

V dalších velkých městech může vítězné ANO potkat to, co zažilo před čtyřmi lety v Plzni nebo Olomouci, tedy strategii „všichni proti ANO“ a odchod do opozice.

A kdovíjak růžové vyhlídky nemá ANO ani v Senátu. Více než desítka postupujících do druhého kola nemusí mnoho znamenat, i tam se dá ve druhém kole očekávat, že větší podporu od neúspěšných stran mohou pro sebe získat jejich protikandidáti z ODS, KDU-ČSL či nezávislí. Zejména když proti kandidátům ANO stojí výrazné osobnosti typu Mikuláše Beka, Raduana Nwelatiho či Přemysla Rabase.

V Senátu téměř jistě vládní koalice ztratí, což zproblematizuje schvalování jejích zákonů. Do čela se pravděpodobně vyhoupne jeden z dvojice lidovců Pavel Bělobrádek nebo Jiří Čunek a komora se vedle Prahy může stát další pevností opozičního tábora.

Zajímavou zprávou je i výborný výsledek tří z pěti kandidátů, kteří v lednu stáli v hradní volbě proti Miloši Zemanovi. Pokud úspěch potvrdí i ve druhém senátním kole, může to do příští hradní volby přilákat mnohem více lidí, kteří to využijí ke zviditelnění pro své příští kandidatury na cokoliv.

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Chladnokrevně zastřelil čerpadlářku, aby mohl uloupit deset tisíc korun

Policie zveřejnila záznam z kamery v čerpací stanici na Mělnicku, na kterém...

Čerpadlářka Jana umyla dva stojany na pumpě Radius v Podhořanech na Mělnicku a vešla zpátky do benzinky za pult. Na...

Stát proti žumpám. Úřady budou rozdávat pokuty a přibude papírování

Válku kempů poznal na vlastní kůži i řidič fekálního vozu.

Od ledna začne platit novela vodního zákona, která má změnit ledabylé nakládání s odpadní vodou. Majitelé domů budou...

Demonstrace žlutých vest v Paříži i Bruselu. Policie zatkla stovky lidí

Demonstranti ve žlutých vestách se navzdory zákazu sešli na hlavní pařížské...

Ve Francii vypukly v sobotu další násilné protesty. Policie v centru Paříže nedaleko bulváru Champs-Élysées proti...

Nemocnici obsadila policie. Taxikář oznámil, že tam vezl vrahy čerpadlářky

Heliport ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové.

Zásahová jednotka, policisté v civilu i běžné hlídky ve čtvrtek dopoledne prohledávali Fakultní nemocnici v Hradci...

Druhá světová válka a holokaust neexistují. Norsko reformuje školství

Vězni z pobočného tábora Ebensee (byl součástí Mauthausenu) po osvobození...

Norská konzervativní vláda chce v plánované školní reformě vynechat z osnov velkou část sociálních věd a historie,...

Další z rubriky

Fischer: Předseda Senátu se musí umět postavit i prezidentovi

Pavel Fischer s manželkou Klárou slaví vítězství ve druhém kole voleb do...

Už v prvním kole to do Senátu diplomatu Pavlu Fischerovi nevyšlo jen velmi těsně. O to víc triumfoval v sobotu v kole...

Hamáček: Kdyby ČSSD řekla, že nemáme být ve vládě, musí ji vést někdo jiný

Předseda ČSSD a vicepremiér Jan Hamáček sledoval výsledky druhého kola...

Šéf ČSSD, ministr vnitra a zahraničí Jan Hamáček odmítá, aby se strana po propadáku v komunálních i senátních volbách...

Nový senátor za Sokolovsko Balatka chce pomoci postiženému regionu

Miroslav Balatka kandidát na senátora, očekává výsledky voleb v hospůdce...

Pomoc strukturálně postiženému regionu je jednou z priorit nového senátora za Sokolovsko Miroslava Balatky. Zároveň si...

Najdete na iDNES.cz