iDNES.cz / Volby

  • Čtvrtek 21. února 2019 Lenka

KOMENTÁŘ: Co nám řekly volby? ANO jede dál a ČSSD je na kapačkách

  22:23aktualizováno  22:23
Ovládnutím skoro všech velkých měst zůstává hnutí ANO nejúspěšnějším politickým uskupením i v komunálních volbách. Přišlo ale o Prahu a také v Senátu nejsou jeho vyhlídky zrovna růžové, píše ve svém komentáři Miroslav Korecký z MF DNES.

Jan Hamáček v pražském sídle ČSSD. (6. října 2018) | foto:  Petr Topič, MAFRA

Vyhlášením výsledků komunálních voleb začíná tradiční bitva o jejich interpretaci. Vítězové budou minimálně tři:

1/ Nezávislí, lidovci či STAN: vítězí na počty mandátů, ale jde zejména o místa v zastupitelstvech malých obcí, v nich žijí stovky či tisíce obyvatel.

Volby 2018

2/ Hnutí ANO: vítězí na absolutní počet odevzdaných hlasů, protože dokázalo stejně jako před čtyřmi lety ovládnout téměř všechna krajská a jiná statutární města, kde žijí deseti či statisíce lidí.

3/ ODS: pokud se potvrdí, že po dlouhých 12 letech dokázala zvítězit ve své kdysi tradiční baště, Praze, nebude to sice návrat do časů Pavla Béma, kdy vítězila ziskem nad 50 procent, ale triumf v metropoli bude mít značnou symbolickou hodnotu. Zejména když se strana i v dalších velkých městech dotahuje na ANO.

Čest poraženým

Hlavním poraženým těchto voleb je – už zase – ČSSD. Pohasla její naděje, že alespoň v komunále udrží důstojnější pozice. Strana nejen že úplně propadla v Praze, ale zejména tragicky oslabila ve svých tradičních državách – na severní Moravě či v severních Čechách.

Vedle toho ČSSD dramaticky ztratí v Senátu a téměř jistě přijde o post šéfa horní komory. Na jarním sjezdu se dá očekávat tvrdé účtování, tedy pokud už strana není smířena s úplným odchodem z české politiky.

V prudkém sešupu pokračuje i KSČM, TOP 09 dál ztrácí ve své pražské baště a hlavně ve zbytku republiky a Strana zelených už prakticky přestala existovat.

Všichni proti ANO?

V komunálních volbách více než v kterýchkoli jiných záleží na jejich „druhém kole“, tedy povolebním vyjednávání o místních koalicích a postech starostů a primátorů. Hlavně v Praze je to velká hádanka: s malým odstupem uspělo pět subjektů a zřejmě tři z nich budou vládnout, předcházet tomu bude složitá šachová partie vyjednávacích týmů.

Fotogalerie

V dalších velkých městech může vítězné ANO potkat to, co zažilo před čtyřmi lety v Plzni nebo Olomouci, tedy strategii „všichni proti ANO“ a odchod do opozice.

A kdovíjak růžové vyhlídky nemá ANO ani v Senátu. Více než desítka postupujících do druhého kola nemusí mnoho znamenat, i tam se dá ve druhém kole očekávat, že větší podporu od neúspěšných stran mohou pro sebe získat jejich protikandidáti z ODS, KDU-ČSL či nezávislí. Zejména když proti kandidátům ANO stojí výrazné osobnosti typu Mikuláše Beka, Raduana Nwelatiho či Přemysla Rabase.

V Senátu téměř jistě vládní koalice ztratí, což zproblematizuje schvalování jejích zákonů. Do čela se pravděpodobně vyhoupne jeden z dvojice lidovců Pavel Bělobrádek nebo Jiří Čunek a komora se vedle Prahy může stát další pevností opozičního tábora.

Zajímavou zprávou je i výborný výsledek tří z pěti kandidátů, kteří v lednu stáli v hradní volbě proti Miloši Zemanovi. Pokud úspěch potvrdí i ve druhém senátním kole, může to do příští hradní volby přilákat mnohem více lidí, kteří to využijí ke zviditelnění pro své příští kandidatury na cokoliv.

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Další z rubriky

Čtyři kandidáti do čela Senátu: Kubera, Hampl, Růžička, Linhart

Na pozvání šéfa STAN Petra Gazdíka se sešli na večeři ve Valdštejnské hospodě...

Poté co hnutí STAN, ODS a KDU-ČSL ovládly horní komoru parlamentu, se večer na pozvání šéfa hnutí Starostové a...

Rektor Bek vstoupí do klubu Starostů. Mezi nimi a lidovci vybírá Drahoš

Rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek suverénně vyhrál druhé kolo senátních...

Noví senátoři nestraníci či ti, kteří byli zvoleni s průřezovou podporou, rozhodnou o tom, která strana či hnutí bude...

Hamáček: Kdyby ČSSD řekla, že nemáme být ve vládě, musí ji vést někdo jiný

Předseda ČSSD a vicepremiér Jan Hamáček sledoval výsledky druhého kola...

Šéf ČSSD, ministr vnitra a zahraničí Jan Hamáček odmítá, aby se strana po propadáku v komunálních i senátních volbách...

Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun
Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun

Proč u vás doma nefungují všechny univerzální rady, jak ušetřit? Protože každá rodina funguje jinak! Zaměřte se na to, co opravdu potřebujete, a podle toho postupně utáhněte kohoutek na správném místě. V rozpočtu se pak najde i pár stovek navíc.

Najdete na iDNES.cz