Straníci můžou odhlasovat, že nám nevěří a máme skončit, přiznal Zimola

  16:14aktualizováno  16:14
ČSSD ve srovnání s minulými komunálními volbami ztratila přibližně polovinu mandátů. V Praze nebudou sociální demokraté v zastupitelstvu poprvé od roku 1990. „Nevidím to jako fatální prohru. To rozhodně ne,“ reagoval na výsledek první místopředseda sociálních demokratů Jiří Zimola.

Místopředseda ČSSD Jiří Zimola ve volebním štábu strany v pražském Lidovém domě. (6. října 2018) | foto:  Petr Topič, MAFRA

Komunální volby pro ČSSD příliš dobře nedopadly. Za dva týdny se sejde výkonný výbor strany. Může se tam řešit otázka změny vedení? 
Ano, ve stanovách máme, že ústřední výkonný výbor může vyjádřit svým hlasováním vedení strany nedůvěru. Ať už předsedovi, místopředsedovi, statutárnímu nebo řadovému. Jsme koneckonců demokratická strana a já očekávám na ústředním výkonném výboru možná bouřlivou debatu. 

Ale byl bych rád, aby to byla debata korektní a vedená uvnitř strany. Nejsem z výsledku rád, ale politický život je takový, že jednou jste dole a jednou nahoře. My bychom měli udělat maximum proto, abychom se z toho dole co nejdříve zase dostali nahoru. Není to úplně na sebevraždu, ale taky není žádný důvod k jásotu. Musíme si sednout, uspořádat si vnitřní záležitosti a zlepšit prezentaci.

Volby 2018

Vy rezignovat nehodláte?
Odvolávám se na slova Jana Hamáčka, které plně podporuji. Současné vedení udělalo maximum, aby lidé měli příležitost, možnost a chuť znovu sociální demokracii volit. Udělali jme řadu dobrých věcí, ale bohužel řadu aktuálních politických témat překrývala takzvaná kauza Miroslava Pocheho a jeho kandidatury na ministerstvo zahraničních věcí. Vyjadřovali se k ní i lidé, kteří se běžně politikou neživí a ani je nemusí zajímat. Viděl jsem to na svých cestách na českém a moravském – v uvozovkách – venkově. Lidé mnohem více než témata, která se jich bytostně dotýkají, akcentovali téma, které ani tématem nebylo.

Myslíte tedy, že výsledek komunálních voleb ovlivnila situace se jmenováním Miroslava Pocheho?
Ptejme se voličů, já jim do hlavy nevidím. Spíše vycházím z toho, co jsem slyšel při svých cestách za podporou jednotlivých kandidátů.

V Senátu ze 12 obhajovaných křesel postoupilo do druhého kola pět kandidátů. Pravděpodobně tak strana ztratí předsedu horní komory parlamentu...
Nechtěl bych teď spekulovat. Senát je sbor politických stran a hnutí, ale také nezávislých osobností. Bude záležet na tom, co se současnému vedení Senátu, tedy Milanu Štěchovi nebo sociální demokracii, podaří vyjednat. Počkejme na druhé kolo senátních voleb. Teprve potom bude známo, kdo se tam dostane. S nimi bude potřeba jednat dál. 

Roman Onderka prý odhadoval, že postoupí méně než pět senátorů, Jan Hamáček zase doufal v alespoň šest. Jaký byl váš odhad? 
Nechci být generál po bitvě, ale přiznám se, že moje úvaha byla kolem pěti senátorů. Ale prosím, neberte to tak, že jsem ten generál. Zkrátka jsem si dokázal představit, že to bude těch pět. A musím dokonce jsem se trefil i ve svém interním odhadu jmen, které postoupí do druhého kola.

Michal Hašek řekl, že sociální demokracie je krůček od politického hřbitova. Souhlasíte s ním? 
Pochopitelně. S tím nejde nesouhlasit. Ale kvůli tomu děláme s Janem Hamáčkem maximum.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Zemřela chovatelka uštknutá mambou, podle lékařů ale z jiné příčiny

Mamba zelená, kterou odchytil herpetolog do boxu. (05.10.18)

Žena, kterou v minulém týdnu uštkla mamba zelená, zemřela. Podle lékařů ale nebyl příčinou útok smrtelně jedovatého...

Tenhle objev se vymyká všemu, říká o úspěchu českých egyptologů jejich šéf

Ředitel Českého egyptologického ústavu Miroslav Bárta.

Čeští egyptologové opět potvrdili, jak jsou mimořádně úspěšní na své koncesi v Abúsíru nedaleko Káhiry. Oznámili další...Zeman opět v živém vysílání mluvil vulgárně. O ekonomických „zm*dech“

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v živém vysílání veřejnoprávního Českého rozhlasu opět mluvil vulgárně. Nejprve se ujistil, že...

Kvůli Zemanovým vulgaritám jsem chtěl vysílání ukončit, řekl moderátor ČRo

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v pondělním živém vysílání Českého rozhlasu označil solární barony za ekonomické zm*dy. A opět...

Mladík zavraždil na Krymu dvě desítky studentů, zřejmě ze zhrzené lásky

Ve škole na Krymu se střílelo. Policie čin vyšetřuje jako masovou vraždu. (17....

Ozbrojený mladík, který se údajně mstil za neopětovanou lásku, zabil ve škole v Kerči na anektovaném Krymu 19 lidí. Po...Další z rubriky

Válka v ČSSD. Chovanec vyzval k odchodu z vlády, Hamáček posílá pryč jeho

Milan Chovanec a Jan Hamáček na sjezdu ČSSD.

V sociální demokracii to po debaklu v komunálních a senátních volbách vře. Exministr vnitra a neúspěšný kandidát na...

Nízká účast změní volby do Senátu, ve hře je australský model

Ilustrační snímek

Druhá historicky nejnižší účast ve volbách za 25 let provázela druhé kolo voleb do Senátu. Premiér se nechal slyšet, že...

Rektor Bek vstoupí do klubu Starostů. Mezi nimi a lidovci vybírá Drahoš

Rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek suverénně vyhrál druhé kolo senátních...

Noví senátoři nestraníci či ti, kteří byli zvoleni s průřezovou podporou, rozhodnou o tom, která strana či hnutí bude...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz