iDNES.cz / Volby

  • Čtvrtek 21. února 2019 Lenka

Komunisté poprvé nebudou v Senátu. Podle Dolejše potřebují „svěží faces“

  0:01aktualizováno  0:01
Po debaklu v minulém týdnu, kdy KSČM propadla v komunálních volbách, přišel nový. Komunisté nebudou mít poprvé od vzniku Senátu v roce 1996 žádného zástupce v horní parlamentní komoře. Podle Jiřího Dolejše potřebuje česká levice nový impuls a svěží tváře.

Vedení Komunistické strany Čech a Moravy | foto: ČTK

Milada Halíková, bývalá poslankyně a kandidátka KSČM na Karvinsku, prohrála ve druhém kole voleb s bohumínským starostou Petrem Víchou (ČSSD). „Je mi líto, že se se do Senátu nedostala ani paní Halíková. Je to velmi moudrá a pracovitá žena,“ lituje bývalý místopředseda KSČM Josef Skála. 

Ten rovněž požaduje, aby současný lídr komunistů Vojtěch Filip odešel. Řekl to v rozhovoru pro iDNES.cz, který si můžete přečíst zde:  Čestný muž by vyvodil odpovědnost rychle, vyzval Filipa k rezignaci Skála

Skála je přesvědčen, že KSČM musí změnit svou politiku. „Pokud bychom pokračovali takhle, příště nemusíme proniknout ani do jiných zákonodárných sborů a to si naše strana jistě nezaslouží,“ komentoval pro iDNES.cz Skála. 

Fotogalerie

Stranického lídra Vojtěcha Filipa výsledek voleb velmi mrzí. Považuje to za škodu nejen pro KSČM, ale i pro celou českou politickou scénu. 

„Jsme tradiční politická strana v Česku. Máme zastoupení od obcí, přes kraje, parlament až po evropský parlament. To, že v Senátu nebudeme, je otázka našeho dalšího rozhodování v tom, jak se připravíme na další volby,“ uvedl pro iDNES.cz Filip s tím, že veřejnosti představí v roce 2020 nové změny v organizačních strukturách strany. 

„Pro politickou stranu to není příznivá zpráva, je to pro nás složitá situace. Na druhou stranu, v Senátu jsme nebyli nikdy výrazně zastoupeni. Myslím, že to zvládneme. Máme dost síly na to, abychom uspěli třeba za dva roky,“ doplnil jej místopředseda komunistů Stanislav Grospič.

Podle Jiřího Dolejše senátní volby zaznamenaly posun Senátu doprava. „Myslím si, že celá česká levice potřebuje změnu. Potřebujeme více „svěžích faces“ (svěžích tváří - pozn. red.), které musíme hledat. Nemyslím si, že změna může přijít od starých struktur,“ tvrdí. 

Vedení KSČM bude mimořádně příští týden jednat o volebním debaklu

Dolejš si myslí, že by měl být Andrej Babiš vstřícnější, co se týče některých jednání při realizaci programových priorit KSČM. „Tyto volby byly také v duchu posunu kritiků směrem k Babišovi a Zemanovi, který se projeví v legislativní praxi. Pokud si Babiš bude chtít udržet současný styl vládnutí a bude muset daleko více dbát na to, jak funguje koaliční smlouva a koaliční patent,“ sdělil. 

Někteří členové KSČM výsledky voleb nesledovali. „O výsledku nic nevím, děkuji za informaci,“ reagoval na dotazy bývalý předseda KSČM Miroslav Grebeníček. „Výsledky jsem ani neviděl, ale pokud to říkáte, beru to jako skutečnost. To voliči rozhodli,“ řekl Zdeněk Ondráček. 

13.října 2018 v 18:09, příspěvek archivován: 13.října 2018 v 18:51

1. místopředseda Poslanecké sněmovny a předseda ÚV KSČM JUDr. Vojtěch Filip dorazil na setkání mladých členů a sympatizantů KSČM, které se koná v Přední Výtoni u Lipna. Tématy diskuse byly výsledky komunálních a senátních voleb a nutné změny v organizační struktuře.

Komunisté neuspěli ani minulý týden v komunálních volbách a historicky nejhorší výsledek zažili i v loňských volbách do Poslanecké sněmovny. V příštím týdnu se proto mimořádně sejde ústřední výbor KSČM. 

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Další z rubriky

Lidé si stěžují na výsledky voleb. Vadí jim zemřelý kandidát či rasismus

Netradiční volební místnost v zázemí tenisových kurtů v Nové Huti u Plzně.

David Rath se dostal v Hostivici jako jediný ze sdružení Zdravá Hostivice do zastupitelstva. Vítěz voleb, uskupení HOme...

Válka v ČSSD. Chovanec vyzval k odchodu z vlády, Hamáček posílá pryč jeho

Milan Chovanec a Jan Hamáček na sjezdu ČSSD.

V sociální demokracii to po debaklu v komunálních a senátních volbách vře. Exministr vnitra a neúspěšný kandidát na...

Po tsunami je to na harakiri. ČSSD tratí na volbách miliony, polepší si ODS

Volební studio ČSSD připravené k druhému kolu senátních voleb v Praze.. (13....

Vůbec nejvíc peněz oproti stavu před říjnovými volbami si bude muset ze svého ročního rozpočtu odečíst sociální...

Najdete na iDNES.cz