iDNES.cz / Volby

  • Pondělí 18. února 2019 Gizela

Exšéf ODS Kuba chce být primátorem Budějovic a zvažuje politický comeback

  13:30aktualizováno  13:30
Martin Kuba po pádu Nečasovy vlády vedl krátce ODS. Později prosadil do čela strany nestranického ministra školství Petra Fialu. Teď by se podnikatel rád vrátil jako primátor Českých Budějovic a nevylučuje, že by v případě úspěchu mohl zkusit opět vystoupat až do vedení ODS.

Předsedy ODS lze rozdělit do dvou kategorií. Na úspěšné a vítězné, kterými byli Václav Klaus a Mirek Topolánek. Pak na ty, kteří svoji stranu přivedli prakticky na buben. Těmi byli opět Mirek Topolánek, ale především Petr Nečas. Jak na tom z historického pohledu bude Petr Fiala, je ve hvězdách. 

Volby 2018

Jisté je, že na jednoho předsedu se bude nejspíš navždy zapomínat. Byť právě on vedl ODS v nejtěžších časech a vymyslel a prosadil Fialu jako svého nástupce.

Přesněji řečeno, jihočeský Martin Kuba straně šéfoval „jen“ z pozice prvního místopředsedy po Nečasově pádu od června 2013 do ledna 2014. Do Sněmovny se ale na podzim 2013 jako lídr v jižních Čechách nedostal a o rok později neuspěl coby jedenáctka kandidátky ani v komunálních volbách v Českých Budějovicích.

Teď usiluje o politický comeback, rád by se stal primátorem. A nevylučuje, že by v případě úspěchu mohl zkusit opět vystoupat až do vedení ODS. „Uvidíme, jak dopadnou volby,“ říká Kuba mnohoznačně.

Ve vládě kritika Nečase

I v rámci strany byl vždy vnímán kontroverzně. Od roku 2008 je šéfem jihočeské ODS. Ve stejné době se tam stal prvním náměstkem velké koalice. Kritiku za to schytával i od vlastních. „Nebylo by dobře, aby spoluarchitekt velkokoaličního projektu v Jihočeském kraji byl ve vedení ODS v roce 2010,“ říkal o Martinu Kubovi Petr Nečas krátce před volebním kongresem v roce 2010.

Fotogalerie

Jenže už o rok později si ho vytáhl do vlády na ministerstvo průmyslu a obchodu. A za další rok se Kuba stal prvním místopředsedou ODS. Napomohla tomu nejen jeho pověst přímočarého chlapíka, který oboru rozumí a s ničím se moc nemaže. Ale také dlouholetá přízeň „knížete z Hluboké“, jak se přezdívá Pavlu Dlouhému, bez kterého se tehdy v Jihočeském kraji nic podstatného neobešlo. A fakt, že Nečas možná pod vlivem své tehdejší milenky Jany Nagyové (dnes manželky Nečasové) začal chápat, že určité vazby v ODS zkrátka obejít nelze, pokud se chce udržet v čele.

Přesto mu to nebylo nic platné. Nečasův pád v červenci 2013 pro Kubu znamenal posun do čela strany. Musel balancovat mezi vlastní ctižádostí, snahou udržet ODS při životě a ambicemi Miroslavy Němcové. Nakonec vlastní ego potlačil. Jen místo Němcové postrčil dopředu nestranického ministra školství Petra Fialu.

Kuba s ním objížděl regiony, dokonce s ním v začátcích chodil i na rozhovory s novináři. Na Fialově zvolení předsedou ODS v lednu 2014 měl lví podíl. Podle Kubových představ měl být však prvním místopředsedou strany dnešní šéf TOP 09 Jiří Pospíšil. Když se tak nestalo i proto, že se za něj Fiala nepostavil, bral to prý Kuba tak trochu za podraz.

Obchodník s energií

Exministr Kuba zavřel slunce do „ledničky", se solární baterií vyhrál cenu

Zůstal sice šéfem jihočeské ODS i členem výkonné rady strany, ale jinak se z politiky stáhl. Začal se věnovat byznysu. Klíčové pro něj bylo setkání s vývojáři, kteří mu představili bateriové úložiště s chytrým softwarem schopným řídit rozvod elektřiny v celém domě. Kuba se s nimi dohodl, založil firmu a začal je manažersky vést.

Jejich BatteryBox sbírá ceny. Zvítězili na loňském stavebním veletrhu FOR ARCH i v mezinárodní inovační soutěži Quality Innovation Awards, které se účastnilo 456 projektů ze 17 zemí světa. V Česku získali exkluzivní smlouvu se společností ČEZ. Někteří říkají, že hlavně kvůli Kubovým vazbám a minulosti na ministerstvu průmyslu. To exministr odmítá. „Myslíte, že kdyby ten produkt nebyl vynikající, dostal by mezinárodní cenu?“

Bývalý ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba s výrobkem CES Battery Box.

Bývalý ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba s výrobkem CES Battery Box.

Zleva Petr Maroš, Milan Turena (OIG Power), velvyslankyně ČR Kateřina Lukešová,...

Zleva Petr Maroš, Milan Turena (OIG Power), velvyslankyně ČR Kateřina Lukešová, Martin Kuba, Jaroslav Šťásek, Matěj Muzika, Ludvík Doleček (OIG Power).

Teď by se rád vrátil do praktické politiky. „Budějovice jsou celý můj život. Díky podnikání a cestování jsem viděl, jak vypadají a fungují podobná města ve světě a hlavně v Evropě. Nejlíp ta, která mají jasnou vizi a vedou je lidé se zkušeností z reálného života. Náš tým takový je,“ říká Kuba.

ODS má být pestřejší

Pokud by uspěl, mohl by prý jeho pokus o návrat vzít směr i ve stranických strukturách. „Už tehdy jsem věděl, že je Petr Fiala jediná správná možnost. Počíná si dobře. Problém ale byl, že se na místopředsednická místa volili hlavně lidé, o nichž se nikdy neříkalo nic špatného. Až tak, že se o nich často neříkalo nic. Petr Fiala by měl mít typově pestřejší tým,“ míní.

Mimochodem, Kuba byl pokládán za zastánce toho, aby šla ODS do vlády s hnutím ANO. Dnes to popírá s tím, že „i vývoj preferencí ukazuje, že bylo dobře, že ODS zůstala v opozici“. V případě úspěchu v Budějovicích by však s ANO klidně vládl.

„Na komunální úrovni nemám s ANO ideologické problémy, tam jde o konkrétní lidi,“ říká.

A jakkoli mu dřív jihočeského „kmotra“ Pavla Dlouhého dával kde kdo „sežrat“, neřekne o něm Kuba dodnes nic špatného. „Je místostarostou Hluboké nad Vltavou 16 let a s ODS tam opakovaně vyhrává volby, kandiduje i letos. Je zvláštní, že se řada politiků stále poměřuje s Pavlem Dlouhým a snaží se ho démonizovat, přičemž když chtějí maminky v Budějicích vzít děti na pěkné hřiště, jedou na Hlubokou, protože u nás takové nemáme. I s tím bych chtěl něco udělat,“ tvrdí Kuba.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

Fischer: Předseda Senátu se musí umět postavit i prezidentovi

Pavel Fischer s manželkou Klárou slaví vítězství ve druhém kole voleb do...

Už v prvním kole to do Senátu diplomatu Pavlu Fischerovi nevyšlo jen velmi těsně. O to víc triumfoval v sobotu v kole...

Po tsunami je to na harakiri. ČSSD tratí na volbách miliony, polepší si ODS

Volební studio ČSSD připravené k druhému kolu senátních voleb v Praze.. (13....

Vůbec nejvíc peněz oproti stavu před říjnovými volbami si bude muset ze svého ročního rozpočtu odečíst sociální...

Lidé si stěžují na výsledky voleb. Vadí jim zemřelý kandidát či rasismus

Netradiční volební místnost v zázemí tenisových kurtů v Nové Huti u Plzně.

David Rath se dostal v Hostivici jako jediný ze sdružení Zdravá Hostivice do zastupitelstva. Vítěz voleb, uskupení HOme...

Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun
Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun

Proč u vás doma nefungují všechny univerzální rady, jak ušetřit? Protože každá rodina funguje jinak! Zaměřte se na to, co opravdu potřebujete, a podle toho postupně utáhněte kohoutek na správném místě. V rozpočtu se pak najde i pár stovek navíc.

Najdete na iDNES.cz