Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Horáček: Do politiky se nechystám. Zeman prohrál neúčastí v debatách

  18:21aktualizováno  18:21
Michal Horáček, který získal v prvním kole prezidentských voleb přes devět procent odevzdaných hlasů a skončil čtvrtý, se dál politice věnovat nehodlá. Ve druhém kole chce však podpořit Jiřího Drahoše a nabízí mu svoji pomoc. Miloše Zemana kritizoval za neúčast ve veřejných diskuzích.

Navzdory výsledkům tady panuje poměrně klidná, usměvavá a přátelská nálada. Čím to je?
Proč by ne? Vždyť je to hezké. Jsme živí, zdraví a můžeme volit v demokratických volbách, které jsou otevřené, čestné. Já jsem většinu života prožil v totalitní systému, kde jme tu možnost neměli.

Prezidentské volby 2018

Máte za sebou rok a půl náročné kampaně. Jak byste ji hodnotil? Byl tam nějaký moment, který vás překvapil nebo naštval? Vzbudilo něco vaše emoce?
Ne. Teď už je marné, co se mělo stát. Pro mě osobně to znamenalo příležitost poznat, co to znamená Česko. Jací lidé tu žijí, jaké mají obavy, jaká mají přání. Pro mě je to důležité jako pro sociálního antropologa, jako pro básníka a textaře a taky jako pro člověka. Česko není tou zemí, jakou se jeví být z médií – je mnohem lepší.

Využijete právě tuhle zkušenost dál? Láká vás to do politiky?
To určitě ne. Využiju ji nepochybně jako člověk, najednou mám obsáhlejší přehled. Já nejsem partajník. Vždycky mám svůj nápad, vytknu si cíl, inspiruji lidi, aby šli se mnou. Když se to povede, tak výborně, když se to nepovede, taky výborně, zkusíme něco jiného. Ale politika to nebude.

Zeman prohrál neúčastí v debatách, řekl Horáček

Horáček na tiskové konferenci po sečtení téměř všech hlasů prohlásil, že si váží Drahoše, protože se nechal nominovat občany a dělal kontaktní kampaň po republice. Rovněž se vymezil proti Zemanovi – vytkl mu, že se neúčastnil debat. „Kdo do nich nešel, je zbabělec a právě prohrál,“ řekl Horáček.

Vy jste říkal, že v případě druhého kola podpoříte protikandidáta Miloše Zemana.
V každém případě. Řekl jsem to už dávno a mnohokrát. Pro mě je důležité, aby současný prezident už dalších pět let prezidentem nebyl. To je zásadní věc. Udělám všechno proto, aby protikandidát, který mu vzešel z voleb, byl silný, aby ho podpořili všichni, kteří smýšlejí podobně. Myslím, že mám ještě nějaké billboardy pronajaté, rád je nabídnu.

Vy jste děkoval své rodině. Vynahradíte jí teď ty dlouhé měsíce strádání?
Rád bych, ale myslím, že to tak úplně nepůjde. Mám malou dcerku, sedmiletou, a ten rok už uplynul. Tím spíš se jí budu věnovat trpělivě, povídat si s ní, číst a hrát.

Autoři: ,


Prezidentské volby 2018

O funkci prezidenta ČR se utkají Miloš Zeman a Jiří Drahoš, kteří byli nejúspěšnější v prvním kole voleb. Druhé kolo se uskuteční 26. a 27. ledna 2018. Vítěz voleb převezme úřad 8. března.

Miloš Zeman, Jiří Drahoš, Pavel Fischer, Michal Horáček, Marek Hilšer, Mirek Topolánek, Jiří Hynek, Petr Hannig, Vratislav Kulhánek

Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Ještě je čas vyřídit si voličský průkaz pro druhé kolo prezidentské volby

Voličský průkaz pro druhé kolo prezidentských voleb. (15. ledna 2018)

Druhé kolo prezidentské volby se odehraje v pátek a sobotu 26. a 27. ledna. Lidé, kteří chtějí volit mimo své trvalé...

Drahoš začal objíždět republiku, na hokeji v Třinci ho vypískali

Prezidentský kandidát Jiří Drahoš sleduje v Třinci zápas hokejové Ligy mistrů...

Jiří Drahoš začal objíždět republiku před druhým kolem prezidentské volby. Nejprve zavítal na sever Moravy, kde...

Zeman chce jít hned do čtyř televizních soubojů, Drahoš trvá na dvou

Prezident Miloš Zeman

Prezident Miloš Zeman chce jít do duelů se svým protikandidátem ve druhém kole prezidentské volby Jiřím Drahošem na...

Najdete na iDNES.cz