Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


O podporu v kampani jsem nežádal, říká Zeman. Zprávu OLAF by zveřejnil

  0:03aktualizováno  0:03
Prezident Miloš Zeman, který bude už v pátek obhajovat funkci ve volbách, tvrdí, že o podporu v kampani nežádal. Nicméně iniciativy svých podporovatelů si váží. Podle prezidenta by bylo dobré zprávu OLAF k Čapímu hnízdu zveřejnit. MF DNES se Zemanem hovořila v rámci rozhovorů se všemi prezidentskými kandidáty.

Zeman trvá na tom, že se debaty se soupeřem nezúčastní ani před druhým kolem voleb. Odkazuje při tom na své prohlášení, že nepovede kampaň a že nebude na protikandidáty útočit. I když to tak nevypadá, nervozitu před volbami prý pociťuje.

„Česká národní povaha mimo jiné spočívá v tom, že když někdo moc vyhrává, tak ti, kdo prohrávají, se dají dohromady, a snaží se ho z té bedny stáhnout. Mně se to třeba nelíbí, ale to je vše, co proti tomu můžu dělat. Takže musím být připraven na to, že ve druhém kole budu mít velmi obtížnou pozici,“ uvědomuje si Zeman.

Ačkoli prezident už loni v březnu oznámil, že nepovede volební kampaň, občané vídají množství plakátů a billboardů na jeho podporu. Doposud Zemanova (ne)kampaň stála minimálně 17 milionů korun.

O podpoře Hrdličky nevěděl, nikoho o pomoc nežádal

„Nu, tak za prvé to nešlo z mých soukromých peněz, a pokud vím, nefinancoval mně ani žádný miliardář. Ale na druhé straně si vážím těch, kteří mně ať už formou transparentního účtu, anebo formou příspěvku občanskému sdružení Přátelé Miloše Zemana přispěli. Byla to jejich svobodná vůle, mohu vás ujistit, že jsem je o nic takového nežádal. Protože i když na to nevypadám, občas se stydím požádat o nějakou pomoc,“ vysvětlil prezident. Za zmíněným spolkem přitom stojí jeho kancléř Vratislav Mynář (o neprůhlednosti kampaně jsme psali zde).

Mezi přispěvatele se zařadil i pražský podnikatel a někdejší šedá eminence ODS Tomáš Hrdlička, který oficiálně sponzoroval tisk a výlep plakátu 440 tisíci korunami. Zeman reagoval, že o jeho zapojení nevěděl, ale jako každému, tak i Hrdličkovi, za podporu děkuje.

Zeman sliboval nedělat kampaň, přesto jsou ve schránkách jeho letáky

Podle informací MF DNES se Zemanovo okolí snaží přispět k prezidentovu znovuzvolení i zajištěním podpory ze strany Andreje Babiše (ANO). Ten oznámil, že své sympatie k jednomu z kandidátů vyjádří den před prezidentskými volbami. Kancléř Vratislav Mynář a Zemanův poradce Martin Nejedlý se měli s Babišem setkat a nadiktovat mu, co má říct v projevu na Zemanovu podporu.

Zeman se dušuje, že o takové aktivitě neví ani příliš nevěří, že k tomu došlo. „Za prvé o tom nic nevím. Za druhé, jak znám Andreje Babiše, jemu nikdo nemůže nic diktovat. Nehledě na to, že se jedná o úředníky, v druhém případě dokonce ani ne o úředníka z kanceláře prezidenta republiky,“ řekl. Nicméně nemůže takový scénář ani vyloučit. „Pokud se toto opravdu uskutečnilo, tak si myslím, že to byla jejich soukromá iniciativa. Andrej Babiš má dostatek informací, aby řekl svůj názor, a nepotřebuje žádnou nápovědu,“ uvedl.

Zveřejnit zprávu OLAF by bylo jen dobře

V rozhovoru se prezident také vyslovil pro zveřejnění zprávy OLAF k Čapímu hnízdu. Sám prý zatím četl pouze úryvky v tisku, avšak předpokládá, že si dokument časem sám vyžádá (zprávu zveřejnily HN). „Nemám vůbec nic proti tomu, aby byla zveřejněna. Naopak si myslím, že by to bylo jen dobře,“ míní Zeman.

Jak už několikrát zopakoval, v tomto případě ctí presumpci neviny. „A na druhé straně bych si přál, aby to vyšetřování dospělo k jasným a nezpochybnitelným závěrům. Nu, a myslím si, že tomu de facto nic nebrání. Kromě toho, že si někteří politici budou chtít hrát na samozvané policejní vyšetřovatele, státní zástupce, anebo dokonce na samozvané soudce. To je samozřejmě špatně,“ řekl.

Sám prezident přitom na konci srpna, kdy do Sněmovny dorazila policejní žádost o vydání Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka, kritizoval její „načasování“ a hovořil o podezření ze zneužití policie pro politické účely.

Zeman dopředu avizoval, že šéfovi ANO dá i druhý pokus k sestavení vlády. Prezident však napodruhé bude chtít, aby si Babiš ve Sněmovně zajistil 101 hlasů. Přesto variantu menšinové vlády neodsuzuje. „Pokud jde o mně, tak jsem stál v čele menšinové vlády, a to čtyři roky. Na základě této zkušenosti mohu menšinovou vládu docela dobře doporučit,“ zavzpomínal Miloš Zeman na opoziční smlouvu, kterou tehdy jako šéf ČSSD uzavřel s Klausovou ODS.

Autoři: ,


Prezidentské volby 2018

O funkci prezidenta ČR se utkají Miloš Zeman a Jiří Drahoš, kteří byli nejúspěšnější v prvním kole voleb. Druhé kolo se uskuteční 26. a 27. ledna 2018. Vítěz voleb převezme úřad 8. března.

Miloš Zeman, Jiří Drahoš, Pavel Fischer, Michal Horáček, Marek Hilšer, Mirek Topolánek, Jiří Hynek, Petr Hannig, Vratislav Kulhánek

Hlavní zprávy

Nejčtenější

O Hrad se utkají Zeman s Drahošem. Ten má podporu většiny ostatních kandidátů

Kandidát Jiří Drahoš se v pražském volebním štábu raduje z postupu do druhého...

Do druhého kola prezidentských voleb postoupí Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Dosavadní prezident dostal 38,56 procenta...

Na prezidenta se hnala polonahá žena. Zeman je Putinova děvka, křičela

V místnosti, kam přišel volit prezident Miloš Zeman, se vysvlékla žena, skočila...

V místnosti, kam přišel volit Miloš Zeman, se vysvlékla žena a rozeběhla se k prezidentovi. Na obnažené hrudi měla...Na okraji Prahy havaroval autobus. Tři lidé zemřeli, zraněných jsou desítky

Tragická nehoda autobusu u Horoměřic (12. ledna 2018)

Tři lidé zemřeli při nehodě linkového autobusu a osobního auta u Horoměřic u Prahy, zraněných je přes čtyři desítky,...

Angličtina kandidátů se liší. Nejlepší byl Horáček, vypravěčem dne Hannig

Michal Horáček při debatě osmi prezidentských kandidátů na iDNES.cz. (9. ledna...

Na prezidentské kandidáty čekalo v úterní superdebatě iDNES.cz, MF DNES a Rádia Impuls malé překvapení. V polovině...

Není to konkurz na hospodského, přeli se kandidáti. U diváků vyhrál Fischer

Pozvánku do debaty prezidentských kandidátů iDNES.cz přijali (zleva) Vratislav...

Osm prezidentských kandidátů se v úterý účastnilo superdebaty iDNES.cz, MF DNES a Rádia Impuls. Uchazeči mluvili o tom,...

Další z rubriky

Půjdu jen do dvou debat, kvůli kampani nemám na více čas, řekl Drahoš

Prezidentský kandidát Jiří Drahoš představil v pražské kanceláři některé své...

Jiří Drahoš trvá na tom, že se soupeřem z druhého kola prezidentské volby Milošem Zemanem se utká ve dvou televizních...

Zeman měl jít i do debaty všech kandidátů, řekl Hannig v Rozstřelu

Marek Hilšer a Petr Hannig v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel. (16. ledna...

Před druhým kolem prezidentských voleb se v diskusním pořadu Rozstřel na iDNES.cz setkali dva neúspěšní kandidáti Marek...

Drahoš začal objíždět republiku, na hokeji v Třinci ho vypískali

Prezidentský kandidát Jiří Drahoš sleduje v Třinci zápas hokejové Ligy mistrů...

Jiří Drahoš začal objíždět republiku před druhým kolem prezidentské volby. Nejprve zavítal na sever Moravy, kde...

Najdete na iDNES.cz