Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


O podporu v kampani jsem nežádal, říká Zeman. Zprávu OLAF by zveřejnil

  0:03aktualizováno  0:03
Prezident Miloš Zeman, který bude už v pátek obhajovat funkci ve volbách, tvrdí, že o podporu v kampani nežádal. Nicméně iniciativy svých podporovatelů si váží. Podle prezidenta by bylo dobré zprávu OLAF k Čapímu hnízdu zveřejnit. MF DNES se Zemanem hovořila v rámci rozhovorů se všemi prezidentskými kandidáty.

Zeman trvá na tom, že se debaty se soupeřem nezúčastní ani před druhým kolem voleb. Odkazuje při tom na své prohlášení, že nepovede kampaň a že nebude na protikandidáty útočit. I když to tak nevypadá, nervozitu před volbami prý pociťuje.

„Česká národní povaha mimo jiné spočívá v tom, že když někdo moc vyhrává, tak ti, kdo prohrávají, se dají dohromady, a snaží se ho z té bedny stáhnout. Mně se to třeba nelíbí, ale to je vše, co proti tomu můžu dělat. Takže musím být připraven na to, že ve druhém kole budu mít velmi obtížnou pozici,“ uvědomuje si Zeman.

Ačkoli prezident už loni v březnu oznámil, že nepovede volební kampaň, občané vídají množství plakátů a billboardů na jeho podporu. Doposud Zemanova (ne)kampaň stála minimálně 17 milionů korun.

O podpoře Hrdličky nevěděl, nikoho o pomoc nežádal

„Nu, tak za prvé to nešlo z mých soukromých peněz, a pokud vím, nefinancoval mně ani žádný miliardář. Ale na druhé straně si vážím těch, kteří mně ať už formou transparentního účtu, anebo formou příspěvku občanskému sdružení Přátelé Miloše Zemana přispěli. Byla to jejich svobodná vůle, mohu vás ujistit, že jsem je o nic takového nežádal. Protože i když na to nevypadám, občas se stydím požádat o nějakou pomoc,“ vysvětlil prezident. Za zmíněným spolkem přitom stojí jeho kancléř Vratislav Mynář (o neprůhlednosti kampaně jsme psali zde).

Mezi přispěvatele se zařadil i pražský podnikatel a někdejší šedá eminence ODS Tomáš Hrdlička, který oficiálně sponzoroval tisk a výlep plakátu 440 tisíci korunami. Zeman reagoval, že o jeho zapojení nevěděl, ale jako každému, tak i Hrdličkovi, za podporu děkuje.

Zeman sliboval nedělat kampaň, přesto jsou ve schránkách jeho letáky

Podle informací MF DNES se Zemanovo okolí snaží přispět k prezidentovu znovuzvolení i zajištěním podpory ze strany Andreje Babiše (ANO). Ten oznámil, že své sympatie k jednomu z kandidátů vyjádří den před prezidentskými volbami. Kancléř Vratislav Mynář a Zemanův poradce Martin Nejedlý se měli s Babišem setkat a nadiktovat mu, co má říct v projevu na Zemanovu podporu.

Zeman se dušuje, že o takové aktivitě neví ani příliš nevěří, že k tomu došlo. „Za prvé o tom nic nevím. Za druhé, jak znám Andreje Babiše, jemu nikdo nemůže nic diktovat. Nehledě na to, že se jedná o úředníky, v druhém případě dokonce ani ne o úředníka z kanceláře prezidenta republiky,“ řekl. Nicméně nemůže takový scénář ani vyloučit. „Pokud se toto opravdu uskutečnilo, tak si myslím, že to byla jejich soukromá iniciativa. Andrej Babiš má dostatek informací, aby řekl svůj názor, a nepotřebuje žádnou nápovědu,“ uvedl.

Zveřejnit zprávu OLAF by bylo jen dobře

V rozhovoru se prezident také vyslovil pro zveřejnění zprávy OLAF k Čapímu hnízdu. Sám prý zatím četl pouze úryvky v tisku, avšak předpokládá, že si dokument časem sám vyžádá (zprávu zveřejnily HN). „Nemám vůbec nic proti tomu, aby byla zveřejněna. Naopak si myslím, že by to bylo jen dobře,“ míní Zeman.

Jak už několikrát zopakoval, v tomto případě ctí presumpci neviny. „A na druhé straně bych si přál, aby to vyšetřování dospělo k jasným a nezpochybnitelným závěrům. Nu, a myslím si, že tomu de facto nic nebrání. Kromě toho, že si někteří politici budou chtít hrát na samozvané policejní vyšetřovatele, státní zástupce, anebo dokonce na samozvané soudce. To je samozřejmě špatně,“ řekl.

Sám prezident přitom na konci srpna, kdy do Sněmovny dorazila policejní žádost o vydání Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka, kritizoval její „načasování“ a hovořil o podezření ze zneužití policie pro politické účely.

Zeman dopředu avizoval, že šéfovi ANO dá i druhý pokus k sestavení vlády. Prezident však napodruhé bude chtít, aby si Babiš ve Sněmovně zajistil 101 hlasů. Přesto variantu menšinové vlády neodsuzuje. „Pokud jde o mně, tak jsem stál v čele menšinové vlády, a to čtyři roky. Na základě této zkušenosti mohu menšinovou vládu docela dobře doporučit,“ zavzpomínal Miloš Zeman na opoziční smlouvu, kterou tehdy jako šéf ČSSD uzavřel s Klausovou ODS.

Autoři: ,


Prezidentské volby 2018

O funkci prezidenta ČR se utkali Miloš Zeman a Jiří Drahoš, kteří byli nejúspěšnější v prvním kole voleb. Druhé kolo vyhrál Miloš Zeman a obhájil mandát. Své druhé funkční období zahájí 8. března.

ZPRÁVY: Trvejme na Pochem, jinak nás to u voličů poškodí, vyzývá Štěch

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Zeman na Hradě nespálil jen trenky, ale zřejmě až dva miliony korun

Prezident Miloš Zeman spálil v zahradách Hradu červené trenky. (14. června 2018)

Červené trenky skupiny Ztohoven by podle galeristů a odborníků na moderní umění mohly na trhu vynést přes dva miliony...

Náš svět se hroutí, tuší Merkelová a studuje dávné apokalypsy

Angela Merkelová a Donald Trump na summitu G7 v Kanadě (8. června 2018)

Chmurné nálady ovládly duši Angely Merkelové. Německá kancléřka tuší, že poválečné uspořádání světa pomalu končí,...Mladíka ukopali a vláčeli za autem. Policisté zatkli bestie z Aše

Archeologové a kriminalisté našli ostatky tří lidí v Rudníku na Trutnovsku,...

Policistům se téměř po deseti letech podaří uzavřít případ vraždy Tomáš Pilaře, kterého pachatelé brutálním způsobem...

Většinu Česka ve čtvrtek zasáhnou bouřky se silným větrem a kroupami

Bouřková mračna

Většinu Česka ve čtvrtek odpoledne a večer zasáhnou bouřky s nárazy větru do devadesáti kilometrů v hodině, doprovázet...

Komáři v Česku přenášejí virus z Afriky. Horečka může být smrtící

Vědci objevili virus zika i v obyčejných komárech. Chtějí další testy

Brněnští vědci objevili na jižní Moravě druh komárů s virem západonilské horečky. Zřejmě jej do Česka zavlekli...

Další z rubriky

PROFIL: Ze samotáře a knihomola vyrostl politický predátor chrlící bonmoty

Miloš Zeman v doprovodu manželky komentuje výsledky prvního kola prezidentských...

Jedněmi milovaný jako mistr bonmotů, druhými proklínaný pro totéž. Muž, který vytáhl ČSSD až na vrchol, ale pak ji...

VIDEO: V Zemanově štábu zkolaboval novinář, kameraman iDNES.cz dostal pěstí

Napadení kameramana iDNES.cz ve štábu Miloše Zemana

Vzrušená atmosféra panovala v podvečer ve štábu znovuzvoleného prezidenta Miloše Zemana. Jeho podporovatelé fyzicky...

Výzkum: Zeman zmobilizoval laxní voliče. Opřel se o seniory a méně vzdělané

Prezident Miloš Zeman zdraví své příznivce poté, co zvítězil ve 2. kole...

Miloš Zeman obhájil post prezidenta zejména díky mobilizaci lidí, kteří se neúčastnili prvního kola. Vyplývá to z...

Najdete na iDNES.cz