iDNES.cz / Volby

  • Čtvrtek 17. ledna 2019 Drahoslav

Lídr Pirátů Bartoš: TOP 09, Čižinský a my. Já bych tou cestou šel

  6:00aktualizováno  6:00
Předseda České pirátské strany Ivan Bartoš byl po osmi hodinách volebního maratonu unavený, ale spíše spokojený. V Praze se Piráti v průběžných výsledcích přetahovali o první místo s ODS, a zasednou v zastupitelstvech velkých měst. Pouze senátní volby jim moc nevyšly. V druhém kole měli po desáté hodině večer jen tři kandidáty.

Vy jste s nadsázkou poznamenal, že nám dáte rozhovor, když bude mít Tomio Okamura pod pět procent? To vám tak leží v žaludku?
Já si myslím, že to co se odehrávalo v současné kampani – a já už jsem zažil devět let různých kampaní – tak co se odehrávalo v této, kdy i ODS která se tváří jako decentní a pragmatická strana, sáhla k těm videím, co byly daleko za hranicemi vkusu... Zkrátka, to, co dělal v této kampani Tomio Okamura, přesáhlo veškeré hranice podle mě i trestního práva. 

Jeho noviny ve schránkách a způsob vedení kampaně překročily fakt hranice ochrany osobnosti. Tam byly smyšlené dehonestující příběhy. A lidé mu dali vale – nemá ani 4 procenta. Jeho styl neuznávají ani lidé, kterým třeba předtím vyhovoval. My jsme museli před dvěma měsíci podat trestní oznámení, protože jsme byli osočeni z trestného činu ničení cizího majetku. Hnutí SPD říkalo, že jim Piráti ničí bilboardy.

V Praze jste střídavě vedli nebo byli druzí. Každopádně vámi preferovaná koalice s TOP 09 a Janem Čižinským má šanci na většinu.
Je to těžké to vysvětlovat, ale my jsme strana, která má prvky subsidiarity. A já se vyjednávání koalic účastnit nebudu. Praha si schválila povolební strategii. Záleží na panu Hřibovi (kandidát na primátora Zdeněk Hřib - pozn.red.) a on ji musí držet.

Ale nějaký názor na to máte?
Názor na to mám. Samozřejmě je to varianta, která by nejen po tom, co se předvádí v kampani, ale i po tom, jakou politiku reprezentuje ODS a ANO, byla přívětivější. Já bych tuto cestu, kdybych byl v tom vyjednávajícím týmu, preferoval. Ale já do toho ani jako člen Prahy zasahovat nemohu. Revizi toho vyjednaného dělá republikový výbor, který má 40 členů.

Fotogalerie

Nevypustili jste trochu senátní kampaň? Z třinácti kandidátů o druhé kolo bojovali jen tři….
My jsme to nevypustili. My jsme stavěli 13 svých kandidátů. Některé jsme podporovali a ti námi podporovaní jako Michaela Tejmlová v Jablonci nad Nisou jdou do druhého kola. Tam strašně záleží na tom, jaké osoby postavíte, s jakou historií. Někdo třeba jenom hrál ve filmu a stačí to. 

My jsme stavěli kvalitní kandidáty, právníka Šalomouna (Michal Šalomoun - kandidát v Třebíči), tam jsme skončili čtvrtí, ale dopadli jsme tam lépe než ve volbách do Poslanecké sněmovny. My jsme hovořili o ambici dvou až tří senátních kandidátů v druhém kole a skrze Prahu se to nyní naplňuje. Samozřejmě bych byl radši za více kandidátů, ale mnohé třeba dělilo od postupových míst jen procento – například v té Třebíči.

Budete mít strašně moc zastupitelů, lidí, které osobně neznáte. Nebojíte se, že tam budou další excesy typu kryptoměny nebo sprejování, budete je nějak metodicky vést?
Já jsem vždycky říkal, že kdyby za rok ve Sněmovně byli Piráti hodnocení jen za to, o čem mluvíte, tak by to bylo ještě dobré. Ten Pirát, který se bavil jako vandal, skončil. Odešel z kandidátky, odešel ze strany. Já už dlouho neznám všechny členy a kandidáty. My fungujeme transparentně, takže ta veřejná kontrola, kterou nabízíme lidem, je nejlepší obranou proti tomu, aby tam bylo nějaké to shnilé jablíčko. Mohu dát ruku do ohně za fungování organizace jako celku.

Po parlamentních volbách jste říkali, že se budete to první volební období učit a kontrolovat férovost politiky. Ale nechtějí už po vás voliči po čase trochu víc – zvláště tam, kde jste uspěli už podruhé?
Pane redaktore, to učit, to bylo tak: Sněmovna má nějaký jednací řád a nějaký chod. Pan Marek Benda z ODS umí jednací řád nazpaměť, protože je tam třicet let. Na první schůzi jsme ukázali, že pan Faltýnek (poslanec za ANO Jaroslav Faltýnek) vykládá jednací řád špatně.

My máme zkušenosti z Prahy, Brna, Mariánských Lázní. V mediálním mainstreamu nám předhazovali, že jsme byli v Mariánských Lázních neúspěšní, ale Piráti tam dělali tu politiku dobře. My jsme otevření a ty informace sdílíme a už před volbami probíhalo on-line školení budoucích zastupitelů.

Volby 2018

Ještě to odlehčím. Četl jsem tuhle Pirátské listy pro Olomoucký kraj. Byl tam článek, že „předseda Ivan Bartoš zavítal do Hranic“ i s fotkou. Není už to trochu papalášské?
Ty noviny si píšeme my a vydáváme my.

Ale rozdáváte je lidem na ulici...
Ale já vám chci říct, že my jsme pro tyhle volby vydali milion Pirátských listů, které měly 60 mutací. Samozřejmě, jsem nejviditelnější, i když jsem si nepřál být takhle exponovaný. Ale těm kandidátkám to pomáhá. Ale já vám taky po téhle veselé otázce řeknu, co jsem zažíval v kampani. 

Přijedu do města a tam mi řeknou, že tam od Sametové revoluce byli čtyři politici – Miloš Zeman, Andrej Babiš, Tomio Okamura – a teď Ivan Bartoš. Politici by měli jezdit do regionů a pak by to už nemusela ani být taková velká sláva jako v Hranicích, jak jste se na to ptal.

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Soud definitivně osvobodil policistu, který autem zastavil motorkáře

Policista Šimon Vaic je viněn z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti kvůli...

Policista Šimon Vaic, který čelil obžalobě kvůli tomu, že zahradil ujíždějícímu motorkáři cestu autem v roce 2017,...

Drsná vražda čerpadlářky. Postřelili ji skrz dveře a nechali vykrvácet

Čerpací stanice u Nelahozevsi ve středních Čechách je po vraždě opět v provozu....

Čerpadlářka, kterou zabili v prosinci na benzince v Nelahozevsi dosud neznámí pachatelé, se podle zjištění MF DNES...

Policie dopadla údajné vrahy čerpadlářky v Nelahozevsi

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Policie zadržela dva podezřelé z vraždy čerpadlářky z Nelahozevsi. Informaci iDNES.cz potvrdil policejní mluvčí Zdeněk...

Útočník na pódiu pobodal starostu Gdaňsku, ten na následky zranění zemřel

Starosta Gdaňsku Pawel Adamowicz při vystoupení na charitativní akci (13. ledna...

Na starostu polského Gdaňsku zaútočil během nedělního večera muž s nožem. Stalo se tak při charitativní akci, kdy...

Soukup chce dobýt Evropský parlament. Z TV Barrandov zmizí jeho pořady

Jaromír Soukup na snímku z března 2016

Jaromír Soukup učinil zásadní životní rozhodnutí, píše TV Barrandov na svém twitterovém účtu. Podle Info.cz Soukup...

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Ať se rozhádání sociální demokraté rozdělí na dvě party

Volební studio ČSSD připravené k druhému kolu senátních voleb v Praze.. (13....

Sociální demokracie tvoří de facto dvě skupiny s naprosto odlišnými postoji a ideologií. Při absenci autoritářského...

Nízká účast změní volby do Senátu, ve hře je australský model

Ilustrační snímek

Druhá historicky nejnižší účast ve volbách za 25 let provázela druhé kolo voleb do Senátu. Premiér se nechal slyšet, že...

Lidé si stěžují na výsledky voleb. Vadí jim zemřelý kandidát či rasismus

Netradiční volební místnost v zázemí tenisových kurtů v Nové Huti u Plzně.

David Rath se dostal v Hostivici jako jediný ze sdružení Zdravá Hostivice do zastupitelstva. Vítěz voleb, uskupení HOme...

Najdete na iDNES.cz