Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Zeman automaticky postupuje, přijďte až za dva týdny, hlásá lživá zpráva

  12:25aktualizováno  12:56
Chcete volit Miloše Zemana? Tak můžete zůstat doma a přijít až za dva týdny, píše se ve lživé zprávě, která se šíří po internetu, ale i ve formě letáku. Stávající hlava státu podle ní postupuje do druhého kola automaticky, což není pravda. Ministerstvo vnitra varuje, že šíření zprávy může být hodnoceno jako trestný čin maření průběhu voleb, za nějž hrozí až tři roky vězení.

Šíření tohoto vzkazu, bez objasnění, že jde o lež, může být dle policie považováno za maření voleb. | foto: Facebook

Je to samozřejmě nesmysl. Ústava úřadujícímu prezidentovi žádnou takovou výhodu nedává. Do případného druhého kola postupují dva kandidáti, kteří získají v prvním kole nejvyšší podíl hlasů. A to navíc pouze v případě, že ani jeden z nich nezíská přízeň více než poloviny voličů.

Zmíněné falešné zprávy mohou vypadat nějak takhle:

Někteří lidé na sociálních sítích šíří falešnou zprávu, že voliči Miloše Zemana...

K situaci se už vyjádřilo i ministerstvo vnitra, které samozřejmě vyvrátilo, že by byly informace obsažené v těchto výzvách pravdivé. Pro uživatele, kteří falešné zprávy sdílejí, by to podle ministerstva navíc mohlo mít i nepříjemné následky.

„Toto šíření informací nepravdivého charakteru prověřuje Policie České republiky pro podezření ze spáchání trestného činu maření přípravy a průběhu voleb podle § 351 zákona č. 40/2009 Sb., trestního zákoníku ve znění pozdějších předpisů,“ uvedlo ministerstvo v tiskové zprávě.

Nepravdivé letáky a vzkazy se po internetu bleskově šíří. Nutno však dodat, že v řadě případů jsou vnímány jako volební humor, neděje se tak ve snaze záměrně mařit prezidentskou volbu. 

Lživý leták, který má odradit příznivce Miloše Zemana od příchodu k volebním urnám dnes a zítra, prověřuje například ostravská policie. Tvrzení se objevilo ve schránkách v jedné ulici městské části Zábřeh. Policie žádá lidi, kteří našli ve schránce uvedený leták, aby se jim ozvali.

Aktivita těchto „vtipálků“ neunikla ani pozornosti Jiřího Ovčáčka, mluvčího prezidenta Zemana, který se proti ní ohradil na svém twitterovém profilu. 

11.ledna 2018 v 18:29, příspěvek archivován: 12.ledna 2018 v 11:31

Lživý leták, který se objevil ve schránkách v Moravskoslezském kraji. Vyzývám protikandidáty, aby se od této hnusné praktiky distancovali! https://t.co/QuD6qE41X7

Nutno dodat, že leták, který sdílel Ovčáček, je dvojnásobně rafinovaný. Kromě nepravdivé informace o automatickém postupu prezidenta Zemana do druhého kola totiž špatně uvádí i datum, kdy se má druhé kolo odehrát. Voliči v případném druhém kole nepůjdou k volebním urnám 25. a 26. ledna, nýbrž o den později 26. a 27. ledna.

Reakce protikandidátů a trestní oznámení

Ovčáček vyzval Zemanovy protikandidáty, aby se od „této hnusné praktiky“ distancovali. Ovčáčkovu výzvu už přijal Mirek Topolánek. Nicméně nejspíš ne tak, jak si mluvčí představoval.

„Distancuji se od toho. Na rozdíl od Miloše Zemana se nedomnívám, že citovaná třetina obyvatel je slabá duchem, že každý 7. občan je debilní, dementní nebo alkoholik a že zhruba polovina obyvatel této země má podprůměrný intelekt,“ uvedl s odkazem na očividnou nepravdivost sdílených informací. 

Drahoš dle ČTK poznamenal, že bojuje čestně a s podobnými praktikami nemá nic společného. „Ostatně jak nedávno řekl sám Miloš Zeman, neměli bychom podceňovat inteligenci českých voličů,“ připomněl vyjádření Zemana, ve kterém současný prezident reagoval na varování před neovlivňováním voleb ze zahraničí nebo před dezinformacemi.

ČTK dodává, že ve čtvrtek večer podala trestní oznámení kvůli letákům bývalá místopředsedkyně moravskoslezské organizace Strany práv občanů Ludmila Večerková. Osobně leták nedostala. Policii kontaktovala na základě informací, které získala od známých. „Je to hrozné. V tuto chvíli je jedno, jestli se jedná o Miloše Zemana nebo jiného kandidáta. Taková zpráva spoustu lidí ovlivní. Hlavně starší. Mohou si myslet, že leták je pravdivý. Je to nefér boj,“ řekla 

Autor:


Prezidentské volby 2018

O funkci prezidenta ČR se utkali Miloš Zeman a Jiří Drahoš, kteří byli nejúspěšnější v prvním kole voleb. Druhé kolo vyhrál Miloš Zeman a obhájil mandát. Své druhé funkční období zahájí 8. března.

ROZSTŘEL ukázka: Jak si vyrobit hračku tančícího robota prozradil šéf Maker Faire festivalu

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Zeman spálil červené trenýrky. Skončil čas spodního prádla v politice, řekl

Prezident Miloš Zeman spálil v zahradách Hradu červené trenky. (14. června 2018)

Ve svérázný happening se změnil mimořádný brífink, na který si na Hrad sezval novináře prezident Miloš Zeman.

Trump a Kim přepsali historii. Svět se změní, slíbil diktátor po schůzce

Na závěr setkání Donald Trump a Kim Čong-un podepsali společné prohlášení o...

V Singapuru proběhla historicky první schůzka prezidenta USA a vůdce KLDR. Donald Trump a Kim Čong-un si podali ruce a...Zeman na Hradě nespálil jen trenky, ale zřejmě až dva miliony korun

Prezident Miloš Zeman spálil v zahradách Hradu červené trenky. (14. června 2018)

Červené trenky skupiny Ztohoven by podle galeristů a odborníků na moderní umění mohly na trhu vynést přes dva miliony...

Náš svět se hroutí, tuší Merkelová a studuje dávné apokalypsy

Angela Merkelová a Donald Trump na summitu G7 v Kanadě (8. června 2018)

Chmurné nálady ovládly duši Angely Merkelové. Německá kancléřka tuší, že poválečné uspořádání světa pomalu končí,...

Ujeté, nevhodné, trapné, hodnotí pálení trenek na Hradě politici

Prezident Miloš Zeman za asistence hasičů spálil v zahradách Hradu červené...

Vesměs negativní reakce vyvolal mezi politiky „happening“ prezidenta Miloše Zemana na Pražském hradě, během kterého...

Další z rubriky

Výzkum: Zeman zmobilizoval laxní voliče. Opřel se o seniory a méně vzdělané

Prezident Miloš Zeman zdraví své příznivce poté, co zvítězil ve 2. kole...

Miloš Zeman obhájil post prezidenta zejména díky mobilizaci lidí, kteří se neúčastnili prvního kola. Vyplývá to z...

Policie šetří sobotní potyčku v Zemanově štábu jako výtržnictví

Bitka u Zemana

Sobotní napadení zástupců médií v pražském Top hotelu řeší policie. V neděli večer totiž na služebnu přišel novinář a...

VIDEO: V Zemanově štábu zkolaboval novinář, kameraman iDNES.cz dostal pěstí

Napadení kameramana iDNES.cz ve štábu Miloše Zemana

Vzrušená atmosféra panovala v podvečer ve štábu znovuzvoleného prezidenta Miloše Zemana. Jeho podporovatelé fyzicky...

Advantage Consulting, s.r.o.
HLAVNÍ ÚČETNÍ

Advantage Consulting, s.r.o.
Středočeský kraj, Plzeňský kraj
nabízený plat: 30 000 - 45 000 Kč

Najdete na iDNES.cz