Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Zeman automaticky postupuje, přijďte až za dva týdny, hlásá lživá zpráva

  12:25aktualizováno  12:56
Chcete volit Miloše Zemana? Tak můžete zůstat doma a přijít až za dva týdny, píše se ve lživé zprávě, která se šíří po internetu, ale i ve formě letáku. Stávající hlava státu podle ní postupuje do druhého kola automaticky, což není pravda. Ministerstvo vnitra varuje, že šíření zprávy může být hodnoceno jako trestný čin maření průběhu voleb, za nějž hrozí až tři roky vězení.

Šíření tohoto vzkazu, bez objasnění, že jde o lež, může být dle policie považováno za maření voleb. | foto: Facebook

Je to samozřejmě nesmysl. Ústava úřadujícímu prezidentovi žádnou takovou výhodu nedává. Do případného druhého kola postupují dva kandidáti, kteří získají v prvním kole nejvyšší podíl hlasů. A to navíc pouze v případě, že ani jeden z nich nezíská přízeň více než poloviny voličů.

Zmíněné falešné zprávy mohou vypadat nějak takhle:

Někteří lidé na sociálních sítích šíří falešnou zprávu, že voliči Miloše Zemana...

K situaci se už vyjádřilo i ministerstvo vnitra, které samozřejmě vyvrátilo, že by byly informace obsažené v těchto výzvách pravdivé. Pro uživatele, kteří falešné zprávy sdílejí, by to podle ministerstva navíc mohlo mít i nepříjemné následky.

„Toto šíření informací nepravdivého charakteru prověřuje Policie České republiky pro podezření ze spáchání trestného činu maření přípravy a průběhu voleb podle § 351 zákona č. 40/2009 Sb., trestního zákoníku ve znění pozdějších předpisů,“ uvedlo ministerstvo v tiskové zprávě.

Nepravdivé letáky a vzkazy se po internetu bleskově šíří. Nutno však dodat, že v řadě případů jsou vnímány jako volební humor, neděje se tak ve snaze záměrně mařit prezidentskou volbu. 

Lživý leták, který má odradit příznivce Miloše Zemana od příchodu k volebním urnám dnes a zítra, prověřuje například ostravská policie. Tvrzení se objevilo ve schránkách v jedné ulici městské části Zábřeh. Policie žádá lidi, kteří našli ve schránce uvedený leták, aby se jim ozvali.

Aktivita těchto „vtipálků“ neunikla ani pozornosti Jiřího Ovčáčka, mluvčího prezidenta Zemana, který se proti ní ohradil na svém twitterovém profilu. 

11.ledna 2018 v 18:29, příspěvek archivován: 12.ledna 2018 v 11:31

Lživý leták, který se objevil ve schránkách v Moravskoslezském kraji. Vyzývám protikandidáty, aby se od této hnusné praktiky distancovali! https://t.co/QuD6qE41X7

Nutno dodat, že leták, který sdílel Ovčáček, je dvojnásobně rafinovaný. Kromě nepravdivé informace o automatickém postupu prezidenta Zemana do druhého kola totiž špatně uvádí i datum, kdy se má druhé kolo odehrát. Voliči v případném druhém kole nepůjdou k volebním urnám 25. a 26. ledna, nýbrž o den později 26. a 27. ledna.

Reakce protikandidátů a trestní oznámení

Ovčáček vyzval Zemanovy protikandidáty, aby se od „této hnusné praktiky“ distancovali. Ovčáčkovu výzvu už přijal Mirek Topolánek. Nicméně nejspíš ne tak, jak si mluvčí představoval.

„Distancuji se od toho. Na rozdíl od Miloše Zemana se nedomnívám, že citovaná třetina obyvatel je slabá duchem, že každý 7. občan je debilní, dementní nebo alkoholik a že zhruba polovina obyvatel této země má podprůměrný intelekt,“ uvedl s odkazem na očividnou nepravdivost sdílených informací. 

Drahoš dle ČTK poznamenal, že bojuje čestně a s podobnými praktikami nemá nic společného. „Ostatně jak nedávno řekl sám Miloš Zeman, neměli bychom podceňovat inteligenci českých voličů,“ připomněl vyjádření Zemana, ve kterém současný prezident reagoval na varování před neovlivňováním voleb ze zahraničí nebo před dezinformacemi.

ČTK dodává, že ve čtvrtek večer podala trestní oznámení kvůli letákům bývalá místopředsedkyně moravskoslezské organizace Strany práv občanů Ludmila Večerková. Osobně leták nedostala. Policii kontaktovala na základě informací, které získala od známých. „Je to hrozné. V tuto chvíli je jedno, jestli se jedná o Miloše Zemana nebo jiného kandidáta. Taková zpráva spoustu lidí ovlivní. Hlavně starší. Mohou si myslet, že leták je pravdivý. Je to nefér boj,“ řekla 

Autor:


Prezidentské volby 2018

O funkci prezidenta ČR se utkají Miloš Zeman a Jiří Drahoš, kteří byli nejúspěšnější v prvním kole voleb. Druhé kolo se uskuteční 26. a 27. ledna 2018. Vítěz voleb převezme úřad 8. března.

Miloš Zeman, Jiří Drahoš, Pavel Fischer, Michal Horáček, Marek Hilšer, Mirek Topolánek, Jiří Hynek, Petr Hannig, Vratislav Kulhánek

Hlavní zprávy

Nejčtenější

O Hrad se utkají Zeman s Drahošem. Ten má podporu většiny ostatních kandidátů

Kandidát Jiří Drahoš se v pražském volebním štábu raduje z postupu do druhého...

Do druhého kola prezidentských voleb postoupí Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Dosavadní prezident dostal 38,56 procenta...

Na prezidenta se hnala polonahá žena. Zeman je Putinova děvka, křičela

V místnosti, kam přišel volit prezident Miloš Zeman, se vysvlékla žena, skočila...

V místnosti, kam přišel volit Miloš Zeman, se vysvlékla žena a rozeběhla se k prezidentovi. Na obnažené hrudi měla...Na okraji Prahy havaroval autobus. Tři lidé zemřeli, zraněných jsou desítky

Tragická nehoda autobusu u Horoměřic (12. ledna 2018)

Tři lidé zemřeli při nehodě linkového autobusu a osobního auta u Horoměřic u Prahy, zraněných je přes čtyři desítky,...

Angličtina kandidátů se liší. Nejlepší byl Horáček, vypravěčem dne Hannig

Michal Horáček při debatě osmi prezidentských kandidátů na iDNES.cz. (9. ledna...

Na prezidentské kandidáty čekalo v úterní superdebatě iDNES.cz, MF DNES a Rádia Impuls malé překvapení. V polovině...

Není to konkurz na hospodského, přeli se kandidáti. U diváků vyhrál Fischer

Pozvánku do debaty prezidentských kandidátů iDNES.cz přijali (zleva) Vratislav...

Osm prezidentských kandidátů se v úterý účastnilo superdebaty iDNES.cz, MF DNES a Rádia Impuls. Uchazeči mluvili o tom,...

Další z rubriky

Zeman měl jít i do debaty všech kandidátů, řekl Hannig v Rozstřelu

Marek Hilšer a Petr Hannig v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel. (16. ledna...

Před druhým kolem prezidentských voleb se v diskusním pořadu Rozstřel na iDNES.cz setkali dva neúspěšní kandidáti Marek...

Zeman, nebo Drahoš? Vyberte si prezidenta ve volbách nanečisto

Ve druhém kole prezidentských voleb se utkají Miloš Zeman a Jiří Drahoš.

Zbývá jen několik dní, než se opět otevřou volební místnosti. Redakce iDNES.cz připravila volby nanečisto, ve kterých...

Jsem teď kamarád poražených, říká Jiří Drahoš v rozhovoru MF DNES

Kandidát Jiří Drahoš se v pražském volebním štábu raduje z postupu do druhého...

Od našeho prvního velkého rozhovoru uplynul skoro rok a proti nám sedí mnohem sebevědomější muž než tehdy. Tenkrát...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz