Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Analýza: Nejvíc agresivní jsou Topolánek a Zeman, nejracionálnější Fischer

  18:00aktualizováno  18:00
Z devíti kandidátů na prezidenta jsou v komunikaci nejvíce agresivní expremiér Mirek Topolánek a současná hlava státu Miloš Zeman. Vyplývá to z lingvistické analýzy společnosti Bisnode. Nejracionálněji se podle ní vyjadřuje diplomat Pavel Fischer, nejvíce emotivně textař Michal Horáček a hudebník Petr Hannig.

Prezidentských voleb v lednu 2018 se zúčastní devět kandidátů. | foto: koláž iDNES.cz

Lingvistická studie vychází z metodiky skupinové iracionality Milana Petráka, který je v Bisnode datovým analytikem. Zaměřila se na vyjadřování kandidátů během předvolebních diskusí. V případě Zemana, který se jich neúčastí, Petrák pracoval se zveřejněnými rozhovory a komentáři.

„Míra takzvané iracionality prezidentských kandidátů byla určena na základě četnosti výskytu výrazů rozdělených do sedmi základních kategorií: agresivita, prodej iluzí, dogmatismus, zaštiťování se kolektivem, ideologické myšlení, dramatizace a posedlost symboly,“ vysvětluje Petrák.

Fotogalerie

Analýza jde podle něj nad rámec tradičního pravo-levého politického rozdělení a místo něj ukazuje, kde se daný prezidentský kandidát nachází na škále umístění umírněná, radikální a extremistická. 

„Radikální politici se svými potenciálními voliči komunikují jiným způsobem než politici umírnění,“ uvedl Petrák.

„Za povšimnutí stojí, že jediní dva kandidáti, kteří mají zkušenosti s působením ve vrcholných politických funkcích, tedy Miloš Zeman a Mirek Topolánek, zároveň vykazují výrazně vyšší agresivitu než všichni ostatní,“ upozornil analytik. Oproti volbám v roce 2013 se podle studie počet agresivních výrazů u Zemana téměř zdvojnásobil.

Nejméně racionálně a zároveň nejvíce emotivně se podle studie vyjadřoval Hannig a Horáček. „Zatímco Petr Hannig více než ostatní uvažuje způsobem ‚my versus oni‘, u Michala Horáčka zřejmě hrála určitou roli skutečnost, že je autorem písňových textů a je zvyklý se vyjadřovat vzletně,“ komentuje výsledky studie Petrák.

Na seznam výrazů, které byly ve studii použity k určení iracionality, se můžete podívat zde.

Autor:


Prezidentské volby 2018

O funkci prezidenta ČR se utkají Miloš Zeman a Jiří Drahoš, kteří byli nejúspěšnější v prvním kole voleb. Druhé kolo se uskuteční 26. a 27. ledna 2018. Vítěz voleb převezme úřad 8. března.

Miloš Zeman, Jiří Drahoš, Pavel Fischer, Michal Horáček, Marek Hilšer, Mirek Topolánek, Jiří Hynek, Petr Hannig, Vratislav Kulhánek

Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Hájím své podporovatele, řekl Zeman o „protidrahošovském“ inzerátu

Rozhovor s prezidentem Milošem Zemanem (9. ledna 2018)

Prezident Miloš Zeman v rozhovoru pro TV Barrandov hájil své podporovatele, tedy spolek Přátelé Miloše Zemana, který v...

Kdyby byl manžel suchar, tak s ním nežiju 43 let, říká Eva Drahošová

Eva Drahošová (17. ledna 2018).

Šestašedesátiletá bývalá knihovnice má nakročeno k postu první dámy a život se jí možná dočista převrátí. Je sice znát,...

Mountfield odmítá spojení s inzercí poškozující Drahoše

Spolek Přátelé Miloše Zemana zveřejnil v některých denících inzerát, který...

Prodejce zahradní techniky a bazénů Mountfield odmítá spojení s volební kampaní na podporu současného prezidenta Miloše...

Najdete na iDNES.cz