iDNES.cz / Volby

  • Pondělí 18. února 2019 Gizela

Primátoři před volbami: vlastní akcie za miliony i hotel na Srí Lance

  16:50aktualizováno  16:50
MF DNES před volbami zmapovala majetky dosluhujících primátorů statutárních měst. Zejména těch, kteří posty obhajují. Většina z nich je dobře zajištěna. Například primátor Ostravy Tomáš Macura je spolumajitelem hotelu na Srí Lance, naopak havířovská Jana Feberová podle majetkového přiznání nevlastní nic.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Primátoři vydělávají sice něco mezi 60 a 100 tisíci hrubého, ale mnozí už přišli zajištění do funkce. Typickým příkladem dobře zabezpečeného exmanažera je podle majetkového přiznání brněnský primátor Petr Vokřál (ANO), někdejší vrcholný šéf odpadové společnosti .A.S.A. Ten drží cenné papíry hned devíti firem. Mezi nimi například Pioneer Funds, Bigboard Praha nebo Novartis AG. 

Jejich hodnotu prý nyní vyčíslit nedokáže. Před čtyřmi lety ale Vokřál, kterého do politiky přivedl šéf poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek, prohlásil, že jeho finanční portfolio má hodnotu zhruba 20 milionů korun. K tomu má ještě dům či byt v hodnotě milionů korun. 

Volby 2018

To jeho stranický kolega, primátor Ostravy Tomáš Macura (ANO), který se dříve živil například jako šéf farmaceutické společnosti Walmark, uložil své bohatství do nemovitostí. Vlastní s manželkou rodinný dům v Ostravě, ve kterém bydlí, druhý dům v Beskydech využívá jako rekreační chalupu. 

Další byt v Ostravě koupil dceři. A kromě toho ještě pronajímá horský penzion v Beskydech a má podíl ve firmě, která provozuje hotel na Srí Lance. 

„Oblast cestovního ruchu mě vždy zajímala, a proto jsem si po dvou dekádách ve vysokých manažerských pozicích – a dlouho před vstupem do politiky – splnil svůj sen jak investicí do srílanského resortu, tak i beskydským penzionem,“ řekl MF DNES Macura s tím, že pokud by nebyl v politice, dost možná by osobně jeden z hotelů provozoval.

Krnáčová má hypotéku 1,5 milionu

Podstatně skromněji žije primátor Olomouce a nynější ministr kultury Antonín Staněk (ČSSD), který v komunálních volbách už nekandiduje. S manželkou má třípokojový byt v panelovém domě v Olomouci, jehož pořizovací cena v roce 1997 byla podle něj 800 tisíc korun. Cenné papíry ani akcie nevlastní. Zato pořád splácí asi třistatisícový zbytek úvěru na opravu bytu.

Ještě stručnější než Staněk byla ve svém majetkovém přiznání primátorka Havířova Jana Feberová (ČSSD). Podle dokumentů nevlastní vůbec nic. „U manžela,“ odpověděla na dotaz MF DNES, kde bydlí.

Končící pražská primátorka Adriana Krnáčová (ANO) vlastní byt a splácí hypotéku 1,5 milionu korun. Je majitelkou 57 akcií společnosti Johnson & Johnson, jejich hodnotu přesně neví.

Primátor Jablonce nad Nisou Petr Beitl (ODS) přiznal celkem 3,5 milionu korun na bankovních účtech. Beitl má dlouhodobě v nájmu i slavný liberecký hotel Ještěd. Jen za dva měsíce mu loni vydělal 2,5 milionu korun.

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

Rektor Bek vstoupí do klubu Starostů. Mezi nimi a lidovci vybírá Drahoš

Rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek suverénně vyhrál druhé kolo senátních...

Noví senátoři nestraníci či ti, kteří byli zvoleni s průřezovou podporou, rozhodnou o tom, která strana či hnutí bude...

Praha i Brno budou bez ANO ve vedení, jinde potvrzuje volební vítězství

Lídr Pirátů Zdeněk Hřib, lídr Spojených sil pro Prahu Jiří Pospíšil a lídr...

Po komunálních volbách se již ve většině velkých měst podařilo vyjednat koalice a jinde jednání finišují. Ve dvou...

Po tsunami je to na harakiri. ČSSD tratí na volbách miliony, polepší si ODS

Volební studio ČSSD připravené k druhému kolu senátních voleb v Praze.. (13....

Vůbec nejvíc peněz oproti stavu před říjnovými volbami si bude muset ze svého ročního rozpočtu odečíst sociální...

Najdete na iDNES.cz