iDNES.cz / Volby

  • Čtvrtek 17. ledna 2019 Drahoslav

Babišova VIP zóna. Je tu hezky, ale draho, říkají lidé v Průhonicích

  17:50aktualizováno  17:50
Říjnových komunálních voleb se ve středočeských Průhonicích zúčastní jen tři lokální uskupení. Hnutí ANO premiéra Andreje Babiše, který tu bydlí, ve městě nekandiduje. MF DNES zjišťovala, jak se žije sousedům předsedy vlády.

Do průhonické Sokolovny premiér Andrej Babiš svolává důležitá jednání (14. 9. 2018). | foto: Ladislav Křivan, MAFRA

„Byl to pro nás obyčejný no name. Před vstupem do politiky jsme vůbec nevěděli, že tady nějaký pan Babiš bydlí,“ říká zhruba sedmdesátiletý muž z Průhonic, vzdálených šest kilometrů autem od Prahy.

Jak se žije v obci, kde bydlí současný ministerský předseda? Podílí se na jejím chodu? Často se totiž nechával slyšet, že až skončí ve vysoké politice, rád by se tady stal starostou.

Oslovený pětašedesátiletý muž zastřihuje živý plot na své zahradě nedaleko Babišovy Sokolovny – zařízení, do kterého si lidé mohou jít zacvičit, najíst se nebo se pobavit.

„Jo, vy se chcete ptát na pana Babiše? Tak k tomu já vám nic neřeknu,“ říká ihned. Pak se ale přece jen rozpovídá. „Když nebyl v politice, vůbec jsem ho tady nepotkával. Teď tu čas od času projde. Vídám ho, jak se tu baví s lidmi,“ líčí senior. Na otázku, co mu v obci, kde bydlí premiér, chybí, odpovídá: „Není tu kam si zajít na pivo. Taková ta normální restaurace pro normální lidi.“

Lukrativní adresa

Průhonice jsou už léta považovány za luxusní adresu v okolí Prahy. Vedle domků starousedlíků a zámku s nádherným parkem stojí honosná sídla včetně domu Andreje Babiše. Ten však není z ulice vidět přes vzrostlé stromy.

„Chodíme kolem a to víte, že nejradši bych to tam vykoukala, ale bohužel. Vidět nic není,“ svěřuje se reportérům MF DNES Petra Urbanová. Mladá maminka si v Průhonicích pochvaluje zejména bezpečnost. Také to, že je v obci školka, škola a zázemí pro děti. 

Volby 2018

„Co mi vadí, je, že tady není možnost, kam si jít zacvičit,“ říká. Přitom je tu Babišova Sokolovna – kromě restaurace i wellness a sportovní centrum. „To pro nás není,“ směje se v narážce, že třeba jednorázový vstup do fitness přijde na 500 korun.

A stejně jako staršímu muži ze zahrádky, i jí na Průhonicích vadí, že tu není možnost, kam si večer zajít do cenově přijatelné restaurace nebo na pivo.

„Paloma, která je na náměstí a patří Babišovi, ta je pro nás nedostupná,“ tvrdí další žena, kterou MF DNES v ulicích Průhonic oslovila. Obědové menu tam vyjde 1 390 korun za osobu. „Je to tady trochu VIP zóna, ale je pravda, že občas chodíme do Palomy do cukrárny. Dorty a zmrzlinu tam mají výborné,“ doplnila asi pětatřicátnice.

„Mně se tady strašně líbí. Jsem sice z Třeboně, ale sem občas jezdím do naší pobočky a vždycky je tu hezky,“ líčí „přespolní“ Hana Strusková. Když se jí reportéři MF DNES ptají na Babišovu politiku, úsměv jí trošku ztuhne. 

„Já mám na něj svůj názor, nevolila jsem ho. Na druhou stranu musím říct, že nedávno jsme se byli podívat tam u něj na Čapím hnízdě, a klobouk dolů, jak to tam vypadá – zvířata, vyžití pro děti... Vůbec nevím, co po něm chtějí ti, co ho kvůli tomu kritizují. Vždyť to slouží lidem na rozdíl od jiných zařízení,“ dodává ve chvíli, kdy už jí k zastávce přijíždí autobus. Babiš je v kauze Čapí hnízdo obviněn kvůli dotačnímu podvodu.

„Ale my tady ve své podstatě žádného pana Babiše ani nepotřebujeme. Nám se o všechno – kanalizaci, čističku nebo svody na dešťovku – postarala naše paní starostka Borovičková,“ líčí sedmdesátiletý muž. Hned však doplňuje, že se díky Babišovi on a jeho sousedé zbavili staré továrny za domy.

„Staví tady novou vilovou čtvrť, takže to pro nás určitě bude příjemnější,“ dodává muž, který se brání označení starousedlík. „Žiji tu pětadvacet let, ale považuji se jen za místního,“ upozorňuje.

Kdo to tu vlastně řídí

Byť někteří lidé z Průhonic naznačili, že život v obci řídí spíš Babiš, starostka Hana Borovičková ho jako politika nebere. „Já ho vnímám jako každého jiného občana a místního investora. U nás je vícero úspěšných lidí, takže to, že tu bydlí premiér, nijak zvlášť nevnímám,“ přiznává starostka.

Daně už ostatně podnikatelé také do obecních rozpočtů neplatí. Starostka však upozorňuje, že Babišovy firmy přispívají na rozvoj obce. „Ale to dělají všechny firmy, které tady chtějí stavět,“ upřesňuje Borovičková, která letos ve vedení obce končí.

Babišovo hnutí ANO v Průhonicích vůbec nekandiduje. „Já tam bydlím, takže mám střet zájmů, tak se mi to nezdá vhodné, abych tam stavěl kandidátku,“ vysvětlil MF DNES premiér.

O hlasy voličů se zde ucházejí jen tři uskupení: Nezávislí pro budoucnost Průhonic, Hole a Rozkoše, Průhonice občanům! a Průhonice pro život. Koho premiér volí, nechává zpravidla bez odpovědi.

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Soud definitivně osvobodil policistu, který autem zastavil motorkáře

Policista Šimon Vaic je viněn z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti kvůli...

Policista Šimon Vaic, který čelil obžalobě kvůli tomu, že zahradil ujíždějícímu motorkáři cestu autem v roce 2017,...

Drsná vražda čerpadlářky. Postřelili ji skrz dveře a nechali vykrvácet

Čerpací stanice u Nelahozevsi ve středních Čechách je po vraždě opět v provozu....

Čerpadlářka, kterou zabili v prosinci na benzince v Nelahozevsi dosud neznámí pachatelé, se podle zjištění MF DNES...

Policie dopadla údajné vrahy čerpadlářky v Nelahozevsi

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Policie zadržela dva podezřelé z vraždy čerpadlářky z Nelahozevsi. Informaci iDNES.cz potvrdil policejní mluvčí Zdeněk...

Útočník na pódiu pobodal starostu Gdaňsku, ten na následky zranění zemřel

Starosta Gdaňsku Pawel Adamowicz při vystoupení na charitativní akci (13. ledna...

Na starostu polského Gdaňsku zaútočil během nedělního večera muž s nožem. Stalo se tak při charitativní akci, kdy...

Tátové od rodin i gauneři. Podezřelí z vraždy pumpařky byli „známé firmy“

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Oba měli rodinu, jeden z nich by se brzy měl stát otcem. Oba jsou z Mělnicka, kde byli známí kvůli své kriminální...

Další z rubriky

Fischer: Předseda Senátu se musí umět postavit i prezidentovi

Pavel Fischer s manželkou Klárou slaví vítězství ve druhém kole voleb do...

Už v prvním kole to do Senátu diplomatu Pavlu Fischerovi nevyšlo jen velmi těsně. O to víc triumfoval v sobotu v kole...

Čtyři kandidáti do čela Senátu: Kubera, Hampl, Růžička, Linhart

Na pozvání šéfa STAN Petra Gazdíka se sešli na večeři ve Valdštejnské hospodě...

Poté co hnutí STAN, ODS a KDU-ČSL ovládly horní komoru parlamentu, se večer na pozvání šéfa hnutí Starostové a...

Po tsunami je to na harakiri. ČSSD tratí na volbách miliony, polepší si ODS

Volební studio ČSSD připravené k druhému kolu senátních voleb v Praze.. (13....

Vůbec nejvíc peněz oproti stavu před říjnovými volbami si bude muset ze svého ročního rozpočtu odečíst sociální...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz