Čunek v Rozstřelu: K nepřizpůsobivým lidem je třeba být tvrdý, ale vstřícný

  15:00aktualizováno  11. září 14:45
Hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek obhajuje post senátora, současně však bude opět kandidovat v komunálních volbách ve Vsetíně. Od roku 2002 tam vyhrál zatím všechny komunální volby za lidovce. O tom, jak zpětně hovoří svá politická rozhodnutí a jak je to s kauzou H-System, hovořil v úterním Rozstřelu.

Jiří Čunek se angažuje v kauze H-System, v níž stojí na straně poškozených klientů. Celou kauzou se Čunek začal zabývat už v roce 2013, kdy se na něj obrátilo sdružení Svatopluk a zakladatel H-Systemu Petr Smetka. „Napsal mi tehdy dopis, který začínal ‚Jsem v base a právem‘, a to mě zaujalo,“ prozradil v diskuzním pořadu Rozstřel.

Další trestní oznámení

Minulý týden podali na Čunka a Smetku trestní oznámení členové družstva Maják a jejich někdejší právní zástupkyně Hana Marvanová, a to kvůli jeho výrokům na jejich adresu. „Oni to dělají s cílem zakrýt zašantročování majetku, které Smetka dál provádí,“ řekla iDNES.cz Marvanová. Vadilo jim, že Smetka s Čunkem útočí na poškozené. Považují to za nehoráznost.

Kvůli jeho výrokům na adresu konkurzního správce Josefa Monsporta na něj Monsport podal trestní oznámení. Jak Čunek řekl na úterní tiskové konferenci, vítá to. Aspoň soud znovu všechna jeho nařčení prošetří, říká.

Zároveň ukázal kopie dokumentů, jež se objevily v souvislosti s kauzou Panama Papers, která upozorňovala na údajné majetky různých osobností v daňových rájích. Čunek připomněl, že v nich figuruje i jméno Josefa Monsporta, který údajně vlastní několik společností.

„Jestli je u nich (firem v zahraničí - pozn. red. ) Monsport napsán jako stoprocentní vlastník a zároveň je konkurzní správce, tak se nabízí otázka, zda dělá svoji práci dobře. A pak se nabízí otázka, kde na všechny tyto společnosti vzal základní kapitál,“ uvedl senátor. Podle něj by majetek Monsporta a jeho aktivity měla řešit policie.

Fotogalerie

Monsport veškerá tvrzení hejtmana odmítl. „Nikdy jsem neměl a nemám nějakou firmu v zahraničí. Pokud tím měl na mysli kauzu, která zde byla tuším před dvěma roky k Panama Papers o tom, že mám mít někde nějaké firmy v Tichomoří nebo na Panamě v hodnotě 80 milionů dolarů, tak o tom já nic nevím,“ sdělil iDNES.cz.

Podle konkurzního správce Čunek v této souvislosti žádal dopisem policejního prezidenta Tomáš Tuhého, aby Monsportovy aktivity v zahraničí prověřil. „Nepochybně byl policií informován o výsledku šetření a ví, že byl negativní, přesto šíří lži dál. Já k Čunkovi nemám co více říct, jen to, že pochybuji o jeho zdravém rozumu.“

„Čunkodomky“ stále fungují

Před 12 lety začal na Vsetíně stavět kontejnerové domy pro Romy, takzvané „Čunkodomky“. Za svým projektem si po letech Čunek stále stojí. 

„Po 12 letech je to jediný takový fungující projekt v Česku. Celé to vzniklo díky tomu, že jsem si objel jiné evropské státy, a věděl jsem, že je to největší problém Vsetína. Tenkrát jsem zjistil, že nikdy tuhle situaci řešit neumí,“ zavzpomínal. 

Nemyslí si ovšem, že jde o univerzální řešení. „My jako stát a jako Evropa s občany, kteří patří do vyloučené lokality, stále moc nepracujeme. Musíme k nim mít tvrdý, ale zároveň vstřícný přístup,“ popsal. Je přesvědčen, že existuje způsob, jak drtivou většinou nepřizpůsobivých Romů přizpůsobit životu tak, aby nevadili zbytku společnosti. 

Pokud ve Vsetíně vyhraje, do vedení města nechce

Kdo kandiduje ve vašem okrsku?

V Rozstřelu mluvil i o své kandidatuře. Ve Vsetíně není na kandidátní listině lidovců první, stranu podpoří až z posledního místa. „Chci tak zdůraznit, že podporuju současného lidoveckého starostu Jiřího Růžičku. Osobně nemám žádné ambice. Určitě nebudu aspirovat na žádnou funkci ve vedení města,“ oznámil už dříve Čunek. Pokud by hejtman Zlínského kraje ve volbách uspěl, zastupitelem by byl jen po určitou dobu. 

Čunek se v nadcházejících volbách pokusí také podruhé obhájit post senátora na Vsetínsku. „Jsem přesvědčen, že lidé pochopí, že jedna kandidatura je jasná a že chci být senátorem. U komunálních voleb je to tak, že žiji v tomto městě, dlouhou dobu jsem ho vedl a chci mu pomáhat,“ vysvětlil.

Vzhledem k tomu, že v posledních volbách, ať už krajských, či senátních, jasně dominoval, některé strany či hnutí (ANO, STAN, Piráti) proti němu svého člověka ani nepostavily. V Rozstřelu odmítl, že je to výsledek nějaké dohody mezi ním a jinou stranou, například ANO. „Nikdy jsem žádnou takovou dohodu neudělal. A vždycky se mi to vyplatilo. Nechávám na voličích, jak nám rozdají karty.“

Hejman Zlínského kraje má se stranou Andrejem Babišem dobrý vztah. Jako jeden z mála členů KDU-ČSL se vyslovil, aby strana šla do vlády s ANO. To, že lidovci nakonec skončili mimo vládu, jej mrzí. „Jestliže si opozice, lidovci, vybrali cestu, že s Andrejem do vlády nepůjdou, tak Babišovi nedali na vybranou. Jsem přesvědčen, že je vítězem voleb,“ řekl. „Všechny strany věděly, že když do koalice s Babišem nepůjdou, tak bude nucen jít do vlády s těmi, se kterými nakonec šel. A teď křičí, protože se jim to nelíbí,“ prozradil.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec lže, chci vypovídat, říká Babiš mladší. Premiér dál mluví o kampani

Andrej Babiš zveřejnil na svém facebookovém profilu fotky syna Andreje, mají ho...

Babišův syn Andrej napsal v e-mailu pro Seznam Zprávy, že si přeje být telefonicky v kontaktu s českou policií...

Nevěděl jsem vůbec, co podepisuji, řekl Babišův syn ke kauze Čapí hnízdo

Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku

Syn premiéra Andreje Babiše tvrdí, že ho spolupracovníci jeho otce kvůli kauze Čapí hnízdo drželi na Krymu. V reportáži...

Demisi, demisi, znělo Václavským náměstím. Lidé volali po konci Babiše

Demonstrace za demisi premiéra Andreje Babiše na Václavském náměstí v Praze....

Na Václavském náměstí v Praze se konala demonstrace požadující odstoupení premiéra Andreje Babiše z funkce. Na místě se...

Tisíce lidí demonstrovaly v Praze, žádaly Babišovu demisi

Demonstrace při oslavách výročí 17. listopadu za odstoupení premiéra Babiše

Výročí 17. listopadu provázely demonstrace po celém Česku. Tisíce lidí se sešly v Praze na Staroměstském a Václavském...

Nikdy neodstoupím, ať si to všichni zapamatují, prohlásil Babiš

Premiér Andrej Babiš hovoří na tiskové konferenci o kauze údajného únosu svého...

Premiér Andrej Babiš během briefingu na letišti v Kbelích před odletem do Bruselu prohlásil, že navzdory výzvám...

Další z rubriky

Rektor Bek vstoupí do klubu Starostů. Mezi nimi a lidovci vybírá Drahoš

Rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek suverénně vyhrál druhé kolo senátních...

Noví senátoři nestraníci či ti, kteří byli zvoleni s průřezovou podporou, rozhodnou o tom, která strana či hnutí bude...

KOMENTÁŘ: Ať se rozhádání sociální demokraté rozdělí na dvě party

Volební studio ČSSD připravené k druhému kolu senátních voleb v Praze.. (13....

Sociální demokracie tvoří de facto dvě skupiny s naprosto odlišnými postoji a ideologií. Při absenci autoritářského...

Hamáček: Kdyby ČSSD řekla, že nemáme být ve vládě, musí ji vést někdo jiný

Předseda ČSSD a vicepremiér Jan Hamáček sledoval výsledky druhého kola...

Šéf ČSSD, ministr vnitra a zahraničí Jan Hamáček odmítá, aby se strana po propadáku v komunálních i senátních volbách...

Najdete na iDNES.cz