Pokud ČSSD ve volbách neuspěje, možná se musí rozdělit, řekl Petrus v Rozstřelu

  16:34aktualizováno  10. září 18:55
Jak chce ČSSD ufinancovat MHD v Praze, když by podle ní měla být zdarma? Co říká na návrh nového Libeňského mostu z dílny ANO? A jak vidí budoucnost ČSSD? Na tyto a další otázky odpovídal starosta Prahy 8 a kandidát do Senátu Roman Petrus, další předvolební host diskusního pořadu iDNES.cz Rozstřel.

Hned v úvodu Petrus připustil, že není nadšený z Jakuba Landovského - volebního lídra ČSSD v Praze. „Ve chvíli, kdy začal říkat prvotní názory na komunální politiku, tak - mírně řečeno - jsem z toho nebyl nadšen. V mnoha případech podléhá názorům, které zaznívají. Přizpůsobuje je společenské poptávce, než že by věděl, co má dělat,“ prohlásil Roman Petrus, který v Praze 8 zastává od roku 2014 funkci starosty.

Fotogalerie

Dodal, že to tak ale nemusí být navždy. „Může se rozkoukat,“ řekl. Nicméně lepším lídrem kandidátky ČSSD v Praze by podle něj byl Petr Dolínek. 

Například plán pražské ČSSD zavést MHD zdarma však podporuje. „Jde o zhruba čtyři miliardy. Jsou to finanční prostředky, které se vrátí někde jinde. V doprovodných věcech se vyplatí,“ prohlásil. 

ČSSD plánuje také vybudovat tramvajovou trať do Zdib. „Je tam místo na obrovské P+R parkoviště,“ vysvětlil Petrus.

Každý produkt se okouká

Volby 2018

Rázně hovořil o budoucnosti sociální demokracie. „ČSSD je buď opoziční stranou, nebo vládní stranou několik let, a jako každý produkt se okouká,“ vysvětlil Petrus pokles volebních preferencí sociální demokracie. 

Pokud volby nedopadnou pro stranu úspěšně, zvýší se podle něj tendence ČSSD rozdělit se. „Strana se musí dát dohromady, nebo se bude muset vykrystalizovat, zmenšit, nebo se rozdělit,“ uvedl starosta Prahy 8. 

On sám by podle svých slov patřil do konzervativní levicové části.

V Rozstřelu hovořil Petrus také o problémech s bydlením. „V Praze je potřeba stavět,“ prohlásil. Praha 8 by podle něj měla umožnit výstavbu na Rohanském ostrově, kolem nádraží Bubny nebo Argentinské ulice. „Snažíme se developerům vycházet vstříc tam, kde myslíme, že je to dobré,“ doplnil.

Libeňský most podle Petruse potřebuje, aby kolem něj padla rychlá rozhodnutí. Na velkolepé projekty, jaký v pondělí představil kandidát ANO na primátora Petr Stuchlík, podle něj není čas. „Než dojde k prvnímu kopnutí, může to trvat tři až čtyři roky. Bylo by utrpení doufat, že se Libeňskému mostu do té doby nic nestane,“ řekl o této variantě. 

Rekonstrukce a zbourání mostu je podle něj v podstatě totéž, kvůli špatnému stavu by se totiž stavba musela téměř celá rozebrat.

Hamáček i další špičky ČSSD variantu rozdělení strany odmítají

Členové užšího vedení sociální demokracie Petrusova slova odmítli nebo je nechtěli komentovat. 

„Vůbec nechci předjímat, jak komunální a senátní volby dopadnou. Jsem sice realista a vím, že ČSSD nemůže dosáhnout výsledků, které byly dříve běžné. To ale neznamená, že automaticky dopadnou špatně,“ uvedl pro iDNES.cz šéf strany, ministr vnitra a zahraničí Jan Hamáček.

„Jsem předsedou sociální demokracie půl roku, za tak krátkou dobu nelze zcela obnovit důvěru voličů, kterou jsme ztratili. Spolu s dalšími na tom ale tvrdě pracujeme. Stejně tak od zvolení předsedou pracuji na tom, aby se strana sjednotila, aby řešila především práci pro lidi a její představitelé táhli za jeden provaz. Nejde vše změnit ze dne na den, ale rozhodně si nemyslím, že by se ČSSD měla rozdělovat,“ zdůraznil Hamáček.

„S panem Petrusem nesouhlasím. Žádné důvody ani tendence k dělení sociální demokracie nevidím,“ sdělil iDNES.cz šéf poslanců ČSSD Jan Chvojka.

„Moc nechápu, proč by úspěch či neúspěch v komunálních volbách měl být impulsem pro rozdělení ČSSD. Chápu, když ČSSD nemá ve volbách skvělé výsledky, tak z ní odchází ti, co ji vnímali jako výtah k moci nebo ke svému osobnímu prospěchu, ale to ještě neznamená štěpení ČSSD,“ uvedl místopředseda strany Roman Onderka.

„Úvahy o tom, co bude či nebude po volbách, bych opravdu vedl až po volbách,“ napsal iDNES.cz místopředseda ČSSD Jaroslav Foldyna.

Celý rozhovor si můžete pustit zde: 

Kdo je Roman Petrus

Petrus odmaturoval v oboru knihkupec, poté pracoval v mládežnických organizacích. Ve 24 letech se stal asistentem poslance v Poslanecké sněmovně a ve stejné době byl radním pro kulturu Městské části Praha 8. V roce 2004 začal pracovat v České centrále cestovního ruchu - Czechtourism.

Po dvou letech se do prostor radnice v Praze 8 vrátil jako předseda kontrolního výboru. Po čtyřech letech se vypracoval až na magistrát, kde byl v letech 2010-2011 předsedou bytového výboru.

Poté si dal opět pauzu a další dva roky podnikal, na magistrát se vrátil v roce 2013 jako předseda výboru pro zdravotnictví, bytovou a sociální politiku. O rok později byl zvolen starostou Prahy 8. 

Pokud zrovna neúřaduje na radnici v libeňském zámečku a dostane se mu trocha toho volného času, rád se věnuje jednomu netradičnímu koníčku - žonglování s míčky. „To je jediný koníček, co mi zbyl. Ale je to tak jednou za týden, kdy se k tomu dostanu,“ prozradil s úsměvem Roman Petrus v rozhovoru pro Blesk.cz před dvěma lety.

Petrus se narodil 2. června 1978. Je ženatý a má dva syny.

Autoři: , ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Zemanův lékař Halata zemřel během návštěvy v Číně, kde byl s prezidentem

Zeman zahrál čínskému prezidentovi na klavír

Během cesty prezidenta Miloše Zemana do Číny zemřel v úterý lékař Petr Halata, který byl součástí delegace hlavy státu....

Nevěděl jsem vůbec, co podepisuji, řekl Babišův syn ke kauze Čapí hnízdo

Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku

Syn premiéra Andreje Babiše tvrdí, že ho spolupracovníci jeho otce kvůli kauze Čapí hnízdo drželi na Krymu. V reportáži...

Otec lže, chci vypovídat, říká Babiš mladší. Premiér dál mluví o kampani

Andrej Babiš zveřejnil na svém facebookovém profilu fotky syna Andreje, mají ho...

Babišův syn Andrej napsal v e-mailu pro Seznam Zprávy, že si přeje být telefonicky v kontaktu s českou policií...

Demisi, demisi, znělo Václavským náměstím. Lidé volali po konci Babiše

Demonstrace za demisi premiéra Andreje Babiše na Václavském náměstí v Praze....

Na Václavském náměstí v Praze se konala demonstrace požadující odstoupení premiéra Andreje Babiše z funkce. Na místě se...

Babiš: Jde o odporný útok na moje děti. Cílem je destabilizovat Česko

Premiér Andrej Babiš při debatě k 100 letům od konce první světové války v...

Český premiér Andrej Babiš se ostře ohradil proti reportáži serveru Seznam Zprávy o údajném únosu jeho syna. Z...

Další z rubriky

Nízká účast změní volby do Senátu, ve hře je australský model

Ilustrační snímek

Druhá historicky nejnižší účast ve volbách za 25 let provázela druhé kolo voleb do Senátu. Premiér se nechal slyšet, že...

KOMENTÁŘ: Ať se rozhádání sociální demokraté rozdělí na dvě party

Volební studio ČSSD připravené k druhému kolu senátních voleb v Praze.. (13....

Sociální demokracie tvoří de facto dvě skupiny s naprosto odlišnými postoji a ideologií. Při absenci autoritářského...

Lidé si stěžují na výsledky voleb. Vadí jim zemřelý kandidát či rasismus

Netradiční volební místnost v zázemí tenisových kurtů v Nové Huti u Plzně.

David Rath se dostal v Hostivici jako jediný ze sdružení Zdravá Hostivice do zastupitelstva. Vítěz voleb, uskupení HOme...

Najdete na iDNES.cz