Při volbách do Senátu na barvě obálky záleží

  14:00aktualizováno  14:00
V pátek 5. října a v sobotu 6. října se budou konat volby do části Senátu, voliči vyberou třetinu nových či staronových senátorů. Toto hlasování se koná společně s volbami komunálními, voliči si proto musí dát pozor na barvu obálek.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: MF DNES

Do Senátu může volit každý občan České republiky, který alespoň druhý den voleb dosáhl dospělosti a má trvalý pobyt v obvodu, ve kterém byly volby vyhlášeny. Ve druhém kole pak může volit i občan České republiky, kterému bylo alespoň druhý den konání druhého kola voleb 18 let.

Ve volbách do Senátu lze hlasovat pouze v obvodech, ve kterém byly volby vyhlášeny. Ministerstvo vnitra upozorňuje, že nachází-li se volič v době voleb na území jiného volebního obvodu nebo v zahraničí, volit nemůže.

Hlasovací lístky pro volby do Senátu jsou vytištěny pro každého kandidáta samostatně, je na nich vylosované číslo kandidáta a otisk razítka pověřeného obecního úřadu v sídle volebního obvodu. Voliči je dostanou nejpozději tři dny před zahájením voleb, tedy do 2. října 2018.

V případě ztráty, poškození, nebo když volič zjistí, že nemá k dispozici všechny hlasovací lístky, může dostat ve volební místnosti novou kompletní sadu hlasovacích lístků.

Komunální a senátní volby na podzim 2018: manuál pro voliče

Volič po příchodu do volební místnosti, kde budou vyvěšeny vzory hlasovacích lístků, musí prokázat svou totožnost, jinak nebude moci hlasovat. Při hlasování do Senátu lze využít voličský průkaz.

Poté obdrží od volební komise úřední obálku a musí se odebrat do prostoru určeného k úpravě hlasovacích lístků. Pokud tak neučiní, nemůže hlasovat.

Za plentou volič vloží do úřední žluté obálky jeden žlutý hlasovací lístek kandidáta, pro kterého se rozhodl hlasovat. Lístek se nijak neupravuje.

Hlasovací lístky, které nejsou na předepsaném tiskopise, jsou přetržené, nebo nejsou v úřední obálce jsou neplatné. Pokud je v úřední obálce více lístků, je hlas také neplatný.

Volby do Senátu se konají společně s volbami do zastupitelstev obcí. V obecních volbách má hlasovací lístek i obálka šedou barvu. Důležité je, aby při souběhu voleb byl hlasovací lístek šedé barvy pro volby do zastupitelstev obcí odevzdán do úřední obálky šedé barvy a aby hlasovací lístek žluté barvy pro volby do Senátu byl odevzdán do úřední obálky žluté barvy, jinak jsou hlasy neplatné, upozorňuje ministerstvo.

Po hlasování vhodí volič úřední obálku s hlasovacím lístkem před volební komisí do volební schránky.

Volič může požádat ze závažných důvodů obecní úřad a ve dnech hlasování volební komisi o to, aby mohl hlasovat mimo volební místnost. V takovém případě za ním komise vyšle své členy s přenosnou volební schránkou.

Pokud žádný z kandidátů nezíská ve volebním obvodu, kde kandiduje, v prvním kole nadpoloviční většinu všech odevzdaných hlasů, nebude tak zvolen žádný z kandidátů. Bude se proto konat druhé kolo voleb o týden později, tedy 12. a 13. října 2018. Do druhého kola postupují dva kandidáti, kteří v prvním kole skončili na prvním a druhém místě.

Když se před druhým kolem kandidát vzdá kandidatury, nebo zemře, postupuje do druhého kola kandidát, který se v prvním kole voleb v konečném pořadí umístil na třetím místě. V takovém případě se druhé kolo může uskutečnit 19. a 20. října 2018.

Hlasovací lístky pro druhé kolo voleb budou k dispozici pouze ve volební místnosti.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Zemřela chovatelka uštknutá mambou, podle lékařů ale z jiné příčiny

Mamba zelená, kterou odchytil herpetolog do boxu. (05.10.18)

Žena, kterou v minulém týdnu uštkla mamba zelená, zemřela. Podle lékařů ale nebyl příčinou útok smrtelně jedovatého...

Tenhle objev se vymyká všemu, říká o úspěchu českých egyptologů jejich šéf

Ředitel Českého egyptologického ústavu Miroslav Bárta.

Čeští egyptologové opět potvrdili, jak jsou mimořádně úspěšní na své koncesi v Abúsíru nedaleko Káhiry. Oznámili další...Zeman opět v živém vysílání mluvil vulgárně. O ekonomických „zm*dech“

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v živém vysílání veřejnoprávního Českého rozhlasu opět mluvil vulgárně. Nejprve se ujistil, že...

Kvůli Zemanovým vulgaritám jsem chtěl vysílání ukončit, řekl moderátor ČRo

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v pondělním živém vysílání Českého rozhlasu označil solární barony za ekonomické zm*dy. A opět...

Mladík zavraždil na Krymu dvě desítky studentů, zřejmě ze zhrzené lásky

Ve škole na Krymu se střílelo. Policie čin vyšetřuje jako masovou vraždu. (17....

Ozbrojený mladík, který se údajně mstil za neopětovanou lásku, zabil ve škole v Kerči na anektovaném Krymu 19 lidí. Po...Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Ať se rozhádání sociální demokraté rozdělí na dvě party

Volební studio ČSSD připravené k druhému kolu senátních voleb v Praze.. (13....

Sociální demokracie tvoří de facto dvě skupiny s naprosto odlišnými postoji a ideologií. Při absenci autoritářského...

V Senátu by někteří nemohli vést ani kozu, říká Čunek. Podpořil by Kuberu

Znovuzvolený senátor za Občanskou demokratickou stranu Jaroslav Kubera sledoval...

Šance znovuzvoleného senátora na Teplicku Jaroslava Kubery z ODS, že by se mohl stát novým předsedou Senátu, vzrostly....

Hamáček: Kdyby ČSSD řekla, že nemáme být ve vládě, musí ji vést někdo jiný

Předseda ČSSD a vicepremiér Jan Hamáček sledoval výsledky druhého kola...

Šéf ČSSD, ministr vnitra a zahraničí Jan Hamáček odmítá, aby se strana po propadáku v komunálních i senátních volbách...

Advantage Consulting, s.r.o.
VEDOUCÍ SVAŘOVNY

Advantage Consulting, s.r.o.
Plzeňský kraj
nabízený plat: 35 000 - 42 000 KčNajdete na iDNES.cz