iDNES.cz / Volby

  • Sobota 16. února 2019 Ljuba

Při volbách do Senátu na barvě obálky záleží

  14:00aktualizováno  14:00
V pátek 5. října a v sobotu 6. října se budou konat volby do části Senátu, voliči vyberou třetinu nových či staronových senátorů. Toto hlasování se koná společně s volbami komunálními, voliči si proto musí dát pozor na barvu obálek.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: MF DNES

Do Senátu může volit každý občan České republiky, který alespoň druhý den voleb dosáhl dospělosti a má trvalý pobyt v obvodu, ve kterém byly volby vyhlášeny. Ve druhém kole pak může volit i občan České republiky, kterému bylo alespoň druhý den konání druhého kola voleb 18 let.

Ve volbách do Senátu lze hlasovat pouze v obvodech, ve kterém byly volby vyhlášeny. Ministerstvo vnitra upozorňuje, že nachází-li se volič v době voleb na území jiného volebního obvodu nebo v zahraničí, volit nemůže.

Hlasovací lístky pro volby do Senátu jsou vytištěny pro každého kandidáta samostatně, je na nich vylosované číslo kandidáta a otisk razítka pověřeného obecního úřadu v sídle volebního obvodu. Voliči je dostanou nejpozději tři dny před zahájením voleb, tedy do 2. října 2018.

V případě ztráty, poškození, nebo když volič zjistí, že nemá k dispozici všechny hlasovací lístky, může dostat ve volební místnosti novou kompletní sadu hlasovacích lístků.

Komunální a senátní volby na podzim 2018: manuál pro voliče

Volič po příchodu do volební místnosti, kde budou vyvěšeny vzory hlasovacích lístků, musí prokázat svou totožnost, jinak nebude moci hlasovat. Při hlasování do Senátu lze využít voličský průkaz.

Poté obdrží od volební komise úřední obálku a musí se odebrat do prostoru určeného k úpravě hlasovacích lístků. Pokud tak neučiní, nemůže hlasovat.

Za plentou volič vloží do úřední žluté obálky jeden žlutý hlasovací lístek kandidáta, pro kterého se rozhodl hlasovat. Lístek se nijak neupravuje.

Hlasovací lístky, které nejsou na předepsaném tiskopise, jsou přetržené, nebo nejsou v úřední obálce jsou neplatné. Pokud je v úřední obálce více lístků, je hlas také neplatný.

Volby do Senátu se konají společně s volbami do zastupitelstev obcí. V obecních volbách má hlasovací lístek i obálka šedou barvu. Důležité je, aby při souběhu voleb byl hlasovací lístek šedé barvy pro volby do zastupitelstev obcí odevzdán do úřední obálky šedé barvy a aby hlasovací lístek žluté barvy pro volby do Senátu byl odevzdán do úřední obálky žluté barvy, jinak jsou hlasy neplatné, upozorňuje ministerstvo.

Po hlasování vhodí volič úřední obálku s hlasovacím lístkem před volební komisí do volební schránky.

Volič může požádat ze závažných důvodů obecní úřad a ve dnech hlasování volební komisi o to, aby mohl hlasovat mimo volební místnost. V takovém případě za ním komise vyšle své členy s přenosnou volební schránkou.

Pokud žádný z kandidátů nezíská ve volebním obvodu, kde kandiduje, v prvním kole nadpoloviční většinu všech odevzdaných hlasů, nebude tak zvolen žádný z kandidátů. Bude se proto konat druhé kolo voleb o týden později, tedy 12. a 13. října 2018. Do druhého kola postupují dva kandidáti, kteří v prvním kole skončili na prvním a druhém místě.

Když se před druhým kolem kandidát vzdá kandidatury, nebo zemře, postupuje do druhého kola kandidát, který se v prvním kole voleb v konečném pořadí umístil na třetím místě. V takovém případě se druhé kolo může uskutečnit 19. a 20. října 2018.

Hlasovací lístky pro druhé kolo voleb budou k dispozici pouze ve volební místnosti.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Utajená auta policie lze snadno odhalit. Jejich značky chybí v databázi

Ilustrační snímek

Policejní sledovači mají poněkud nečekaný problém. Je jím nenápadná vyhledávací databáze České kanceláře pojistitelů. V...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Ať se rozhádání sociální demokraté rozdělí na dvě party

Volební studio ČSSD připravené k druhému kolu senátních voleb v Praze.. (13....

Sociální demokracie tvoří de facto dvě skupiny s naprosto odlišnými postoji a ideologií. Při absenci autoritářského...

Rektor Bek vstoupí do klubu Starostů. Mezi nimi a lidovci vybírá Drahoš

Rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek suverénně vyhrál druhé kolo senátních...

Noví senátoři nestraníci či ti, kteří byli zvoleni s průřezovou podporou, rozhodnou o tom, která strana či hnutí bude...

Nízká účast změní volby do Senátu, ve hře je australský model

Ilustrační snímek

Druhá historicky nejnižší účast ve volbách za 25 let provázela druhé kolo voleb do Senátu. Premiér se nechal slyšet, že...

Najdete na iDNES.cz