Souhra teplického tandemu se zadrhla. Feri je sketa, říká Kubera

  0:01aktualizováno  0:01
Před čtyřmi lety to pro oba bylo docela překvapení. Občanský demokrat Jaroslav Kubera se stal pošesté primátorem Teplic. A tehdy osmnáctiletý student Dominik Feri nejmladším radním v zemi. Tehdy si spolu ještě vyměňovali komplimenty, teď se osočují.

„Dominik je osvěžením v tom smyslu, že je trochu recesista. Bude schopný se učit. Do budoucna má naději. Myslím, že spolupráce s ním bude dobrá,“ líčil v minulosti Kubera.

„Je to setkání dvou generací, které jsou od sebe padesát let. Pro mě to bude zkušenost, kterou jsem do dnešního dne neměl šanci poznat, těším se na ni,“ vracel pochvaly Feri.

Dnes na sobě nenechají nit suchou, byť jsou oba v úplně odlišných pozicích. Jaroslav Kubera přes opakované sliby, že to před čtyřmi roky bylo naposled, opět kandiduje na primátora. Feri je sice stále dosluhující radní, z Teplic se však už dávno posunul do Prahy. Je poslancem, jednou z hvězd TOP 09 a komunální volby letos vynechá.

„Neskutečná sketa. Teď, těsně před volbami – protože věděl, že s TOP 09 nemají sami šanci – se spojil s opozicí,“ vyhrkne Kubera, ještě ani nedozní otázky na to, proč se rozhodl opět kandidovat a jak hodnotí spolupráci s excentricky vypadajícím mladíkem. Ani nadále o něm neříká nic moc pěkného, ačkoli se dříve prezentovali téměř jako shovívavý mentor a vděčný žák.

Podívejte se na kandidátku do teplického zastupitelstva

„Netušil jsem, že mu to tak stoupne do hlavy. Nechodí na jednání rady ani zastupitelstva. Od té doby, co je poslancem, už vůbec ne. Vznáší se v nebesích kdesi okolo Poslanecké sněmovny,“ vykládá Kubera. 

„Navíc kromě toho, že prosadil veřejný klavír, do kterého bouchají Romové, toho moc nenavrhoval ani nedělal. Miloš Zeman napsal knihu Jak jsem se mýlil v politice. Já bych mohl napsat: Jak jsem se mýlil ve Ferim,“ dodává.

Feri: Kubera se bojí prohry

Jenže ten si to nechce nechat líbit. „To jsou pěkné lži, tradiční rukopis Jaroslava Kubery. Na rady chodím, byť na tu poslední nemohu, protože koliduje s jednáním Sněmovny. Co se týče kritiky mojí práce, on sám přece hlasoval pro náš návrh revitalizace prostoru Janáčkovy sady nebo pro zvýšení finanční podpory spolkům a pro další věci,“ reaguje Feri.

„Pokud jde o údajné přeběhnutí, topka se dohodla na společné kandidatuře se stranami a hnutími, které jsou v opozici. Ale to nemá nic společného s mým působením v radě. Jen jsme se napříč zastupitelstvem dohodli, že by se měl zvýšit počet členů zastupitelstva, což by zvyšovalo i počty radních. To se panu Kuberovi nelíbilo,“ reaguje poslanec TOP 09. 

„Vnímám to od něj jako součást předvolebního boje. Invektivy jsou u něj zcela běžnou věcí, nemá smysl to víc komentovat. Asi se bojí, že už neuspěje,“ dodává na Kuberovu adresu Feri.

Volby 2018

On sám prý měl dávno jasno v tom, že na magistrát znovu kandidovat nebude. V Teplicích ani v Praze, kde z posledního místa kandidátky TOP 09 uspěl díky preferenčním hlasům ve volbách do Sněmovny. „Souběh funkcí by se nedal dále zvládat.“

Zato Kubera by v Teplicích rád uspěl i posedmé. Ačkoli už před čtyřmi lety říkal, že to je naposledy. A dodával, že vlastně nechtěl kandidovat ani tehdy. „Ale mrzel mě stav ODS celorepublikově a toto je drobná pomůcka, že jsme neztratili všechny pozice. A je to důkaz, že když je člověk skromný a pokorný, dá se i s pravicovou politikou prorazit,“ líčil v listopadu 2014 Kubera.

A dnes, po plánované, ale neuskutečněné kandidatuře na prezidenta? „Dnes ODS potřebuje pomoci ještě víc. Navíc nechci připustit, aby někdo rozfofroval peníze, které jsme městu ušetřili. Vždyť máme v rozpočtu přebytek miliardu a sto milionů korun, což je víc než rozpočet Teplic na rok. Potřebujeme dostavit zimák, akvacentrum a koupaliště,“ konstatuje Kubera. „Ty nové party jsou měkkoprojektovci, to je lití peněz do kanálu,“ dodává.

Právě s „novými partami“ se teď bude utkávat. Koaliční socialisté jsou na tom i v Teplicích mizerně, TOP 09 se spojila s opozičními Volba pro! Teplice a dalšími a s hnutím ANO tam tak nějak nechce mít před volbami společného nikdo nic.

Kontroverze budící Kubera připouští, že primátorský řetěz nemusí opět navléci, i kdyby ODS městskou radu sestavovala. Ostatně i před čtyřmi lety byl pro část možných partnerů nepřijatelný. 

„I tahle varianta je. Na plakátech jsem v tandemu s náměstkem Hynkem Hanzou. Toho jsem si vychoval, je to stejná držgrešle jako já,“ vykládá Kubera. On prý navíc pokládá za prioritu obhajobu křesla v Senátu. „Nejlépe už v prvním kole. Celostátní politika se dá nejlépe ovlivnit z centra.“

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec lže, chci vypovídat, říká Babiš mladší. Premiér dál mluví o kampani

Andrej Babiš zveřejnil na svém facebookovém profilu fotky syna Andreje, mají ho...

Babišův syn Andrej napsal v e-mailu pro Seznam Zprávy, že si přeje být telefonicky v kontaktu s českou policií...

Nevěděl jsem vůbec, co podepisuji, řekl Babišův syn ke kauze Čapí hnízdo

Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku

Syn premiéra Andreje Babiše tvrdí, že ho spolupracovníci jeho otce kvůli kauze Čapí hnízdo drželi na Krymu. V reportáži...

Demisi, demisi, znělo Václavským náměstím. Lidé volali po konci Babiše

Demonstrace za demisi premiéra Andreje Babiše na Václavském náměstí v Praze....

Na Václavském náměstí v Praze se konala demonstrace požadující odstoupení premiéra Andreje Babiše z funkce. Na místě se...

Tisíce lidí demonstrovaly v Praze, žádaly Babišovu demisi

Demonstrace při oslavách výročí 17. listopadu za odstoupení premiéra Babiše

Výročí 17. listopadu provázely demonstrace po celém Česku. Tisíce lidí se sešly v Praze na Staroměstském a Václavském...

Nikdy neodstoupím, ať si to všichni zapamatují, prohlásil Babiš

Premiér Andrej Babiš hovoří na tiskové konferenci o kauze údajného únosu svého...

Premiér Andrej Babiš během briefingu na letišti v Kbelích před odletem do Bruselu prohlásil, že navzdory výzvám...

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Ať se rozhádání sociální demokraté rozdělí na dvě party

Volební studio ČSSD připravené k druhému kolu senátních voleb v Praze.. (13....

Sociální demokracie tvoří de facto dvě skupiny s naprosto odlišnými postoji a ideologií. Při absenci autoritářského...

Hamáček: Kdyby ČSSD řekla, že nemáme být ve vládě, musí ji vést někdo jiný

Předseda ČSSD a vicepremiér Jan Hamáček sledoval výsledky druhého kola...

Šéf ČSSD, ministr vnitra a zahraničí Jan Hamáček odmítá, aby se strana po propadáku v komunálních i senátních volbách...

Válka v ČSSD. Chovanec vyzval k odchodu z vlády, Hamáček posílá pryč jeho

Milan Chovanec a Jan Hamáček na sjezdu ČSSD.

V sociální demokracii to po debaklu v komunálních a senátních volbách vře. Exministr vnitra a neúspěšný kandidát na...

Jak měřit teplotu? Jednodušší už to být ani nemůže
Jak měřit teplotu? Jednodušší už to být ani nemůže

Doba, kdy v žádné domácí lékárničce nechyběl klasický rtuťový teploměr, už je dávno pryč. Nahradila ho celá řada inovativních nástupců, které se liší způsobem i přesností měření, ale také cenou. Žádná domácnost, především pak s malými dětmi, by bez teploměru zůstat neměla.

Najdete na iDNES.cz