Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Topolánek může podle ODS pomoci narušit pakt Zemana s Babišem

  21:15aktualizováno  21:15
Mirek Topolánek na Hradě by pomohl podle vedení ODS rozbourat mocenský pakt mezi současným prezidentem Milošem Zemanem a šéfem ANO Andrejem Babišem. I když Topolánkovu kandidaturu výslovně výkonná rada ODS nepodpořila a nestaví ho do hradní volby jako svého kandidáta, kandidaturu svého bývalého předsedy a expremiéra strana přivítala.

Topolánek, který stál v čele vlády do roku 2009 a jeho vláda padla v době předsednictví České republiky v Evropské unii, získal pro svou kandidaturu na Hrad potřebnou podporu deseti senátorů, z toho pěti členů senátního klubu občanských demokratů. Na poslední chvíli, protože jen do úterý 7. listopadu do šestnácti hodin mohou zájemci o Hrad, kteří získají padesát tisíc podpisů občanů, nebo dvaceti poslanců, nebo deset senátorů, podat kandidaturu.

„V době, kdy se ukazuje jasný mocenský pakt Zeman - Babiš, považuje výkonná rada ODS Mirka Topolánka za nestranického kandidáta, který je schopen tomuto nebezpečí čelit. Mirek Topolánek má jak potřebné zahraničně politické zkušenosti, tak vnitropolitické znalosti a je zastáncem silné euroatlantické vazby,“ citoval šéf ODS Petr Fiala z přijatého stranického usnesení.

Zeman například, když pověřil Babiše jednáním o sestavení vlády, řekl, že i kdyby první pokus šéfovi ANO nevyšel a nedostal by důvěru, dal by mu takovou šanci i podruhé a fakticky mu tak vystavil bianco šek. Před pár dny dokonce Zeman přišel s myšlenkou, kdyby padla vláda třikrát, mohl by ji nechat vládnout i bez důvěry až do konce volebního období. Když se od takové možnosti všichni politici, včetně Babiše, distancovali, vzal Zeman v pondělí zpátečku. Byla to podle něj pouhá nadsázka.

ODS v pondělí řekla, že nestaví do volby svého vlastního kandidáta a že jejím prvořadým cílem je, aby nebyl zvolen Miloš Zeman, a to kvůli jeho nebezpečnému přístupu k výkladu ústavních pravomocí i kvůli problematickému výkonu úřadu hlavy státu.Prezidentské volby 2018

O funkci prezidenta ČR se utkají Miloš Zeman a Jiří Drahoš, kteří byli nejúspěšnější v prvním kole voleb. Druhé kolo se uskuteční 26. a 27. ledna 2018. Vítěz voleb převezme úřad 8. března.

Miloš Zeman, Jiří Drahoš, Pavel Fischer, Michal Horáček, Marek Hilšer, Mirek Topolánek, Jiří Hynek, Petr Hannig, Vratislav Kulhánek

Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Ještě je čas vyřídit si voličský průkaz pro druhé kolo prezidentské volby

Voličský průkaz pro druhé kolo prezidentských voleb. (15. ledna 2018)

Druhé kolo prezidentské volby se odehraje v pátek a sobotu 26. a 27. ledna. Lidé, kteří chtějí volit mimo své trvalé...

Drahoš začal objíždět republiku, na hokeji v Třinci ho vypískali

Prezidentský kandidát Jiří Drahoš sleduje v Třinci zápas hokejové Ligy mistrů...

Jiří Drahoš začal objíždět republiku před druhým kolem prezidentské volby. Nejprve zavítal na sever Moravy, kde...

Fischer se kvůli politice chystá za senátory. Našlápnuto má i Hilšer

Pavel Fischer (vlevo) a Marek Hilšer jsou kandidáty Kroměřížské výzvy na...

Sotva se sedm prezidentských kandidátů dozvědělo o svém neúspěchu v boji o Hrad, někteří z nich už zvažují další...

Najdete na iDNES.cz