KOMENTÁŘ: Vítězství bylo několik, ale povětšinou s hořkou příchutí

Sledujeme on-line   18:05aktualizováno  18:05
Letošní komunální volby mají překvapivě velký celorepublikový význam. Zamíchaly kartami nejen na místních radnicích a ve velkých městech, ale vypovídají o širších tendencích v české politice vůbec. Hodně se nadělovalo. Volby přinesly jeden dar z nebes, několik Pyrrhových vítězství a levici zbyly jenom oči pro pláč, komentuje výsledky voleb politolog Milan Znoj.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Piráti sice po republice nijak nezazářili, ale v Praze jsou na koni a moc mají na dosah ruky. Potvrdili, že jsou nová síla, která vtahuje mladé do politiky. Máme tak před sebou pokračování v ataku na tradiční politické strany. Uvidíme, jak dlouho toto panenské kouzlo Pirátům vydrží.  

Vítězství bylo několik, ale povětšinou s hořkou příchutí. Hnutí ANO se úspěšně rozšířilo po celé republice, povětšinou zvítězilo ve statutárních městech a ukázalo sílu své stranické struktury. Přesto ztratilo Prahu. Není to jenom symbolická prohra, protože protivníci se zde prakticky učili, jak úspěšně zbrojit proti Babišovi. 

ODS zase zvítězila v Praze, ale její návrat k moci se nechystá, protože vládnout v Praze bude jiná sestava a ta nechce vzít ODS mezi sebe. Tradiční levice v Praze utrpěla debakl a jinde to není o mnoho lepší. ČSSD se sotva může utěšovat, že Petr Vícha v Karviné a Jan Birke v Náchodě jsou tak úspěšní. Je to chabá náplast a pozdní poznání, že bez věrohodných politiků se nedá vítězit.

Volby 2018

Co se to ale stalo v Praze? Je Praha jiná než zbytek republiky? Podle mého názoru nic z toho. Společným tématem těchto voleb bylo posilování ANO a odpor, který ANO v politice vyvolává. 

Pokud ANO mělo vhodné lídry v čele radnice, uspělo i přes snahu opozice vyvolat antibabišovskou vlnu. Tomáš Macura jako komunikativní manažer v Ostravě, nebo Petr Vokřál jako manažer s lidskou tváří v Brně jsou budoucností ANO. 

Odpor proti vzestupu hnutí ANO může vycházet z regionální tradice. Třeba zmínit opakované úspěchy Starostů pro liberecký kraj anebo Hradeckého demokratického klubu, kteří po svém vzdorovali zkorumpovanému prostředí tradičních stran v minulosti a také nyní stojí mimo ANO. 

Ale něco podobného se objevilo v Praze. Za překvapení těchto voleb je proto třeba považovat úspěch občanské kandidátky Společně pro Prahu vedenou Janem Čižinským. Právě toto hnutí se stalo regionálním zdrojem odporu vůči ANO v Praze a bylo nadmíru úspěšné. Občanská iniciativa, která mění poměry na pražském magistrátu, to tu ještě nebylo. 

Dosud zde odpor proti ANO vedla především TOP 09. Do Prahy se s touto kartou nyní vetřeli Starostové, ale občanské hnutí, které nezůstává u demonstrací, ale stává se politickou silou, to je novinka. Společně pro Prahu se prosadilo na magistrát. Uvidíme, zda tyto volby nakonec nepřispěly k regionalizaci pražské politiky.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Zemřela chovatelka uštknutá mambou, podle lékařů ale z jiné příčiny

Mamba zelená, kterou odchytil herpetolog do boxu. (05.10.18)

Žena, kterou v minulém týdnu uštkla mamba zelená, zemřela. Podle lékařů ale nebyl příčinou útok smrtelně jedovatého...

Tenhle objev se vymyká všemu, říká o úspěchu českých egyptologů jejich šéf

Ředitel Českého egyptologického ústavu Miroslav Bárta.

Čeští egyptologové opět potvrdili, jak jsou mimořádně úspěšní na své koncesi v Abúsíru nedaleko Káhiry. Oznámili další...Zeman opět v živém vysílání mluvil vulgárně. O ekonomických „zm*dech“

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v živém vysílání veřejnoprávního Českého rozhlasu opět mluvil vulgárně. Nejprve se ujistil, že...

Kvůli Zemanovým vulgaritám jsem chtěl vysílání ukončit, řekl moderátor ČRo

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v pondělním živém vysílání Českého rozhlasu označil solární barony za ekonomické zm*dy. A opět...

Mladík zavraždil na Krymu dvě desítky studentů, zřejmě ze zhrzené lásky

Ve škole na Krymu se střílelo. Policie čin vyšetřuje jako masovou vraždu. (17....

Ozbrojený mladík, který se údajně mstil za neopětovanou lásku, zabil ve škole v Kerči na anektovaném Krymu 19 lidí. Po...Další z rubriky

Válka v ČSSD. Chovanec vyzval k odchodu z vlády, Hamáček posílá pryč jeho

Milan Chovanec a Jan Hamáček na sjezdu ČSSD.

V sociální demokracii to po debaklu v komunálních a senátních volbách vře. Exministr vnitra a neúspěšný kandidát na...

Hamáček: Kdyby ČSSD řekla, že nemáme být ve vládě, musí ji vést někdo jiný

Předseda ČSSD a vicepremiér Jan Hamáček sledoval výsledky druhého kola...

Šéf ČSSD, ministr vnitra a zahraničí Jan Hamáček odmítá, aby se strana po propadáku v komunálních i senátních volbách...

Nový senátor za Sokolovsko Balatka chce pomoci postiženému regionu

Miroslav Balatka kandidát na senátora, očekává výsledky voleb v hospůdce...

Pomoc strukturálně postiženému regionu je jednou z priorit nového senátora za Sokolovsko Miroslava Balatky. Zároveň si...

Stát chce finančně podporovat mikrojesle a dětské skupiny, aby maminky mohly jít do práce
Stát chce finančně podporovat mikrojesle a dětské skupiny, aby maminky mohly jít do práce

Ministerstvo práce vyslalo do připomínkového řízení návrh, aby státní rozpočet financoval dětské skupiny a nově také mikrojesle. Do nich chodí hlavně děti, které nezískaly místo ve státní školce, ale jejich rodiče nastupují do práce dřív než po třech letech mateřské dovolené.Najdete na iDNES.cz