Rozhoduje se o většině v Senátu, volební účast se pohybuje kolem 10 procent

  8:00aktualizováno  12:20
Velmi nízká volební účast v pátek i v sobotu provází hlasování v druhém kole voleb do Senátu. Přitom při této obměně třetiny horní komory parlamentu se výrazně promění politické síly. Dosud nejsilnější klub ČSSD velmi pravděpodobně přijde o svou pozici a tím i post předsedy Senátu.

Volební komize v ZŠ Kodaňská obchází s přenosnou volební urnou voliče, kteří nemohou dojít do volební místnosti. V senátním obvodu 26 (zde Praha Vinohrady) se utká dosavadní senátor Libor Michálek a Marek Hilšer (Praha, 12.10.2018 Senátní volby 2018 - druhé kolo) | foto:  František Vlček, MAFRA

V sobotu se volební účast kolem 11. hodiny dopolední pohybovala většinou kolem 10 až 15 procent, větší je jen výjimečně. V pátek přišla volit v průměru zhruba desetina oprávněných voličů, dnes chodí v některých okrscích hlasovat jen jednotlivci. Dnes mohou lidé rozhodnout o 25 senátorech do 14 hodin. 

Volební účast v hlavním městě dosahovala dopoledne zhruba 13 až 16 procent, v Praze 8 někde až ke 20 procentům. Městské části dosud nehlásily komplikace. Pražané rozhodují o senátorech za obvody Praha 2, Praha 8 a Praha 12.

Vyšší zájem o senátorské volby hlásí volební obvod č. 53 Třebíč, kde o hlasy soupeří starostka Koněšína Hana Žáková (STAN) a notář Miroslav Michálek (ANO). V kulturním domě Račerovice byla volební účast 20,8 procenta. V obvodu Náchod přišla do 11:00 volit v náchodské Základní škole Staré Město čtvrtina voličů. V Hronově v základní škole dosáhla účast přibližně 25 procent, v Červeném Kostelci v základní škole 20 procent.

Druhé kolo senátních voleb mívá tradičně velmi nízkou účast. Zatím rekordně nízká byla právě před dvěma roky, kdy se naposledy obměňovala třetina horní komory. To přišlo hodit svůj hlas 15,4 procenta voličů. Nejméně na Mostecku, jen kolem deseti procent, nejvyšší na Praze 6, kde přišlo přes dvacet procent voličů.

Volí se celkem ve 4493 volebních místnostech. Je to o 260 méně než o minulém víkendu při prvním volebním kole, protože na Vsetínsku a v Praze 4 už byli senátoři zvoleni rovnou v prvním kole - Jiří Čunek a Jiří Drahoš. 

Z původně přihlášených 236 uchazečů o 27 senátorských křesel postoupilo do druhého kola právě 50 kandidátů. Nejstarší kandidátce je 73 let, nejmladšímu kandidátovi je 40 let. Do druhého kola voleb postoupilo 40 mužů a 10 žen, uvedl Český statistický úřad (ČSÚ)

Volby 2018

Hlasovací lístky pro druhé kolo senátních voleb lidé obdrží až ve volební místnosti. Ze dvou hlasovacích lístků vyberou v prostoru pro úpravu hlasovacích lístků pouze jeden, který nijak neupravují, jen ho vloží do úřední obálky. Tu následně vhodí do volební schránky. „Použití hlasovacích lístků z prvního kola voleb není možné a takový hlas by byl neplatný,“ upozornila místopředsedkyně ČSÚ Eva Krumpová.

Dnes budou volební místnosti otevřené jako při všech volbách do 14 hodin. Bezprostředně poté začnou okrskové volební komise sčítat a výsledky předávat Českému statistickému úřadu ke zveřejnění. Vzhledem k tomu, že se nepočítají žádné křížky, jen se sčítají počty lístků, výsledky se čekají velmi brzy, do dvou hodin po uzavření volebních místností.

Lidovci zřejmě vystřídají ČSSD

Letošní senátní volby jsou oproti jiným letům zajímavé. Hraje se totiž o změnu na postu nejsilnějšího senátorského klubu. Dosud nejsilnější ČSSD měla klub s 23 členy, ale po dnešku se může propadnout až na 12. Ve druhém kole má jen pět kandidátů, z nichž velmi blízko ke zvolení mají dva - šéf senátního klubu Petr Vícha na Karvinsku, který bojuje s jedinou komunistickou kandidátkou Miladou Halíkovou. V prvním kole ji porazil s velkým náskokem. 

Za ČSSD v prvním kole vyhrála také dosavadní senátorka na Prostějovsku Božena Sekaninová, která obhajuje křeslo proti nezávislé kandidátce Jitce Chalánkové, bývalé místopředsedkyni TOP09.

Post nejsilnějšího klubu zřejmě převezmou lidovci. Dosud měli v klubu 16 senátorů, z nichž tři svůj mandát obhajují. Jedním z nich byl dosavadní zlínský hejtman Jiří Čunek, který vyhrál hned v prvním kole.  Na Zlínsku má blízko ke zvolení dosavadní senátor Patrik Kunčar, který v prvním kole porazil kandidáta ODS Libora Lukáše.

Těžší to bude mít předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek na Náchodsku. Jeho souboj s bývalým policejním prezidentem Martinem Červíčkem byl velmi těsný. Bělobrádek vyhrál o 58 hlasů. Dalšími lidoveckými kandidáty jsou exministr kultury Daniel Herman v Chrudimi a šumperský starosta a dosavadní senátor Zdeněk Brož. Pokud by všichni vyhráli, lidovecký klub v Senátu by měl 18 členů a mohl by navrhnout svého šéfa horní komory. 

Ten je nejvýše postaveným ústavním činitelem v zemi hned po prezidentovi. V případě prezidentovy indispozice má také právo hlavu státu zastoupit.
I proto už teď probíhají čilé námluvy, kdo se po volbách stane předsedou Senátu. 

„Jde o jednu z variant, které se probírají. A v zásadě bych se tomu nebránil,“ přiznává Václav Hampl, někdejší rektor Univerzity Karlovy a současný nestranický senátor, který je členem lidoveckého klubu. Jeden z horkých kandidátů na tento post. 

Jestli po osmi letech Milan Štěch skončí jako předseda Senátu, se vyjasní během příštího týdne.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Chladnokrevně zastřelil čerpadlářku, aby mohl uloupit deset tisíc korun

Policie zveřejnila záznam z kamery v čerpací stanici na Mělnicku, na kterém...

Čerpadlářka Jana umyla dva stojany na pumpě Radius v Podhořanech na Mělnicku a vešla zpátky do benzinky za pult. Na...

Stát proti žumpám. Úřady budou rozdávat pokuty a přibude papírování

Válku kempů poznal na vlastní kůži i řidič fekálního vozu.

Od ledna začne platit novela vodního zákona, která má změnit ledabylé nakládání s odpadní vodou. Majitelé domů budou...

Demonstrace žlutých vest v Paříži i Bruselu. Policie zatkla stovky lidí

Demonstranti ve žlutých vestách se navzdory zákazu sešli na hlavní pařížské...

Ve Francii vypukly v sobotu další násilné protesty. Policie v centru Paříže nedaleko bulváru Champs-Élysées proti...

Nemocnici obsadila policie. Taxikář oznámil, že tam vezl vrahy čerpadlářky

Heliport ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové.

Zásahová jednotka, policisté v civilu i běžné hlídky ve čtvrtek dopoledne prohledávali Fakultní nemocnici v Hradci...

Druhá světová válka a holokaust neexistují. Norsko reformuje školství

Vězni z pobočného tábora Ebensee (byl součástí Mauthausenu) po osvobození...

Norská konzervativní vláda chce v plánované školní reformě vynechat z osnov velkou část sociálních věd a historie,...

Další z rubriky

Volební tečka. Na senátní volby přišlo 7 stížností, tři z nich kvůli obálkám

Ilustrační snímek

V pátek ve čtyři hodiny skončila lhůta, ve které mohli ještě voliči u Nejvyššího správního soudu napadnout výsledky...

Hamáček: Kdyby ČSSD řekla, že nemáme být ve vládě, musí ji vést někdo jiný

Předseda ČSSD a vicepremiér Jan Hamáček sledoval výsledky druhého kola...

Šéf ČSSD, ministr vnitra a zahraničí Jan Hamáček odmítá, aby se strana po propadáku v komunálních i senátních volbách...

Rektor Bek vstoupí do klubu Starostů. Mezi nimi a lidovci vybírá Drahoš

Rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek suverénně vyhrál druhé kolo senátních...

Noví senátoři nestraníci či ti, kteří byli zvoleni s průřezovou podporou, rozhodnou o tom, která strana či hnutí bude...

Najdete na iDNES.cz