iDNES.cz / Volby

  • Čtvrtek 21. února 2019 Lenka

Rozhoduje se o většině v Senátu, volební účast se pohybuje kolem 10 procent

  8:00aktualizováno  12:20
Velmi nízká volební účast v pátek i v sobotu provází hlasování v druhém kole voleb do Senátu. Přitom při této obměně třetiny horní komory parlamentu se výrazně promění politické síly. Dosud nejsilnější klub ČSSD velmi pravděpodobně přijde o svou pozici a tím i post předsedy Senátu.

Volební komize v ZŠ Kodaňská obchází s přenosnou volební urnou voliče, kteří nemohou dojít do volební místnosti. V senátním obvodu 26 (zde Praha Vinohrady) se utká dosavadní senátor Libor Michálek a Marek Hilšer (Praha, 12.10.2018 Senátní volby 2018 - druhé kolo) | foto:  František Vlček, MAFRA

V sobotu se volební účast kolem 11. hodiny dopolední pohybovala většinou kolem 10 až 15 procent, větší je jen výjimečně. V pátek přišla volit v průměru zhruba desetina oprávněných voličů, dnes chodí v některých okrscích hlasovat jen jednotlivci. Dnes mohou lidé rozhodnout o 25 senátorech do 14 hodin. 

Volební účast v hlavním městě dosahovala dopoledne zhruba 13 až 16 procent, v Praze 8 někde až ke 20 procentům. Městské části dosud nehlásily komplikace. Pražané rozhodují o senátorech za obvody Praha 2, Praha 8 a Praha 12.

Vyšší zájem o senátorské volby hlásí volební obvod č. 53 Třebíč, kde o hlasy soupeří starostka Koněšína Hana Žáková (STAN) a notář Miroslav Michálek (ANO). V kulturním domě Račerovice byla volební účast 20,8 procenta. V obvodu Náchod přišla do 11:00 volit v náchodské Základní škole Staré Město čtvrtina voličů. V Hronově v základní škole dosáhla účast přibližně 25 procent, v Červeném Kostelci v základní škole 20 procent.

Druhé kolo senátních voleb mívá tradičně velmi nízkou účast. Zatím rekordně nízká byla právě před dvěma roky, kdy se naposledy obměňovala třetina horní komory. To přišlo hodit svůj hlas 15,4 procenta voličů. Nejméně na Mostecku, jen kolem deseti procent, nejvyšší na Praze 6, kde přišlo přes dvacet procent voličů.

Volí se celkem ve 4493 volebních místnostech. Je to o 260 méně než o minulém víkendu při prvním volebním kole, protože na Vsetínsku a v Praze 4 už byli senátoři zvoleni rovnou v prvním kole - Jiří Čunek a Jiří Drahoš. 

Z původně přihlášených 236 uchazečů o 27 senátorských křesel postoupilo do druhého kola právě 50 kandidátů. Nejstarší kandidátce je 73 let, nejmladšímu kandidátovi je 40 let. Do druhého kola voleb postoupilo 40 mužů a 10 žen, uvedl Český statistický úřad (ČSÚ)

Volby 2018

Hlasovací lístky pro druhé kolo senátních voleb lidé obdrží až ve volební místnosti. Ze dvou hlasovacích lístků vyberou v prostoru pro úpravu hlasovacích lístků pouze jeden, který nijak neupravují, jen ho vloží do úřední obálky. Tu následně vhodí do volební schránky. „Použití hlasovacích lístků z prvního kola voleb není možné a takový hlas by byl neplatný,“ upozornila místopředsedkyně ČSÚ Eva Krumpová.

Dnes budou volební místnosti otevřené jako při všech volbách do 14 hodin. Bezprostředně poté začnou okrskové volební komise sčítat a výsledky předávat Českému statistickému úřadu ke zveřejnění. Vzhledem k tomu, že se nepočítají žádné křížky, jen se sčítají počty lístků, výsledky se čekají velmi brzy, do dvou hodin po uzavření volebních místností.

Lidovci zřejmě vystřídají ČSSD

Letošní senátní volby jsou oproti jiným letům zajímavé. Hraje se totiž o změnu na postu nejsilnějšího senátorského klubu. Dosud nejsilnější ČSSD měla klub s 23 členy, ale po dnešku se může propadnout až na 12. Ve druhém kole má jen pět kandidátů, z nichž velmi blízko ke zvolení mají dva - šéf senátního klubu Petr Vícha na Karvinsku, který bojuje s jedinou komunistickou kandidátkou Miladou Halíkovou. V prvním kole ji porazil s velkým náskokem. 

Za ČSSD v prvním kole vyhrála také dosavadní senátorka na Prostějovsku Božena Sekaninová, která obhajuje křeslo proti nezávislé kandidátce Jitce Chalánkové, bývalé místopředsedkyni TOP09.

Post nejsilnějšího klubu zřejmě převezmou lidovci. Dosud měli v klubu 16 senátorů, z nichž tři svůj mandát obhajují. Jedním z nich byl dosavadní zlínský hejtman Jiří Čunek, který vyhrál hned v prvním kole.  Na Zlínsku má blízko ke zvolení dosavadní senátor Patrik Kunčar, který v prvním kole porazil kandidáta ODS Libora Lukáše.

Těžší to bude mít předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek na Náchodsku. Jeho souboj s bývalým policejním prezidentem Martinem Červíčkem byl velmi těsný. Bělobrádek vyhrál o 58 hlasů. Dalšími lidoveckými kandidáty jsou exministr kultury Daniel Herman v Chrudimi a šumperský starosta a dosavadní senátor Zdeněk Brož. Pokud by všichni vyhráli, lidovecký klub v Senátu by měl 18 členů a mohl by navrhnout svého šéfa horní komory. 

Ten je nejvýše postaveným ústavním činitelem v zemi hned po prezidentovi. V případě prezidentovy indispozice má také právo hlavu státu zastoupit.
I proto už teď probíhají čilé námluvy, kdo se po volbách stane předsedou Senátu. 

„Jde o jednu z variant, které se probírají. A v zásadě bych se tomu nebránil,“ přiznává Václav Hampl, někdejší rektor Univerzity Karlovy a současný nestranický senátor, který je členem lidoveckého klubu. Jeden z horkých kandidátů na tento post. 

Jestli po osmi letech Milan Štěch skončí jako předseda Senátu, se vyjasní během příštího týdne.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Další z rubriky

Volební tečka. Na senátní volby přišlo 7 stížností, tři z nich kvůli obálkám

Ilustrační snímek

V pátek ve čtyři hodiny skončila lhůta, ve které mohli ještě voliči u Nejvyššího správního soudu napadnout výsledky...

Fischer: Předseda Senátu se musí umět postavit i prezidentovi

Pavel Fischer s manželkou Klárou slaví vítězství ve druhém kole voleb do...

Už v prvním kole to do Senátu diplomatu Pavlu Fischerovi nevyšlo jen velmi těsně. O to víc triumfoval v sobotu v kole...

Nízká účast změní volby do Senátu, ve hře je australský model

Ilustrační snímek

Druhá historicky nejnižší účast ve volbách za 25 let provázela druhé kolo voleb do Senátu. Premiér se nechal slyšet, že...

Najdete na iDNES.cz