iDNES.cz / Volby

  • Pátek 22. února 2019 Petr

Ostatní strany si přisvojují naše témata, tvrdí místopředseda komunistů

  16:33aktualizováno  18:50
Komunisté v letošních komunálních volbách úspěšní zřejmě nebudou. „Ostatní strany si v době konjunktury přisvojují levicová témata a nám se nedaří voličům vysvětlit, že vyšla od nás,“ komentuje jednu z příčin slabého volebního výsledku komunistů místopředseda ústředního výboru Stanislav Grospič. Zatím jsou podle něj ale sečteny hlasy v obcích, kde komunisté měli jen málo kandidátek.

Místopředseda KSČM Stanislav Grospič. | foto:  František Vlček, MAFRA

„Výsledky nejsou příliš příznivé, ale je potřeba vidět také to, že je zatím sečtena zhruba jen polovina obcí a jsou to obce, kde jsme kandidátky příliš nestavěly, takže uvidíme, co se bude dít dál,“ říká Stanislav Grospič.

Podle průběžných výsledků to vypadá, že se komunistům nepodaří jejich cíl pro letošní komunální i senátní volby - udržet pozice z voleb předcházejících. Navíc do druhého kola nyní už téměř s jistotou nepostoupí jediný senátor za KSČM, chomutovský Václav Homolka.

„Že to v Chomutově nevypadá, nás samozřejmě mrzí, Václav Homolka je skvělý člověk, ale to je život. Postup Milady Halíkové v Karviné je ale skvělý výsledek,“ říká. 

Chtěl bych pogratulovat našemu budějovickému kandidátovi do Senátu Richardu Schötzovi, skončil na třetím místě, proti němu byl současný senátor a majitel rádia Faktor,“ okomentoval průběžné výsledky v senátních volbách předseda komunistů Vojtěch Filip, který právě dorazil do volebního štábu v pražském sídle strany.

Fotogalerie

V komunálních volbách teď bude podle místopředsedy strany Petra Šimůnka záležet na každé „hlavě“, nikoli na procentuálních ziscích. „I malý počet zastupitelů  může výrazně ovlivnit rozhodování zastupitelsva, měli jsme například malý klub na Praze 8, bez něhož by koalice nic neprosadila, sehrávali tam poměrně významnou roli,“ říká Šimůnek.

Už téměř jisté ale je, že jich komunisté budou mít méně. „Mohli jsme samozřejmě doufat, že udržíme počty zastupitelů, ale vzhledem k tomu, že jsme měli méně kandidátek, počítat se s tím moc nedalo, to je prostá matematika,“ říká Helena Vrzalová z vedení KSČM.

Úbytek kandidátů podle Filipa postihl všechny tradiční strany. „I když byla místa, kde jsme věděli, že to na sto procent urveme, protože tam nikdo jiný nekandidoval,“ komentoval při příchodu do volebního štábu.

Volby 2018

Levicovým stranám výrazně ubyly hlasy už v loňských parlamentních volbách, nyní to vypadá nejen u komunistů, ale i u sociální demokracie na další propad. 

Místopředseda ústředního výboru KSČM Stanislav Grospič si to vysvětluje částečně vznikem nových politických subjektů, který postihuje tradiční strany po celé Evropě. „My jsme tím nyní postiženi výrazně, v minulosti tím byly postiženy některé pravicové strany, dokázali ale najít restart. Například lidovci, nyní je postižena i sociální demokracie,“ říká Stanislav Grospič.

Problémem navíc pro komunistickou stranu podle něj je, že si jiné strany v době konjuktury zvykly přisvojovat v podstatě levicová témata, například v Praze hromadnou dopravu zdarma. „Nedaří se nám lidem dostatečně vysvětlit, že tato témata prosazujeme dlouhodobě a že přimárně řada z těchto témat vzešla od nás,“ říká Grospič.

V tuto chvíli v sídle komunistů netrpělivě čekají na první výsledky z Prahy, kde jejich kandidátku vede Marta Semelová, která se současně v Praze 12 uchází o křeslo v Senátu. Za velký úspěch by považovali, kdyby se jim podařilo dostat přes pětiprocentní hranici, předvolební průzkumy jim ale mnoho šancí nedávají. V současnosti mají v Praze pět zastupitelů. 

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Spalničky se šíří raketovým tempem. Staré očkování už nemusí fungovat

Případů spalniček je stále více.

Po desítkách let jsou spalničky zpátky. V Evropě se epidemie šíří hlavně v Itálii, Francii či Řecku, na Ukrajině bylo...

Další z rubriky

Po tsunami je to na harakiri. ČSSD tratí na volbách miliony, polepší si ODS

Volební studio ČSSD připravené k druhému kolu senátních voleb v Praze.. (13....

Vůbec nejvíc peněz oproti stavu před říjnovými volbami si bude muset ze svého ročního rozpočtu odečíst sociální...

Válka v ČSSD. Chovanec vyzval k odchodu z vlády, Hamáček posílá pryč jeho

Milan Chovanec a Jan Hamáček na sjezdu ČSSD.

V sociální demokracii to po debaklu v komunálních a senátních volbách vře. Exministr vnitra a neúspěšný kandidát na...

Nový senátor za Sokolovsko Balatka chce pomoci postiženému regionu

Miroslav Balatka kandidát na senátora, očekává výsledky voleb v hospůdce...

Pomoc strukturálně postiženému regionu je jednou z priorit nového senátora za Sokolovsko Miroslava Balatky. Zároveň si...

BMW Řada 5 3,0 530iA...
BMW Řada 5 3,0 530iA...

r.v. 2003, naj. 201 710 km, benzín
159 990 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.cz