S jakými kandidáty před volbami nejvíce souzníte? Poradí vám kalkulačka

  14:31aktualizováno  14:31
Už jen týden zbývá do začátku voleb. Přinášíme vám proto volební kalkulačku, která vám může pomoci v rozhodování, jak hlasovat. Na základě několika dotazů ukáže, kteří senátoři či které politické strany vám jsou názorově nejblíž.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: iDNES.cz

Portál iDNES.cz ve spolupráci se sdružením KohoVolit.eu připravil senátní a komunální kalkulačku, která voličům poradí, koho volit na základě shody vlastních postojů s názory kandidátů (kandidujících stran). Volič zodpoví základní otázky, které jsou právě v jeho městě či senátním obvodu aktuální. Po odeslání odpovědí mu kalkulačka spočítá, který kandidát do Senátu nebo politická strana by hlasovali podobně jako on. 

O sedmadvacet senátorských křesel bude letos bojovat 236 registrovaných kandidátů. Je jich o tři více než v minulých volbách. O znovuzvolení usiluje 14 senátorů. Největší výběr – z 16 adeptů – budou mít voliči v Praze 8. Nejmenší konkurence je na Náchodsku, Šumpersku a Vsetínsku, kde se utká šest kandidátů.

Chcete zjistit, se kterým kandidátem do Senátu ve vašem volebním obvodu nejvíce souzníte? Vyzkoušejte kalkulačku

Své preference si ve volební kalkulačce  můžete porovnat také v komunálních volbách a to konkrétně v Praze, Brně, Plzni a Olomouci.

Volební kalkulačku pro komunální volby v Praze, Brně, Plzni a Olomouci si můžete vyzkoušet zde

Většina otázek pro Prahu se týká dopravy, parkování, výstavby dopravní infrastruktury, možnosti zákazu vjezdu starších aut do historického centra, ale i zákazu výherních automatů či regulace Airbnb. 

Brněnská kalkulačka se voličů ptá na integraci cizinců, zda městu chybí reprezentativní koncertní sál. Některé strany prosazují, že by hlavní brněnské nádraží mělo zůstat v centru města, proto ani tato otázka v kalkulačce nechybí. Stejně jako, zda by město mělo finančně podporovat sportovní akce a kluby – Grand Prix Brna, hokejovou Kometu či fotbalovou Zbrojovku.

Kdo kandiduje ve vašem okrsku?

Otázky pro Plzeňany se také ve velké míře týkají dopravy a parkování. Volební kalkulačka pro Plzeň se však také ptá voličů, zda by se město mělo spolupodílet na financování akvaparku, přispívat na platy učitelů základních škol, zda by se v Plzni měl za městské peníze postavit nový koncertní sál pro Plzeňskou filharmonii nebo zda má místní zoologická zahrada začít chovat slony.

Volební kalkulačka pro Olomouc se ptá, zda by se mělo město zbavit Androva stadionu a akvaparku nebo zda by mělo podpořit MHD a svoz odpadů zdarma. Některé strany, které usilují o křesla v olomouckém zastupitelstvu, odmítají spolupráci s KSČM či SPD, proto i na to míří jedna z otázek kalkulačky.

Sdružení KohoVolit.eu, které připravilo kalkulačku také pro letošní volby, připravilo od svého vzniku v roce 2006 víc než čtyřicet volebních kalkulaček pro všechny druhy voleb v Česku, ale i na Slovensku, v Maďarsku nebo v Bosně a Hercegovině. Podle výzkumů sdružení se výsledky kalkulačky během voleb řídí okolo pěti procent lidí, přes padesát procent lidí k výsledkům přihlíží.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Zemřela chovatelka uštknutá mambou, podle lékařů ale z jiné příčiny

Praha, 05.10.18 Mamba zelená, odchyt, Hlubočepy,

Žena, kterou v minulém týdnu uštkla mamba zelená, zemřela. Podle lékařů ale nebyl příčinou útok smrtelně jedovatého...

Soud zprostil viny policistu, který zatarasil cestu ujíždějícímu motorkáři

Policisté podpořili kolegu Šimona Vaice /na snímku/, kterému hrozí trest za...

Obvodní soud pro Prahu 8 zprostil viny policistu Šimona Vaice, obviněného z těžkého zranění ujíždějícího motorkáře tím,...Tenhle objev se vymyká všemu, říká o úspěchu českých egyptologů jejich šéf

Ředitel Českého egyptologického ústavu Miroslav Bárta.

Čeští egyptologové opět potvrdili, jak jsou mimořádně úspěšní na své koncesi v Abúsíru nedaleko Káhiry. Oznámili další...

Zeman opět v živém vysílání mluvil vulgárně. O ekonomických „zm*dech“

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v živém vysílání veřejnoprávního Českého rozhlasu opět mluvil vulgárně. Nejprve se ujistil, že...

Kvůli Zemanovým vulgaritám jsem chtěl vysílání ukončit, řekl moderátor ČRo

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v pondělním živém vysílání Českého rozhlasu označil solární barony za ekonomické zm*dy. A opět...Další z rubriky

Praha i Brno budou bez ANO ve vedení, jinde potvrzuje volební vítězství

Lídr Pirátů Zdeněk Hřib, lídr Spojených sil pro Prahu Jiří Pospíšil a lídr...

Po komunálních volbách se již ve většině velkých měst podařilo vyjednat koalice a jinde jednání finišují. Ve dvou...

KOMENTÁŘ: Ať se rozhádání sociální demokraté rozdělí na dvě party

Volební studio ČSSD připravené k druhému kolu senátních voleb v Praze.. (13....

Sociální demokracie tvoří de facto dvě skupiny s naprosto odlišnými postoji a ideologií. Při absenci autoritářského...

Nový senátor za Sokolovsko Balatka chce pomoci postiženému regionu

Miroslav Balatka kandidát na senátora, očekává výsledky voleb v hospůdce...

Pomoc strukturálně postiženému regionu je jednou z priorit nového senátora za Sokolovsko Miroslava Balatky. Zároveň si...Najdete na iDNES.cz