iDNES.cz / Volby

  • Sobota 16. února 2019 Ljuba

S jakými kandidáty před volbami nejvíce souzníte? Poradí vám kalkulačka

  14:31aktualizováno  14:31
Už jen týden zbývá do začátku voleb. Přinášíme vám proto volební kalkulačku, která vám může pomoci v rozhodování, jak hlasovat. Na základě několika dotazů ukáže, kteří senátoři či které politické strany vám jsou názorově nejblíž.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: iDNES.cz

Portál iDNES.cz ve spolupráci se sdružením KohoVolit.eu připravil senátní a komunální kalkulačku, která voličům poradí, koho volit na základě shody vlastních postojů s názory kandidátů (kandidujících stran). Volič zodpoví základní otázky, které jsou právě v jeho městě či senátním obvodu aktuální. Po odeslání odpovědí mu kalkulačka spočítá, který kandidát do Senátu nebo politická strana by hlasovali podobně jako on. 

O sedmadvacet senátorských křesel bude letos bojovat 236 registrovaných kandidátů. Je jich o tři více než v minulých volbách. O znovuzvolení usiluje 14 senátorů. Největší výběr – z 16 adeptů – budou mít voliči v Praze 8. Nejmenší konkurence je na Náchodsku, Šumpersku a Vsetínsku, kde se utká šest kandidátů.

Chcete zjistit, se kterým kandidátem do Senátu ve vašem volebním obvodu nejvíce souzníte? Vyzkoušejte kalkulačku

Své preference si ve volební kalkulačce  můžete porovnat také v komunálních volbách a to konkrétně v Praze, Brně, Plzni a Olomouci.

Volební kalkulačku pro komunální volby v Praze, Brně, Plzni a Olomouci si můžete vyzkoušet zde

Většina otázek pro Prahu se týká dopravy, parkování, výstavby dopravní infrastruktury, možnosti zákazu vjezdu starších aut do historického centra, ale i zákazu výherních automatů či regulace Airbnb. 

Brněnská kalkulačka se voličů ptá na integraci cizinců, zda městu chybí reprezentativní koncertní sál. Některé strany prosazují, že by hlavní brněnské nádraží mělo zůstat v centru města, proto ani tato otázka v kalkulačce nechybí. Stejně jako, zda by město mělo finančně podporovat sportovní akce a kluby – Grand Prix Brna, hokejovou Kometu či fotbalovou Zbrojovku.

Kdo kandiduje ve vašem okrsku?

Otázky pro Plzeňany se také ve velké míře týkají dopravy a parkování. Volební kalkulačka pro Plzeň se však také ptá voličů, zda by se město mělo spolupodílet na financování akvaparku, přispívat na platy učitelů základních škol, zda by se v Plzni měl za městské peníze postavit nový koncertní sál pro Plzeňskou filharmonii nebo zda má místní zoologická zahrada začít chovat slony.

Volební kalkulačka pro Olomouc se ptá, zda by se mělo město zbavit Androva stadionu a akvaparku nebo zda by mělo podpořit MHD a svoz odpadů zdarma. Některé strany, které usilují o křesla v olomouckém zastupitelstvu, odmítají spolupráci s KSČM či SPD, proto i na to míří jedna z otázek kalkulačky.

Sdružení KohoVolit.eu, které připravilo kalkulačku také pro letošní volby, připravilo od svého vzniku v roce 2006 víc než čtyřicet volebních kalkulaček pro všechny druhy voleb v Česku, ale i na Slovensku, v Maďarsku nebo v Bosně a Hercegovině. Podle výzkumů sdružení se výsledky kalkulačky během voleb řídí okolo pěti procent lidí, přes padesát procent lidí k výsledkům přihlíží.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Utajená auta policie lze snadno odhalit. Jejich značky chybí v databázi

Ilustrační snímek

Policejní sledovači mají poněkud nečekaný problém. Je jím nenápadná vyhledávací databáze České kanceláře pojistitelů. V...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Další z rubriky

Volební tečka. Na senátní volby přišlo 7 stížností, tři z nich kvůli obálkám

Ilustrační snímek

V pátek ve čtyři hodiny skončila lhůta, ve které mohli ještě voliči u Nejvyššího správního soudu napadnout výsledky...

Fischer: Předseda Senátu se musí umět postavit i prezidentovi

Pavel Fischer s manželkou Klárou slaví vítězství ve druhém kole voleb do...

Už v prvním kole to do Senátu diplomatu Pavlu Fischerovi nevyšlo jen velmi těsně. O to víc triumfoval v sobotu v kole...

Lidé si stěžují na výsledky voleb. Vadí jim zemřelý kandidát či rasismus

Netradiční volební místnost v zázemí tenisových kurtů v Nové Huti u Plzně.

David Rath se dostal v Hostivici jako jediný ze sdružení Zdravá Hostivice do zastupitelstva. Vítěz voleb, uskupení HOme...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz