Úterý 1. prosince 2020, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 1. prosince 2020 Iva
Prezidentská volba 2018

Volební kalkulačka pro druhé kolo prezidentské volby

Pro druhé kolo jsme vybrali pouze 24 odpovědí, ve kterých se Jiří Drahoš a Miloš Zeman liší.

Kalkulačka pro první kolo se všemi kandidáty

O projektu Začít znovu


Má existovat možnost celostátního referenda vypisovaného na základě petice.

Česká Ústava referendum zmiňuje, ale neexistuje k němu obecný zákon. Zatím se v ČR konalo jen jedno referendum na základě speciálního zákona - o vstupu ČR do EU.

Státy EU mají řešit otázky týkající se azylu a uprchlictví jednotně a koordinovaně.

Některé země EU včetně ČR v nedávné minulosti odmítaly společný postup v otázce uprchlíků.

Místo ČR je v jádru EU.

Jednou z možností dalšího vývoje EU je "dvou- či vícerychlostní EU". V takové případě se země ještě více rozdělí na integrovanější "jádro EU" a ostatní země.

Hrad má zveřejňovat platy svých nejvyšších úředníků.

Kancelář prezidenta republiky za prezidenta Klause i prezidenta Zemana odmítala opakovaně zveřejnit platy svých vysokých úředníků.

Prezident má po volbách pověřit jednáním o sestavení vlády vždy předsedu strany, která volby vyhrála.

V minulosti prezident Klaus nepověřil předsedu vítězné ČSSD Paroubka. Prezidenti Klaus v roce 2004 a Zeman v roce 2013 požadovali předem 101 podpisů poslanců před pověřením.

Prezident má podepsat všechny nové zákony, které nevetuje.

Dle Ústavy podepisuje zákony prezident, předseda Sněmovny a premiér. V minulosti se několikrát stalo, že prezident Klaus nepodepsal některé zákony a přitom je ani nevrátil parlamentu. Zákony tak začaly platit.

Prezident má mít pravomoc odmítnout jmenovat soudce.

Prezident dle Ústavy jmenuje soudce. Také jmenuje předsedy některých vyšších soudů. Prezident Klaus v minulosti odmítl jmenovat některé soudce kvůli věku. Prezident Zeman odmítl jmenovat předsedu krajského soudu.

Prezident má podepsat dojednané mezinárodní smlouvy bez ohledu na svůj osobní postoj.

Prezident dle Ústavy podepisuje mezinárodní smlouvy. V praxi Československa i ČR takové smlouvy vždy dojednávala vláda.

Globální změny klimatu jsou z velké části způsobené lidskou činností.

Aktuální globální změna klimatu (globální oteplování) přinesla např. rychlé oteplení celoplanetárně zhruba o 1°C za poslední století. To vede ke zvyšování hladin moří či větším extrémům v počasí. Současný vědecký konsensus je, že změna je z velké části způsobena lidskou činností. Jiní lidé ale tento závěr nepřijímají.

ČR má více podporovat rozvoj obnovitelných zdrojů energie.

Glyfosát (Roundup) má být zakázán.

Glyfosát je nejpoužívanější pesticid v ČR, je např. účinnou složkou v prostředku proti plevelu Roundup. Je řazen mezi pravděpodobné lidské karcinogeny, tj. látky způsobující rakovinu.

V restauracích má být nadále zakázáno kouření.

V ČR platí zákaz kouření ve všech restauracích od konce května 2017.

Reklama na léky hrazené ze zdravotního pojištění by měla být zakázána.

Kritici upozorňují, že reklama zvyšuje cenu léků a vytváří tlak na pacienty, aby požadovali více léků. Farmaceutické firmy říkají, že reklamy pomáhají lidi lépe informovat o zdravotní péči a možnostech léčby.

K zajištění důchodů je nutné nadále zvyšovat věk odchodu do důchodu i nad 65 let.

Věk odchodu do důchodu je dnes ČR 63 let pro muže a 61 let pro ženy a postupně se dle zákona zvyšuje o několik měsíců ročně. V roce 2017 ale bylo schváleno maximum na 65 let.

Minimální hrubá mzda má být nejméně 14 000 Kč měsíčně.

Minimální mzda v ČR od roku 2018 je 12 200 Kč.

Mají stát či obce zajišťovat levné sociální bydlení alespoň pro 1 % nejchudších?

Sociální bydlení je pomoc domácnostem, které si nedokáži bydlení samy zajistit. Např. v Brně aktuálně testují systém přidělování standardních nájemních bytů rodinám s dětmi, které bydlely na ubytovnách či azylových domech. Podobné systémy fungují i v jiných městech. Nicméně stále jsou dostupné jen zlomku potřebných.

Předluženým lidem se mají po čase poctivého splácení smazat všechny dluhy.

Předlužení lidé nemají šanci svoje závazky splatit. Dnes mohou žádat o oddlužení (osobní bankrot), když během 5 let splácejí vše, co mohou, a splatí alespoň 30 % dlužné částky. Aktuální vládní návrh umožňuje oddlužení všem lidem, co 7 let splácejí poctivě. Umožnilo by to jejich návrat do legálního ekonomické života za cenu zhoršení postavení věřitelů.

Homosexuální páry mají mít možnost adoptovat děti.

Ústavní soud rozhodl, že v ČR může adoptovat dítě i homosexuál žijící v registrovaném partnerství, druhý partner ale nebude mít k dítěti žádná rodičovská práva. Adopce homosexuálními páry je možná např. v Nizozemí, ve Švédsku či v Norsku.

Nové státní instituce mají být rozmísťovány po celé ČR.

Dnes je velká většina institucí či úřadů s celostátní působností v Praze. Takové instituce mají mj. přímý pozitivní ekonomický vliv na své okolí - peníze ze společných daní vydané na chod takové instituce jsou utráceny převážně v jejím blízkém okolí, podporuje se zaměstnanost v místě. Zmenšuje se rozdělení na centrum a periférii.

Registr smluv má být zrušen.

V registru smluv se povinně zveřejňují všechny smlouvy veřejných institucí či veřejně vlastněných firem. 30 senátorů nyní podalo podnět k Ústavnímu soudu, kde říkají, že zveřejňováním smluv jsou veřejné firmy znevýhodněny před konkurencí. Zastánci registru argumentují, že např. obchodní tajemství se nemusejí v registru zveřejňovat.

Národní podnik Budějovický Budvar by měl být privatizován.

Budějovický Budvar je jediný státem vlastněný pivovar v ČR. Budvar je dlouhodobě ziskový.

Handicapované děti se mají většinově vzdělávat odděleně od nehandicapovaných.

V současnosti se v ČR stále více prosazovalo inkluzivní vzdělávání, tedy společné vzdělávání pro co nejvíce dětí, kdy "speciální vzdělávání" je vyhraženo jen pro nejtěžší postižení.

Benešovy dekrety byly svého času projevem bezpráví.

Jedná se o parafrázi výroku tehdejšího rakouského prezidenta Fischera z roku 2010. Benešovy dekrety mj. vedly k nucenému vysídlení Němců z ČSR v letech 1945-1946 a konfiskaci jejich majetku.

Prezident Havel byl lepším prezidentem než prezident Klaus.

Václav Havel byl prezidentem ČR v letech 1993 - 2003. Václav Klaus byl prezidentem ČR v letech 2003 - 2013.

1/24

Důležité otázky

Označte otázky, ktoré jsou pro Vás nejdůležitější. Zpřesníte tím výsledek. Tento krok není povinný a můžete ho přeskočit.