Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Zemanovy volební lístky mění lidé za pivo, dávají psům, posílají do ohně

  9:04aktualizováno  9:04
Těsně před prvním kolem prezidentské volby se na sociálních sítích lidé předhánějí, kdo naloží s volebními lístky Miloše Zemana kreativněji. Nejvíce lidí z nich má v plánu udělat vlaštovku, jinde s nimi třeba přikládají pod kotel. Lístky lze už tradičně také vyměnit za pivo.

Kavárna ze Sezimova Ústí nabízí za volební lístky Miloše Zemana pivo nebo vstup na lezeckou stěnu zdarma. | foto: facebook.com/wallclubcaffe

S lístky ostatních kandidátů takřka nikdo na sociálních sítích nevhodně nezachází, pokud jde ale o ty Zemanovy, kreativitě se v tomto směru meze skutečně nekladou.

Fotogalerie

Zřejmě nejvíce lidí, kteří chtějí se Zemanovým volebním lístkem podniknout něco jiného, než jej vhodit do volební urny, se sdružilo ve facebookové události s názvem „Hod vlaštovkou vyrobenou z hlasovacího lístku Ing. Zemana“.

Název události, ke které je v současnosti přihlášeno celkem 30 tisíc zájemců, je dostatečně výmluvný. Uživatelé si zde navzájem sdílejí fotografie svých papírových výrobků i toho, jak s nimi nakonec naložili. Někdo je jen tak nechá proletět vzduchem, jiný hodí na kompost, další rozemele v mlýnku na maso a nemálo lidí volební lístek hodí do kamen či do záchoda.

Vlaštovky vyrobené z volebního lístku prezidenta Miloše Zemana někteří po...

Zdroj: Zdeněk Polák, Facebook

Zakladatel události zájemce nicméně nabádá k tomu, aby se chovali šetrně k přírodě. „Bylo by fajn, kdybyste po přistání vlaštovku ekologicky či jinak zlikvidovali - doporučuji využít koše na tříděný odpad, ať se z ní třeba dá ještě vyrobit něco užitečného,“ napsal.

Často ale místo toho dostanou Zemanův volební lístek do pacek domácí mazlíčci od koček přes psy až po křečka. Množí se i nejrůznější nápisy, kterými vlaštovky „kutilové“ vylepšují, jako třeba „Leť do pekla“ ,“K***a sem, k***a tam“, či „Miloš domů 2018“. 

Nejde navíc jen o tuto konkrétní facebookovou stránku, podobné příspěvky sdílejí lidé i na svých soukromých profilech.  

V další facebookové skupině se zase asi stovka lidí dohodla, že lístky s jeho jménem zašle Miloši Zemanovi poštou přímo adresu prezidentské kanceláře. 

Hospodští začínají zase nabízet piva zdarma za volební lístky

Stejně tak, jako před listopadovou volbou do Poslanecké sněmovny, se už také objevily první podniky, která výměnou za Zemanův volební lístek nabízejí služby, či občerstvení zdarma. 

Po internetu koluje fotka vývěsní tabule, která láká na pivo zdarma výměnou za...

Nejčastěji po internetu aktuálně koluje fotografie vývěsního štítu údajně vesnické hospody, která hlásá: „Přines volební lístek Zemana a máš jedno pivo zadara“.

Jenže je v tom háček, právě tahle fotografie je už pět let stará. Pochází totiž z doby druhého kola první přímé prezidentské volby, kdy proti sobě stáli Zeman se Schwarzenbergem.

Historickou „štafetu“ ale začínají přebírat podniky i dnes. Třeba kavárna Wall club v Sezimově ústí nechává zákazníky vybrat, za Zemanův lístek nabízí pivo zdarma nebo vstup na lezeckou stěnu. 

Kavárna ze Sezimova Ústí nabízí za volební lístky Miloše Zemana pivo nebo vstup...

Ne všichni ale tyhle pobídky považují za morální a přirovnávají je k tomu, když si politické strany snaží na svou stranu voliče naklonit nejrůznějšími pochutinami. „Koblihy jsou lep do úst voličů, přijdou mi ubohý. Stejně na mně ale působí i pivo zdarma za volební lístek. I když tomu musím uznat jistou invenci a vtipnost,“ uvedla na Facebooku třeba Johana Kühnelová.

Někteří lidé také vyslovili otázku, zda těmito pobídkami podnikatelé neporušují zákon. Ministerstvo vnitra iDNES.cz odpovědělo, že se necítí být příslušné podobné jednání prošetřovat, či klasifikovat, ale odkázalo na judikaturu Ústavního soudu ve věci „kupování hlasů“.

Ta hovoří o nepřípustném jednání v případě, kdy jde o sofistikovaný systém ovlivňování vůle voličů uplácením a svážením voličů do volebních místností za účelem hlasování pro konkrétní volební stranu ve spojení se zpětnou vaznou založenou na kontrole, zda tito voliči skutečně daného kandidáta volili. 

Nezdá se, že by toto naplňovaly i zmíněné nabídky piva zdarma. Už jen proto, že si voliči mohou u volební komise vyžádat hlasovací lístky nové, pro Miloše Zemana hlasovat a původní Zemanův lístek, který jim byl doručen na adresu trvalého bydliště, za pivo stejně vyměnit.

„Prohraje-i Zeman, ostříháme vás se slevou“

Jinak na to jde jedno pražské kadeřnictví, které nabízí v případě volebního neúspěchu Miloše Zemana dvacetiprocentní slevu na všechny služby i vlasové produkty. Zároveň vyzývá i další podniky, aby se zachovaly stejně. „Připojte se k naší výzvě podobnou akcí. Možná tak přimějeme ty nerozhodnuté, aby zvolili slušnějšího člověka,“ uvádí kadeřnictví na plakátu.

Pražské kadeřnictví na internetu nabízí 20 procent slevu na všechny služby a...

I tahle akce si ale okamžitě našla své kritiky. „Ubožáci.. Tak takovým způsobem se dnes nabádá k tomu, aby si vybrali občané svého prezidenta? To je pádný argument? „Proč jsi volil Horáčka?“ „No protože za Zemana bych nedostal šampon.“ vyjádřila svůj nesouhlas třeba Lucie Létalová. 

Autor:


Prezidentské volby 2018

O funkci prezidenta ČR se utkají Miloš Zeman a Jiří Drahoš, kteří byli nejúspěšnější v prvním kole voleb. Druhé kolo se uskuteční 26. a 27. ledna 2018. Vítěz voleb převezme úřad 8. března.

Miloš Zeman, Jiří Drahoš, Pavel Fischer, Michal Horáček, Marek Hilšer, Mirek Topolánek, Jiří Hynek, Petr Hannig, Vratislav Kulhánek

Hlavní zprávy

Nejčtenější

O Hrad se utkají Zeman s Drahošem. Ten má podporu většiny ostatních kandidátů

Kandidát Jiří Drahoš se v pražském volebním štábu raduje z postupu do druhého...

Do druhého kola prezidentských voleb postoupí Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Dosavadní prezident dostal 38,56 procenta...

Na prezidenta se hnala polonahá žena. Zeman je Putinova děvka, křičela

V místnosti, kam přišel volit prezident Miloš Zeman, se vysvlékla žena, skočila...

V místnosti, kam přišel volit Miloš Zeman, se vysvlékla žena a rozeběhla se k prezidentovi. Na obnažené hrudi měla...Na okraji Prahy havaroval autobus. Tři lidé zemřeli, zraněných jsou desítky

Tragická nehoda autobusu u Horoměřic (12. ledna 2018)

Tři lidé zemřeli při nehodě linkového autobusu a osobního auta u Horoměřic u Prahy, zraněných je přes čtyři desítky,...

Angličtina kandidátů se liší. Nejlepší byl Horáček, vypravěčem dne Hannig

Michal Horáček při debatě osmi prezidentských kandidátů na iDNES.cz. (9. ledna...

Na prezidentské kandidáty čekalo v úterní superdebatě iDNES.cz, MF DNES a Rádia Impuls malé překvapení. V polovině...

Není to konkurz na hospodského, přeli se kandidáti. U diváků vyhrál Fischer

Pozvánku do debaty prezidentských kandidátů iDNES.cz přijali (zleva) Vratislav...

Osm prezidentských kandidátů se v úterý účastnilo superdebaty iDNES.cz, MF DNES a Rádia Impuls. Uchazeči mluvili o tom,...

Další z rubriky

Zeman měl jít i do debaty všech kandidátů, řekl Hannig v Rozstřelu

Marek Hilšer a Petr Hannig v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel. (16. ledna...

Před druhým kolem prezidentských voleb se v diskusním pořadu Rozstřel na iDNES.cz setkali dva neúspěšní kandidáti Marek...

Moravec odmítl moderovat debatu kandidátů. Nechce být hromosvodem kritiky

Moderátor Václav Moravec v debatě v České televizi (11. ledna 2018)

Václav Moravec zřejmě nebude moderovat debatu prezidentských kandidátů Miloše Zemana a Jiřího Drahoše v České televizi....

Jsem teď kamarád poražených, říká Jiří Drahoš v rozhovoru MF DNES

Kandidát Jiří Drahoš se v pražském volebním štábu raduje z postupu do druhého...

Od našeho prvního velkého rozhovoru uplynul skoro rok a proti nám sedí mnohem sebevědomější muž než tehdy. Tenkrát...

Najdete na iDNES.cz