Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Zemanovy volební lístky mění lidé za pivo, dávají psům, posílají do ohně

  9:04aktualizováno  9:04
Těsně před prvním kolem prezidentské volby se na sociálních sítích lidé předhánějí, kdo naloží s volebními lístky Miloše Zemana kreativněji. Nejvíce lidí z nich má v plánu udělat vlaštovku, jinde s nimi třeba přikládají pod kotel. Lístky lze už tradičně také vyměnit za pivo.

Kavárna ze Sezimova Ústí nabízí za volební lístky Miloše Zemana pivo nebo vstup na lezeckou stěnu zdarma. | foto: facebook.com/wallclubcaffe

S lístky ostatních kandidátů takřka nikdo na sociálních sítích nevhodně nezachází, pokud jde ale o ty Zemanovy, kreativitě se v tomto směru meze skutečně nekladou.

Fotogalerie

Zřejmě nejvíce lidí, kteří chtějí se Zemanovým volebním lístkem podniknout něco jiného, než jej vhodit do volební urny, se sdružilo ve facebookové události s názvem „Hod vlaštovkou vyrobenou z hlasovacího lístku Ing. Zemana“.

Název události, ke které je v současnosti přihlášeno celkem 30 tisíc zájemců, je dostatečně výmluvný. Uživatelé si zde navzájem sdílejí fotografie svých papírových výrobků i toho, jak s nimi nakonec naložili. Někdo je jen tak nechá proletět vzduchem, jiný hodí na kompost, další rozemele v mlýnku na maso a nemálo lidí volební lístek hodí do kamen či do záchoda.

Vlaštovky vyrobené z volebního lístku prezidenta Miloše Zemana někteří po...

Zdroj: Zdeněk Polák, Facebook

Zakladatel události zájemce nicméně nabádá k tomu, aby se chovali šetrně k přírodě. „Bylo by fajn, kdybyste po přistání vlaštovku ekologicky či jinak zlikvidovali - doporučuji využít koše na tříděný odpad, ať se z ní třeba dá ještě vyrobit něco užitečného,“ napsal.

Často ale místo toho dostanou Zemanův volební lístek do pacek domácí mazlíčci od koček přes psy až po křečka. Množí se i nejrůznější nápisy, kterými vlaštovky „kutilové“ vylepšují, jako třeba „Leť do pekla“ ,“K***a sem, k***a tam“, či „Miloš domů 2018“. 

Nejde navíc jen o tuto konkrétní facebookovou stránku, podobné příspěvky sdílejí lidé i na svých soukromých profilech.  

V další facebookové skupině se zase asi stovka lidí dohodla, že lístky s jeho jménem zašle Miloši Zemanovi poštou přímo adresu prezidentské kanceláře. 

Hospodští začínají zase nabízet piva zdarma za volební lístky

Stejně tak, jako před listopadovou volbou do Poslanecké sněmovny, se už také objevily první podniky, která výměnou za Zemanův volební lístek nabízejí služby, či občerstvení zdarma. 

Po internetu koluje fotka vývěsní tabule, která láká na pivo zdarma výměnou za...

Nejčastěji po internetu aktuálně koluje fotografie vývěsního štítu údajně vesnické hospody, která hlásá: „Přines volební lístek Zemana a máš jedno pivo zadara“.

Jenže je v tom háček, právě tahle fotografie je už pět let stará. Pochází totiž z doby druhého kola první přímé prezidentské volby, kdy proti sobě stáli Zeman se Schwarzenbergem.

Historickou „štafetu“ ale začínají přebírat podniky i dnes. Třeba kavárna Wall club v Sezimově ústí nechává zákazníky vybrat, za Zemanův lístek nabízí pivo zdarma nebo vstup na lezeckou stěnu. 

Kavárna ze Sezimova Ústí nabízí za volební lístky Miloše Zemana pivo nebo vstup...

Ne všichni ale tyhle pobídky považují za morální a přirovnávají je k tomu, když si politické strany snaží na svou stranu voliče naklonit nejrůznějšími pochutinami. „Koblihy jsou lep do úst voličů, přijdou mi ubohý. Stejně na mně ale působí i pivo zdarma za volební lístek. I když tomu musím uznat jistou invenci a vtipnost,“ uvedla na Facebooku třeba Johana Kühnelová.

Někteří lidé také vyslovili otázku, zda těmito pobídkami podnikatelé neporušují zákon. Ministerstvo vnitra iDNES.cz odpovědělo, že se necítí být příslušné podobné jednání prošetřovat, či klasifikovat, ale odkázalo na judikaturu Ústavního soudu ve věci „kupování hlasů“.

Ta hovoří o nepřípustném jednání v případě, kdy jde o sofistikovaný systém ovlivňování vůle voličů uplácením a svážením voličů do volebních místností za účelem hlasování pro konkrétní volební stranu ve spojení se zpětnou vaznou založenou na kontrole, zda tito voliči skutečně daného kandidáta volili. 

Nezdá se, že by toto naplňovaly i zmíněné nabídky piva zdarma. Už jen proto, že si voliči mohou u volební komise vyžádat hlasovací lístky nové, pro Miloše Zemana hlasovat a původní Zemanův lístek, který jim byl doručen na adresu trvalého bydliště, za pivo stejně vyměnit.

„Prohraje-i Zeman, ostříháme vás se slevou“

Jinak na to jde jedno pražské kadeřnictví, které nabízí v případě volebního neúspěchu Miloše Zemana dvacetiprocentní slevu na všechny služby i vlasové produkty. Zároveň vyzývá i další podniky, aby se zachovaly stejně. „Připojte se k naší výzvě podobnou akcí. Možná tak přimějeme ty nerozhodnuté, aby zvolili slušnějšího člověka,“ uvádí kadeřnictví na plakátu.

Pražské kadeřnictví na internetu nabízí 20 procent slevu na všechny služby a...

I tahle akce si ale okamžitě našla své kritiky. „Ubožáci.. Tak takovým způsobem se dnes nabádá k tomu, aby si vybrali občané svého prezidenta? To je pádný argument? „Proč jsi volil Horáčka?“ „No protože za Zemana bych nedostal šampon.“ vyjádřila svůj nesouhlas třeba Lucie Létalová. 

Autor:


Prezidentské volby 2018

O funkci prezidenta ČR se utkali Miloš Zeman a Jiří Drahoš, kteří byli nejúspěšnější v prvním kole voleb. Druhé kolo vyhrál Miloš Zeman a obhájil mandát. Své druhé funkční období zahájí 8. března.

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Američané zaútočili na Sýrii, přidali se i Britové a Francouzi

Noční obloha nad Damaškem během úderů USA, Británie a Francie na Sýrii (14....

USA, Británie a Francie v noci na sobotu zaútočili na Sýrii. Západ tak trestá syrský režim za údajný chemický útok ve...

Okamurova SPD se hroutí zevnitř. Straníci se napadají navzájem

Předseda SPD Tomio Okamura na tiskové konferenci v Poslanecké sněmovně.

„Špiníte jméno SPD! Dělali jste v krajských volbách osobní kampaň! Vynášíte informace a děláte si, co chcete,“...Krásná smrt zaručena. V Nizozemsku představili sebevražedný přístroj

Sebevražedný přístroj v představách designéra  Alexandera Bannicka

Na pohřebním veletrhu v Amsterdamu byl představen sebevražedný přístroj, který člověku umožní zabít se stisknutím...

Německo opouštějí stovky Syřanů, ztrácejí naději na příchod příbuzných

Německá policie doprovází k registraci uprchlíky, kteří překročili...

Řada syrských uprchlíků, kteří získali právo zůstat v Německu, se v posledních měsících rozhodla dobrovolně odejít zpět...

Majitel části hřiště si ohradil pozemek, kůly zabetonoval před brankou

Majitel čtvrtiny fotbalového hřiště v Přešťovicích  si svůj pozemek ohradil...

Jámy a v nich zabetonované železné kůly vyrostly takřka přes noc na fotbalovém hřišti v Přešťovicích na Strakonicku....

Další z rubriky

Proč Praha volila jinak? Klíčem je vzdělání a vstřícnost k cizincům

Jak Češi volili v druhém kole prezidentských voleb?

Miloš Zeman hned v prvním projevu po znovuzvolení poděkoval speciálně svým pražským voličům. Byli v menšině. V Praze...

Sázkaře postihlo „volební šílenství“, odvážlivec vsadil na Zemana miliony

Ilustrační foto

Rekordní zájem o prezidentské volby hlásí sázkové kanceláře. Lidé prosázeli celkově stovky milionů, někteří dokonce...

OBRAZEM: Aktivní nekampaň aneb Zemanova cesta za obhajobou

Miloš Zeman oslavuje vítězství ve druhém kole prezidentských voleb. (27. ledna...

Miloš Zeman vyhrál volby a zůstane prezidentem. Podívejte se, jak vypadala jeho cesta od oznámení kandidatury až po...

Najdete na iDNES.cz