Miloš Zeman ukázal ve čtvrtek večer v prezidentské debatě na ČT seznam dárců, kteří podle něj hradili jeho milionovou prezidentkou kampaň, o níž dříve tvrdil, že ji nevede.
Až doteď původ většiny peněz zakrýval fakt, že inzercí, billboardy či letáky jako hmotnými dary přispívaly spolek Přátelé Miloše Zemana a Strana práv občanů (SPO). Oba subjekty ovládají Zemanovi nejbližší poradci, kteří odmítali prozradit jejich příjmy.
Zemanovi dárci
Celkem Zeman uvedl původ 9,2 milionu korun. Strana práv občanů a spolek Přátelé Miloše Zemana ale vynaložili 12,8 milionu. Původ 3,6 milionu je tak stále nejasný. |
MF DNES nyní přináší analýzu zveřejněných darů. Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček na dotaz reportéra iDNES.cz seznam poskytnout odmítl, zkoumání proto vychází z dokumentu, který zveřejnila ČT.
A ukazuje se, že situaci Zemanův krok příliš nezprůhlednil. Seznam nadepsaný „Přátelé Miloše Zemana“ totiž obsahuje rozpis darů pouze za 9,2 milionu.
Spolek i Zemanova spřízněná strana ale zaplatily za Zemanovu propagaci ještě o 3,6 milionu více. Jen u samotného spolku chybí dary za 2,3 milionu.
Mynář v pátek řekl, že zveřejnili původ peněz, které už mají fakticky na účtu.
„Stejně tak máme zajištěn zbytek peněz. Máme veškeré finanční závazky pokryty dary,“ dodal. Očekává, že peníze budou mít k dispozici do týdne až dvou.
I u části zveřejněných dárců ale není jasné, jak si statisícový sponzoring mohli dovolit.
Na dotaz moderátorky Světlany Witowské, zda může prezident zaručit, že peníze na jeho kampaň nepocházejí z trestné činnosti, Zeman reagoval ostře.
„Děláte ze mě detektiva, kterým samozřejmě nejsem. Ale předpokládám, že jestliže tito lidé souhlasili se zveřejněním svého jména, tak zcela určitě nechtěli riskovat, aby jejich peníze pocházely z trestné činnosti,“ uvedl Zeman.
Mynář nechtěl jednotlivé sponzory komentovat. „Jsem rád za každý dar, který nám někdo poslal. Nevím, jestli jsme se snažili ověřovat jejich způsobilost,“ řekl kancléř.
Zadlužená stamiliony, přesto statisíce poslala Zemanovi
Jedním z největších dárců je podle seznamu, který Zeman četl v živém vysílání, firma Contradiction. Darovala 885 tisíc. Firma provozuje zrekonstruovaný statek ve Starém Kolíně.
Kde na dar Zemanovi vzala, ovšem není ani v nejmenším jasné. Z obchodního rejstříku totiž plyne, že podle nejaktuálnějších údajů za rok 2016 sama dlužila celkem 400 milionů korun.
A se splácením měla firma výrazné potíže. Za rok 2016 měla 90 milionů dluhů po lhůtě splatnosti více než půl roku. Jednatelkou společnosti je Michaela Syřínková, která zároveň podle webu na statku zařizuje svatby. Většinu příjmů ale podle dokumentů představuje prodej nových a ojetých náklaďáků. „Teď nemám čas,“ reagovala Syřínková na dotazy MF DNES a položila telefon.
Starosta obce Starý Kolín Luboš Železný (ODS) nicméně firmu tvrdě kritizuje a nechápe, kde na dar Zemanovi vzala. „Výsledkem jejich podnikání je několik nelegálních černých skládek, několik černých staveb bez povolení stavebního úřadu, neoprávněné vypouštění odpadních vod a spousty neuhrazených závazků svým dodavatelům též v řádu statisíců,“ popsal Železný.
Velmi štědrý byl k Zemanovi i šestadvacetiletý Marek Zurian se svou firmou Car Service Group, která má základní kapitál šest korun. Zemanovi Zurianova firma darovala 950 tisíc navzdory tomu, že v roce 2016 skončila 200 tisíc v mínusu, o rok dříve ve ztrátě padesát tisíc. Dle webu nabízí lidem rychlé půjčky výměnou za zástavu jejich auta. První dva roky existence měla ale minimální tržby.
Online reportáž |
Statisíce od provozovatele hospody na vesnici
A třeba dalších 300 tisíc pak Zemanovi dle poskytnutých informací poslal Miloslav Havlíček. Ten jako živnostník provozuje obecní hospodu a smíšené zboží u fotbalového hřiště v obci Kouty, která nemá ani čtyři stovky obyvatel.
Dohledový úřad zatím nedostal Zemanův seznamÚřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí do pátečního rána nedostal přehled dárců Spolku přátel Miloše Zemana. Člen vedení úřadu Jan Outlý sdělil, že v datové schránce úřadu nic není, ale dokumenty může v pátek přinést například pošta. Zeman ve čtvrteční debatě České televize v reakci na kritiku, že jeho volební kampaň není transparentní, řekl, že seznam dárců byl úřadu odevzdán. Není to však jeho zákonnou povinností. Zdroj: ČTK |
To pražský byznysmen Luboš Kozák poslal „jen“ čtvrt milionu. Jeho firmy navzdory zákonné povinnosti nezveřejňují v obchodním rejstříku účetní závěrky.
Přesto ale existují náznaky, že v byznysu se mu úplně nevedlo. U své firmy Gondola Group sám požádal v roce 2015 soud o vyhlášení úpadku kvůli dluhům. O pár měsíců později vzal insolvenční návrh zpět.
Vloni další Kozákova firma Gondola Gastro dotáhla až k Nejvyššímu soudu spor o 40 tisíc s firmou Karlovarské minerální vody. Soud ovšem konstatoval, že věc nebude řešit, protože mu Gondola nebyla schopná zaplatit zákonný pětitisícový poplatek za dovolání.
Půl milionu od lidí miliardáře Chrenka
O René Guckém, který Zemanovi daroval dle předloženého dokumentu 280 tisíc, bylo naposledy v médiích slyšet v roce 2014. Jako o předsedovi Asociace majitelů a provozovatelů ubytoven, který hájil jejich práva například v pořadu Michaely Jílkové Máte slovo na ČT. A sám zastupoval společnost, která provozovala ubytovny v Havířově, Ostravě a v Chomutově.
Podivuhodné vztahy u Zemanových sponzorůBlog iDNES.cz |
Dnes ovšem Gucký u svého životopisu na sociální síti LinkedIn uvádí jedinou položku - šéfování představenstvu firmy Vemodia, která vydělává na genetických testech pro zvířata.
Jeho kolega z představenstva Tomáš Haratek přitom Zemanovi poslal dalších 260 tisíc.
Laboratoř Vemodia spoluvlastní majitel sítě nemocnic Agel Tomáš Chrenek. Tento miliardář byl při minulých prezidentských volbách největším sponzorem Zemanova konkurenta Jana Fischera.
Potom, co Fischer ani nepostoupil do druhého kola, MF DNES Chrenek řekl, že vsadil na špatného koně a Zeman je podle něj lepší než Karel Schwarzenberg.
Zemanovi nyní doputovaly i další peníze od podnikatele ve zdravotnictví. Brňan Martin Chládek, který je spolumajitelem firmy Medifine, mu poslal 380 tisíc.
Právníci blízcí kancléři Mynářovi poslali 1,7 milionu
Na seznamu jsou i dřívější podporovatelé SPO. Jiří Rozsypálek v minulosti SPO dal 200 tisíc, nyní se prezident mohl radovat z rovného milionu od tohoto jednatele reklamní agentury Matchball.
Dalších 800 tisíc korun podle Zemanova seznamu dodal brněnský právník Richard Tománek a 900 tisíc Jiří Jestřáb.
MF DNES nyní zjistila, že oba advokáti v minulých letech získávali milionové zakázky na právní služby od Lesní správy Lány, která spadá pod Hrad. (Více čtěte zde.)
A velmi silné vazby je pojí se Zemanovým kancléřem Vratislavem Mynářem. Ten před třemi lety prohlásil v rozhovoru pro Lidové noviny, že právě tato advokátní kancelář mu zprostředkovala jednání, která vedla k podezřelému nákupu vily v pražských Strašnicích od advokáta Víta Širokého.
Široký mimo jiné zastupoval Romana Janouška. Mynář od něj vilu koupil jen za 5,5 milionu. O 2,7 milionu levněji, než ji předtím Široký koupil od Prahy. Tržní cenu realitní kanceláře tehdy odhadovaly i více než desetimilionovou.
Tománkovo a Jestřábovo jméno mezi dárci přitom není až tak překvapivé i proto, že oba brněnští právníci byli vedeni už v seznamu Zemanovy prezidentské kampaně před 5 lety.
Jestřáb tehdy daroval 1,05 milionu korun, Tománek pak 800 tisíc. Peníze přitom od těchto advokátů tekly k Zemanovu okolí i předtím. Statisíce i v době, kdy SPO vedl sám Mynář.
Dar od firmy, kterou Zeman vzal do Číny
Brněnská společnost Filafil, která podle svého webu vyrábí dámské flaušové kabáty, v minulosti SPO poslala 650 tisíc. Nyní přímo Zemanovi přispěla 400 tisíci korunami.
Její ředitel Petr Sedláček ovšem nejspíše přihodil ještě dalších 200 tisíc. Prostřednictvím další brněnské firmy Komerc Servis CZ, která podle poslední účetní závěrky z roku 2015 skončila ve více než stotisícové ztrátě. Sedláček tam dělá jednatele. Zároveň se živí i jako insolvenční správce.
Na prvním místě Zemanova dokumentu je společnost Ray Service, která vyrábí kabelové svazky, ovšem zároveň se věnuje mezinárodnímu obchodu se zbraněmi. Zemanovi podle údajů poslala půl milionu. Mohla mu být vděčná. V sílde firmy ve Starém Městě byl Zeman na návštěvě. Pak ji vzal na prezidentskou cestu do Číny.
Už dříve navíc Zeman zveřejnil, že jeho kampaň tiskem a rozesláním letáků v hodnotě přes dva miliony korun podpořila také dceřiná společnost Ewas.
„Určitě to nijak nesouvisí. Prostě jsme cítili potřebu Miloše Zemana podpořit. V Číně aktuálně žádný byznys nemáme,“ řekl k tomu MF DNES nedávno místopředseda představenstva Ray Service Jakub Gabriel.
S Čínou může souviset i další dar. Celý milion korun věnoval Jíří Berger, který je zároveň jednatelem společnosti EHQ. Druhým jednatelem je Roman Vik, generální ředitel letecké společnosti Travel Service, v níž má podíl čínská skupina CEFC. Její spolumajitel Jie Ťien-ming je Zemanovým poradcem pro Čínu.
Všichni jsou z Mělníku
Zemanovi se sešla také nebývalá koncentrace darů z dvacetitisícového Mělníku a okolí. Navzdory tomu, že první kolo voleb tu pro Zemana i Drahoše dopadlo poměrně vyrovnaně. Ještě předtím ovšem zdejší obyvatelé podle Zemanova dokladu naposílali prezidentovi v součtu 770 tisíc.
Jan Kůna, majitel mělnického velkoobchodu s hračkami JAKU, Zemanovi věnoval 150 tisíc korun. Jestli na to jeho firmy vydělaly, zjistit nelze. Ani jedna z nich totiž od svého založení v obchodním rejstříku nezveřejnila jedinou účetní závěrku. I když za to podle zákona hrozí pokuta.
Další místní obyvatel Petr Sádlo, který například spoluvlastní stavební firmu SPS engineering, daroval 200 tisíc.
Fenomén zdejších štědrých dárců jen podpořila živnostnice Jana Verneková, která ve stejném městě provozuje koupelnové studio a koupelny rekonstruuje. Poslala dalších 200 tisíc.
Z Mělnicka, přesněji pár kilometrů vzdáleného Lužce nad Vltavou, je i další dárce - jednatel zdejší elektroinstalační firmy Eletis Petr Tauchman, který v posledních letech začal podnikat i v oboru domovů důchodců. Zemanovi poslal 220 tisíc.
Podivuhodná geografická shoda přitom může mít vysvětlení. Blízkostí ke kontroverznímu mělnickému podnikateli Luboši Paškovi. Jak upozornil server Info.cz, Petr Sádlo je Paškovým blízkým přítelem. A syn podnikatelky Jany Varnekové, která Zemanovi poslala rovněž 200 tisíc, je manželem Paškovy nevlastní dcery.
Sám Luboš Pašek je dlouholetým přítelem a byznysovým spojencem politického podnikatele Romana Janouška. Pašek ho například vyzvedl na policii po proslulé Janouškově dopravní nehodě, za níž později zamířil do vězení.
Pašek je jedním z obviněných v kauze krevních laboratoří Chambon. Tato společnost zajišťovala krevní genetické testy pro řadu nemocnic a Roman Janoušek byl u jejího zrodu. Na Chambon se policie zaměřila při rozsáhlé razii v létě 2013, která se týkala případů kolem Jany Nagyové, dnes Nečasové. Detektivové Paškovi zabavili zlato a peníze v hodnotě desítek milionů korun.
„Narodila jsem se tady, žiju tady 50 let, a tak samozřejmě tyhle lidi znám. Ale s nimi to nijak nesouvisí,“ komentovala to Verneková s tím, že Zemanovi věnovala statisíce, protože je jeho fanynka.