Čestný muž by vyvodil odpovědnost rychle, vyzval Filipa k rezignaci Skála

  16:05aktualizováno  17:41
Po debaklu v komunálních volbách čelí šéf KSČM Vojtěch Filip výzvě, aby odešel. Požaduje to bývalý místopředseda Josef Skála, který letos těsně s Filipem prohrál boj o šéfa strany. Pokud Filip nerezignuje sám, má ho k tomu donutit vedení KSČM či mimořádný sjezd. V rozhovoru s iDNES.cz Skála řekl, že je třeba znovu projít podmínky pro vládu Andreje Babiše.

Josef Skála z ortodoxního křídla KSČM vyzval šéfa strany Vojfěcha Filipa, aby neprodleně převzal zodpovědnost za debakl komunistů ve volbách | foto:  Petr Topič, MAFRA

Budou v komunistické straně po výsledku voleb padat hlavy ve vedení strany?
Čestní muži a ženy by nepochybně odpovědnost vyvodili velmi rychle. Neprodleně.

Filip označil Skálovu výzvu za irelevantní

„Názor Josefa Skály mne nezajímá. Kdyby alespoň kandidoval, mohl ukázat, jakou má podporu veřejnosti, ale toho se bál a kandidaturu vzdal. Tedy jeho výzva je zcela irelevantní," sdělil Filip ČTK.

Řeknete to do očí panu předsedovi Vojtěchovi Filipovi na nějakém nejbližším jednání komunistů?
Jak víte, já jsem od dubna - jak říkám žertem - marxista na volné noze, nejsem členem Ústředního výboru KSČM, ale tam mu to někdo určitě poví. Předpokládám, že po takovém debaklu, čtvrtém v pořadí, je naprosto nezbytné, aby se Ústřední výbor sešel nikoli až v prosinci, ale v nejbližších dnech, určitě v říjnu. A tam je třeba posoudit, co se stalo, jak se to stalo, kdo za to může a co z toho plyne.

Je možné, že se sejde i mimořádný volební sjezd?
Je to poslední možnost, kdyby se někdo pokusil zamést pod koberec i poslední debakl a tvrdit, že se vlastně nic nestalo, jedeme dál a může za to úplně někdo jiný. Pak jsou tu stanovy, obsahující klauzuli o mimořádném sjezdu. Pokud se pro to najde dostatečná podpora ve straně, musí být svolán do dvou měsíců. Nevylučuji, že se něco takového stane.

Je obžalobou naší práce, že protestní hlasy rostou a naše klesají

Kde se podle vás vůbec stala ta chyba, že se komunisté tak propadli? Nabízí se vysvětlení, že hlasy levicových voličů „vyluxoval“ šéf ANO Andrej Babiš, to se týká nejen komunistů, ale také sociální demokracie. Sdílíte tento pohled?
Vyluxovat může jen to, co mu dovolíte. Já jsem se utkal o post předsedy na devátém i desátém sjezdu KSČM a v obou případech jsem razil změnu naší politiky, která by do značné míry zabránila tomu, co se stalo, tedy i tomu vyluxování a posílila naše pozice. Přece krajské i sněmovní volby vyhrály protestní hlasy, v tom se shodují i novináři. A je obžalobou naší práce, že právě v době, kdy protestní hlasy nejsou marginální, ale dokonce většinové, tak výsledky parlamentní levice drasticky klesají místo toho, aby rostly.

Volby 2018

Kdyby Vojtěch Filip a další členové vedení strany přistoupili na to, že čestní lidé by měli v případě takového výsledku odejít, měl byste zájem ještě jednou zkusit komunisty vést a jinak?
To bude záviset na tom, jak se k tomu postaví strana. Nikam se necpu. V případě dvou předchozích sjezdů mne regiony kandidovat vyzvaly a výsledek byl, jak já říkávám jiným žertíkem, o prsa vietnamské puberťačky. Je docela pravděpodobné, že mě kolegové z různých regionů o to požádají i tentokrát.

Může být pro komunisty útěchou, že jste v Praze porazili sociální demokraty, když jste se vy ani oni nedostali do zastupitelstva?
To je takové těšínské jablíčko. Celá parlamentní levice dostává na zadek. Cítit jakousi satisfakci z toho, že sociální demokracie, která je v totálním rozkladu, někde zaznamenala ještě o kousíček horší výsledek, by bylo groteskní a zavádějící.

Udělala komunistická strana chybu, když se rozhodla podpořit menšinovou koaliční vládu Andreje Babiše?
Od počátku jsem říkal, že ta otázka nestojí mechanicky. Říkal jsem, že můžeme vznik vlády Andreje Babiše podpořit za splnění řady předpokladů. Jedním z nich bylo, že nepovedeme rozhovory někde v zákulisním šeru, ale jako sebevědomý veřejný dialog, že budeme konfrontovat vítěze voleb s jeho vlastními předvolebními sliby a s vůlí veřejnosti. A že ho budeme konfrontovat i v otázkách, kde se dostane, bude dostávat do úzkých.

Třeba v tom, zda se hodlá řídit ustavujícím dokumentem Severoatlantické aliance, tedy Washingtonskou smlouvou ze 4. dubna 1949, která v prvním článku říká, že NATO se bude důsledně řídit Chartou OSN a Charta OSN říká, že vojenskou sílu lze legitimně použít pouze ve dvou případech. Když je stát vojensky napaden zvenčí nebo když tak rozhodne Rada bezpečnosti OSN. Kdyby ho v tom někdo konfrontoval na televizní obrazovce, musel by se nějak vyjádřit. My jsme ochotni přistoupit na kompromis i v této otázce, ale na kompromis, který má nějakou hlavu a patu a nás nediskredituje. Nic takového se nestalo.

Uvedu vám druhý příklad. V tom veřejném jednání o vládě bychom řekli, že můžeme vládu podpořit, ale předem jí chceme upozornit, že pokud by vojenské výdaje rostly rychleji než rozpočet na starobní důchody, ostatní sociální služby, na školství, na zdravotnictví a na vědu a výzkum, tak v ten moment naše tolerance končí. Tomu by veřejnost velmi dobře rozuměla a nebyli bychom v pozici přihrbených na zadním dvorku vlády, kdy pan premiér říká, že nás měli zakázat a že na něj stejně nemáme vliv. A to je pro nás přece naprosto nepřijatelná blamáž.

Nové vedení KSČM by precizovalo poměr k vládě

Rozhodli jste se vznik vlády umožnit a to o čem mluvíte, se nestalo. Je možné, že po tom, jak volby dopadly, byste toleranci vládě stáhli?
Pokud viníci našich nezdarů vyvodí osobní odpovědnost nebo je k tomu někdo nějakým způsobem přiměje, bude muset nové vedení strany odpovědět na otázku, kterou jste položil. Dokážu si představit, že nové vedení precizuje poměr k vládě. Musí se na tu otázku znovu podívat a dát najevo, co je přijatelné a co je naopak červenou čárou, za kterou nic podporovat nebudeme.

Prostě byste přitvrdil?
Měli jsme sedm podmínek a řada z nich se nelišila, nebo lišila jen v detailu od toho, co měl v programu i Andrej Babiš a jeho hnutí. Takže to působilo trapně. Teď je třeba se znovu podívat na náš vztah k vládě a v něčem bezpochyby i přitvrdit.

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Chladnokrevně zastřelil čerpadlářku, aby mohl uloupit deset tisíc korun

Policie zveřejnila záznam z kamery v čerpací stanici na Mělnicku, na kterém...

Čerpadlářka Jana umyla dva stojany na pumpě Radius v Podhořanech na Mělnicku a vešla zpátky do benzinky za pult. Na...

Stát proti žumpám. Úřady budou rozdávat pokuty a přibude papírování

Válku kempů poznal na vlastní kůži i řidič fekálního vozu.

Od ledna začne platit novela vodního zákona, která má změnit ledabylé nakládání s odpadní vodou. Majitelé domů budou...

Demonstrace žlutých vest v Paříži i Bruselu. Policie zatkla stovky lidí

Demonstranti ve žlutých vestách se navzdory zákazu sešli na hlavní pařížské...

Ve Francii vypukly v sobotu další násilné protesty. Policie v centru Paříže nedaleko bulváru Champs-Élysées proti...

Nemocnici obsadila policie. Taxikář oznámil, že tam vezl vrahy čerpadlářky

Heliport ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové.

Zásahová jednotka, policisté v civilu i běžné hlídky ve čtvrtek dopoledne prohledávali Fakultní nemocnici v Hradci...

Druhá světová válka a holokaust neexistují. Norsko reformuje školství

Vězni z pobočného tábora Ebensee (byl součástí Mauthausenu) po osvobození...

Norská konzervativní vláda chce v plánované školní reformě vynechat z osnov velkou část sociálních věd a historie,...

Další z rubriky

Volební tečka. Na senátní volby přišlo 7 stížností, tři z nich kvůli obálkám

Ilustrační snímek

V pátek ve čtyři hodiny skončila lhůta, ve které mohli ještě voliči u Nejvyššího správního soudu napadnout výsledky...

Rektor Bek vstoupí do klubu Starostů. Mezi nimi a lidovci vybírá Drahoš

Rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek suverénně vyhrál druhé kolo senátních...

Noví senátoři nestraníci či ti, kteří byli zvoleni s průřezovou podporou, rozhodnou o tom, která strana či hnutí bude...

Praha i Brno budou bez ANO ve vedení, jinde potvrzuje volební vítězství

Lídr Pirátů Zdeněk Hřib, lídr Spojených sil pro Prahu Jiří Pospíšil a lídr...

Po komunálních volbách se již ve většině velkých měst podařilo vyjednat koalice a jinde jednání finišují. Ve dvou...

Najdete na iDNES.cz