Neúspěch ve velkých městech může ČSSD dost uškodit, míní politolog

  10:57aktualizováno  10:57
Udržitelnost v zastupitelstvech větších měst může být pro budoucnost ČSSD rozhodující. „V politice platí, že sejde z očí, sejde z mysli, straně by to mohlo výrazně uškodit,“ míní politolog Miloš Gregor. Na to podle něj ostatně dojel také Jiří Paroubek, který se v sobotu neprobojoval do druhého kola senátních voleb.

Jan Hamáček v pražském sídle ČSSD. (6. října 2018) | foto:  Petr Topič, MAFRA

ČSSD získala mnohem méně zastupitelů než při minulých volbách. Jak velký dopad to pro stranu může mít?
Ve chvíli, kdy sociální demokraté vypadnou ze zastupitelstev Prahy, Brna a dalších velkých měst, přestanou být na očích a myslích voličů. A to jim může výrazně uškodit. Zastupitelé ČSSD budou v malých obcích, kde často hraje to, že lidé kandidáta znají, větší roli než stranická příslušnost.

V komunálních volbách na Moravě dominuje ve většině volebních obvodů KDU-ČSL. Je to velké překvapení? 
KDU-ČSL bývá na Moravě tradičně silnější, zejména na jižní Moravě mívá pravidelně výrazně lepší výsledky než ve zbytku republiky. Je to dáno tím, že je Morava více nábožensky založená. Voliči zejména ve větších městech se rozhodovali s vědomím toho, že nebyli spokojeni s celostátním výkonem hnutí ANO, byť v Brně neměli problém s primátorem Petrem Vokřálem, a vybrali alternativu. 

Může mít takováto převaha KDU-ČSL na Moravě vliv na celostátní politiku? 
Myslím, že to funguje spíš naopak. Ve chvíli, kdy se straně nedaří na celostátní úrovni, může to ovlivnit i výsledky na komunální úrovni, protože voliči vidí, že strana je slabá. Ve chvíli, kdy bude strana silná na komunální úrovni, si voliči do příštích parlamentních voleb budou pamatovat, že u nich byla silná KDU-ČSL. 

Politolog Miloš Gregor

Politolog Miloš Gregor

Do druhého kola senátních voleb se za KDU-ČSL probojovali čtyři kandidáti. Je to dobrý výsledek?
Není to výrazné zklamání, na druhou stranu to není nic tak fantastického, jako před dvěma lety, kdy měla v tomto ohledu KDU-ČSL nadprůměrný volební výsledek. 

ODS si oproti posledním volbám polepšila. Je to pro stranu úspěch?
Troufám si říct, že se ODS bude snažit výsledek prezentovat jako úspěch. Za poslední čtyři roky fungování pořád opakuje, že má krizi za sebou a je na vzestupu. Pokud to bude mít podpořeno lepšími výsledky, tak se to bude snažit prezentovat jako důkaz toho, že je strana silná a voliči ji mají zvážit jako alternativu k hnutí ANO. 

Na druhou stranu se ODS snaží prosazovat jako největší opoziční strana k hnutí ANO. Takže je otázka, jestli jí to bude stačit... 
Jenže hnutí ANO nemá dramaticky víc hlasů. ODS se to bude snažit prezentovat tak, že dohání hnutí ANO v popularitě, má úspěšné zastupitele a je potřeba tento úspěch ještě víc promítnout do národní politiky.

Volby 2018

V Praze se na prvním místě předháněla ODS s Piráty, pozadu nezůstávala ani Praha Sobě. Naopak propad nastal u hnutí ANO. Co si o tom myslíte? 
ANO nejspíš doplatilo na to, že si voliči uvědomují, že uplynulé čtyři roky pod vedením jejich a Adriany Krnáčové nebyly vnímány nijak výrazně pozitivně. Něco jiného je, když kandidujete poprvé a máte značku subjektu, který může přinést změnu, a něco jiného je, když voliči mají s vaší stranou zkušenost a vy jenom vyměníte lídra, to někdy nemusí úplně stačit. 

Praha je přitom pro ANO velice důležitá. Mělo v ní masivní volební kampaň, řada politiků vnímá Prahu jako vlajkovou loď, která může udávat trendy. A  pokud se straně nepodaří udělat v Praze dobrý výsledek, může to znamenat, že slábne, takže ANO se na Prahu hodně soustředilo.

Vyvstal pro vás při sledování výsledků nějaký moment překvapení? 
Překvapením pro všechny je, jak vyrovnaný byl souboj v Praze. Takto těsně to nenapovídaly ani průzkumy veřejného mínění, ani podoba předvolební kampaně. Je tam propastný rozdíl mezi těmi, kteří mají jisté zastoupení na magistrátu a těmi, kteří se tam nedostanou. Otázkou je, jak bude vypadat povolební vyjednávání v některých městech, kde hnutí ANO dominuje, například v Ostravě. Na druhou stranu třeba v Plzni vede ANO nad ODS pouze těsně a dovedu si představit, že vytvoří koalici společně, nebo bude třeba vítěz vyšachován a dočkáme se situace, jako byla v minulých volbách. 

Comeback sociálního demokrata Jiřího Paroubka se konat nebude. Co na to říkáte?
Paroubek byl dlouho mimo politiku, což je problematické, protože v politice platí, že sejde z očí, sejde z mysli. Nešťastné pro něj bylo, že kandidoval v regionu, ke kterému nemá žádnou vazbu. Řada voličů se pak může logicky ptát, proč by ho měli volit, když se v tomto obvodu o nic nezasadil. Byl to soulad několika faktorů, které hrály v neprospěch Jiřího Paroubka.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Zemřela chovatelka uštknutá mambou, podle lékařů ale z jiné příčiny

Mamba zelená, kterou odchytil herpetolog do boxu. (05.10.18)

Žena, kterou v minulém týdnu uštkla mamba zelená, zemřela. Podle lékařů ale nebyl příčinou útok smrtelně jedovatého...

Tenhle objev se vymyká všemu, říká o úspěchu českých egyptologů jejich šéf

Ředitel Českého egyptologického ústavu Miroslav Bárta.

Čeští egyptologové opět potvrdili, jak jsou mimořádně úspěšní na své koncesi v Abúsíru nedaleko Káhiry. Oznámili další...Zeman opět v živém vysílání mluvil vulgárně. O ekonomických „zm*dech“

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v živém vysílání veřejnoprávního Českého rozhlasu opět mluvil vulgárně. Nejprve se ujistil, že...

Kvůli Zemanovým vulgaritám jsem chtěl vysílání ukončit, řekl moderátor ČRo

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v pondělním živém vysílání Českého rozhlasu označil solární barony za ekonomické zm*dy. A opět...

Mladík zavraždil na Krymu dvě desítky studentů, zřejmě ze zhrzené lásky

Ve škole na Krymu se střílelo. Policie čin vyšetřuje jako masovou vraždu. (17....

Ozbrojený mladík, který se údajně mstil za neopětovanou lásku, zabil ve škole v Kerči na anektovaném Krymu 19 lidí. Po...Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Ať se rozhádání sociální demokraté rozdělí na dvě party

Volební studio ČSSD připravené k druhému kolu senátních voleb v Praze.. (13....

Sociální demokracie tvoří de facto dvě skupiny s naprosto odlišnými postoji a ideologií. Při absenci autoritářského...

Jeden Okamura stačí. Herman neuspěl a tak se bratři ve Sněmovně nepotkají

Předseda lidovců Pavel Bělobrádek a kandidát strany do Senátu v Praze 8 Hayato...

Senátní volby nepovedou k obměnám v dolní komoře parlamentu. Do druhého kola se dostal jen jeden poslanec, předseda...

V Senátu by někteří nemohli vést ani kozu, říká Čunek. Podpořil by Kuberu

Znovuzvolený senátor za Občanskou demokratickou stranu Jaroslav Kubera sledoval...

Šance znovuzvoleného senátora na Teplicku Jaroslava Kubery z ODS, že by se mohl stát novým předsedou Senátu, vzrostly....Najdete na iDNES.cz