iDNES.cz / Volby

  • Čtvrtek 21. února 2019 Lenka

PŘEHLEDNĚ: Kampaň vrcholí. Co slibují politici v Praze, Brně a Ostravě?

  14:46aktualizováno  14:46
Do komunálních voleb zbývá už jen deset dní. Politici tak mají poslední čas na přesvědčení nerozhodnutých voličů. S pomocí projektu Volební kalkulačka, ve kterém mají kandidáti možnost představit své plány i sami sebe, přinášíme přehled hlavních slibů uchazečů o magistrát tří největších českých měst.
Část 1/3

PrahaVíce bytů, parkovišť i školek

Doprava

Pro část kandidátů je nejdůležitější téma doprava. Politici nejčastěji zmiňují problém parkování, dokončení vnějšího a vnitřního okruhu, rozšíření tras tramvají a metro D. Někteří mluví i o stavbě železniční tratě z Prahy do Kladna, která by odbočovala na letiště.

Volební lavička

Projekt vytvořili výzkumníci z Univerzity Karlovy a Akademie věd ČR. Politici kandidující v komunálních volbách dostali možnost uvést své programové priority a představit sami sebe voličům. Kromě investičních priorit se tak na stránkách průzkumu mohou lidé dozvědět, jaký je například nejoblíbenější vtip jejich kandidáta či jak si představuje fungování škol a školek ve svém městě. Na stránkách lze také politiky mezi sebou porovnávat.

Do projektu se zatím zapojilo více než 450 kandidátů z více než 200 obcí.

Snížit intenzitu automobilové dopravy by podle nich mohla například P+R parkoviště. Se změnou dosavadního systému modrých zón souhlasí většina stran. ODS, KSČM a Spojené síly pro Prahu (koalice STAN, TOP 09 a KDU-ČSL) mluví o vytvoření celopražského systému parkování. Rozumní navrhují, aby modré parkovací zóny byly pro obyvatele Prahy zdarma.

Zelení vidí potenciál ve vybudování nové městské železnice. Společnost proti developerské výstavbě v Prokopském údolí považuje za důležitou výstavbu vysokorychlostní trati. „Jen tak se uvolní kapacita tratí pro příměstskou dopravu,“ uvedl kandidát strany Tomáš Krčma.

Evropská koalice prosazuje hlavně tramvaje na elektřinu či autobusy s CNG plynovým pohonem. Strana by nahradila vozidla městských organizací za elektromobily.

Bydlení

Kandidáti se shodují, že je v Praze nutné podpořit bytovou výstavbu. Spojené síly pro Prahu i Evropská koalice pro Prahu chtějí zvýšit počet nových bytů o tisíce ročně, ANO mluví o 140 tisících do roku 2030. Lídr strany Petr Stuchlík navrhuje, aby developeři minimálně 5 procent bytů prodali městu za cenu nákladů a podíleli se na výstavbě infrastruktury.

Praha

V Praze v komunálních volbách kandiduje 29 politických stran, do průzkumu se zapojilo třináct z nich (ODS, Evropská koalice pro Prahu, Soukromníci, Zelení, Praha Sobě, Rozumní, Piráti, ANO, Koalice STAN a TOP 09, Společnost proti developerské výstavbě v Prokopském údolí, PRO Zdraví a Sport, ČSSD, KSČM).

„Službu Airbnb nechceme plošně zakazovat, ale je třeba jí vrátit původní záměr sdíleného bydlení, tedy krátkodobý pronájem vlastního bytu,“ uvedl Jan Čižinský ze strany Praha Sobě. Zelení by chtěli Airbnb omezit zvýšením lázeňských poplatků a zkrácením doby pronájmu, využili by i daňové nástroje.

Školy a školky

V oblasti školství se politici chtějí zaměřit na platy učitelů. Rozumní plánují mzdy zvýšit na úroveň „obvyklou ve starých zemích EU“, Praha Sobě by do platů investovala 1,5 miliardy, Piráti by chtěli pedagogům zvýšit mzdy jako kompenzaci zvýšených životních nákladů v metropoli.

Kandidáti také hodlají zlepšit nedostatečnou kapacitu a dostupnost školek a škol. ODS a Spojené síly pro Prahu vidí cestu ve větší spolupráci s městskými částmi.

Sociální služby

Kandidáti slibují zvýšit kapacitu v domovech pro seniory, zmiňují i zajištění asistenčních služeb pro seniory a handicapované. „Chceme zavést senior taxi. Jednou měsíčně by ho mohl využít každý senior na cestu k lékaři či na nákup,“ navrhl Jakub Landovský z ČSSD.

Triumf ODS, katastrofa ČSSD, předpovídá průzkum výsledky voleb v Praze

KSČM chce obnovit dotované jesle a navýšit terénní a pečovatelské služby. ODS navrhuje zavedení služby tísňové péče pro osaměle žijící seniory.

Spojené síly pro Prahu hodlají v sociální oblasti spolupracovat zejména s neziskovkami. „Jejich existenci považujeme za základ sítě poskytovaných služeb Prahy,“ uvedl lídr koalice Jiří Pospíšil. Lidem v těžké sociální situaci by podle něj měla pomáhat Zelená linka, Piráti hovoří o vytvoření funkce městského koordinátora.

Bezpečnost

Bezpečnost chtějí politici zajistit navýšením počtu strážníků v ulicích. Podle hnutí Rozumných a Soukromníků městská policie spíše uděluje pokuty, než aby chránila občany, což by se podle nich mělo změnit.

Hnutí Praha Sobě chce vylepšit veřejné osvětlení v nedostatečně osvětlených částech města, zejména v parcích a na cyklostezkách. Zelení a Piráti prosazují regulaci hazardu, ANO a Rozumní bezpečnější cestování v MHD. ČSSD a Spojené síly pro Prahu zmiňují lepší připravenost na blackouty nebo živelné pohromy.

Investiční priority
Tomáš Krčma (Společnost proti developerské výstavbě v Prokopském údolí)Stavba metra trasy D, záchytná parkoviště
Jiří Pospíšil (Spojené síly pro Prahu)Prioritou číslo jedna je dopravní infrastruktura
Marta Semelová (KSČM) Investice do bydlení a do dopravy
Zdeněk Hřib (Piráti) Doprava (MHD, okruhy, cyklostezky, P+R) a byty
Petr Hanning (Rozumní) Byty, tramvajové tratě, komunikace na okraji Prahy
Ondřej Mirovský (Zelení) Výstavba dostupných bytů, tramvaje a železnic
Jan Čižinský (Praha Sobě)Záchytná parkoviště P+R a mobilní signál v metru
Jakub Landovský (ČSSD) Rozšiřování a zkvalitňování MHD
Bohuslav Svoboda (ODS)Chceme dokončený Pražský i Městský okruh
Ladislav Linek (Soukromníci)Dokončení obchvatu Prahy, výstavba trasy metra D
Petr Stuchlík (ANO)Dostavíme městský okruh a zahájíme stavbu metra D
Tomáš Dvořák (PRO Zdraví a Sport)Výstavba multifunkčních sportovních hal
Jiří Witzany (Evropská koalice pro Prahu)Výstavba multifunkčních sportovních hal

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Spalničky se šíří raketovým tempem. Staré očkování už nemusí fungovat

Případů spalniček je stále více.

Po desítkách let jsou spalničky zpátky. V Evropě se epidemie šíří hlavně v Itálii, Francii či Řecku, na Ukrajině bylo...

Další z rubriky

Nízká účast změní volby do Senátu, ve hře je australský model

Ilustrační snímek

Druhá historicky nejnižší účast ve volbách za 25 let provázela druhé kolo voleb do Senátu. Premiér se nechal slyšet, že...

Válka v ČSSD. Chovanec vyzval k odchodu z vlády, Hamáček posílá pryč jeho

Milan Chovanec a Jan Hamáček na sjezdu ČSSD.

V sociální demokracii to po debaklu v komunálních a senátních volbách vře. Exministr vnitra a neúspěšný kandidát na...

Čtyři kandidáti do čela Senátu: Kubera, Hampl, Růžička, Linhart

Na pozvání šéfa STAN Petra Gazdíka se sešli na večeři ve Valdštejnské hospodě...

Poté co hnutí STAN, ODS a KDU-ČSL ovládly horní komoru parlamentu, se večer na pozvání šéfa hnutí Starostové a...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz