Jak čelit migraci a teroru? Z uchazečů o Hrad u čtenářů vyhrál Drahoš - iDNES.cz

Jak čelit migraci a teroru? Z uchazečů o Hrad u čtenářů vyhrál Drahoš

  16:01
Ve druhém kole Otázky pro prezidenta jsme se - i s ohledem na návrhy čtenářů - ptali na otázky migrace a terorismu. Se svým postojem u čtenářů nejvíce uspěl akademik Jiří Drahoš, s jehož tezemi se ztotožnilo 68 % čtenářů, 21 % bylo proti. Druhé a třetí místo obsadili Michal Horáček a Marek Hilšer.

Český prezident nemá v boji proti terorismu příliš silových nástrojů. Může ale ovlivňovat postoje politiků vahou své funkce. Čtenářům iDNES.cz se nejvíce zamlouvala odpověď Jiřího Drahoše. | foto:  František Vlček, MAFRA

V projektu Otázka pro prezidenta pokládá portál iDNES.cz jednou za měsíc otázku vážným zájemcům o úřad prezidenta, kteří na své kandidatuře pracují a kteří s účastí v projektu souhlasili (podrobnosti zde).

Výsledky druhého kola Otázky pro prezidenta

Čtenáři pak o odpovědích hlasují, aniž by věděli, komu která patří. Hodnotí tak výhradně odpověď jako takovou, nikoliv prezidentského uchazeče.

Volba prezidenta

Z oslovených zájemců se druhého kola (o jeho začátku čtěte zde) zúčastnili Jiří Drahoš, Marek Hilšer, Michal Horáček, Otto Chaloupka a Igor Sládek. Účast „z časových důvodů“ odmítl prezident Miloš Zeman. Neúčastní se ani předseda SPR-RSČ Miroslav Sládek.

Největší míru souhlasu s odpovědí na otázku, jak by uchazeč z pozice prezidenta vystupoval k tématům migrační krize, uprchlíků a teroristických útoků, vzbudila odpověď bývalého předsedy Akademie věd Jiřího Drahoše.

Ten ve své odpovědi akcentoval nejen následky, ale i důležitost řešení příčin migrace a teroristických útoků. Vyslovil se pro lepší hájení vnější hranice EU a posílení bezpečnostních složek včetně tajných služeb. „Díky ekonomické síle Evropy pak lze řešit problémy v místech jejich vzniku. Každá nová studna nebo závlahový systém pro pěstování potravin v subsaharské Africe snižují motivaci místních obyvatel k migraci,“ uvedl ve své odpovědi Drahoš.

1. Jiří Drahoš

souhlasy: 68 %, nesouhlasy: 21 %, rozdíl + 48 (zaokr.)

„Musíme současně řešit následky i příčiny. Evropa by měla lépe hájit vnější hranici a kontrolovat ty, kteří k nám přicházejí. Abychom omezili riziko útoků teroristů, musíme posílit všechny složky ochrany, včetně tajných služeb. Díky ekonomické síle Evropy pak lze řešit problémy v místech jejich vzniku. Každá nová studna nebo závlahový systém pro pěstování potravin v subsaharské Africe snižují motivaci místních obyvatel k migraci. Tam by měla Evropa směrovat své úsilí, nikoliv do vnucených kvót.“

Právě Drahoš bývá svými odpůrci označován za „vítače“. Kritický postoj k někdejšímu předsedovi Akademie věd u nich pramení především z tzv. Výzvy vědců proti strachu a lhostejnosti, kterou podepsal.

Výzva nicméně žádné „vítání migrantů“ neobsahuje. Stojí v ní, že nechce zlehčovat rizika plynoucí z migrace ani agitovat za konkrétní kroky ve vztahu k uprchlíkům, přičemž se vymezuje proti rozdmýchávání a tolerování etnické a náboženské nesnášenlivosti v ČR (viz text výzvy), k čemuž podle výzvy přispívá šíření lží posilujících paniku.

Mezi lži spojené s migrací a běženci patřily v ČR například zprávy, jak arabští uprchlíci na Dačicku podřezali hospodářská zvířata, jak u Kostelce znásilnili holčičky a jak se v Chebu nacpali do vlaku i na jeho střechu. Nic z toho se nestalo.

Vědci, včetně podepsaného Jiřího Drahoše, vybízeli k diskusi „s chladnou hlavou a na základě faktů“. Cizince nenavrhovali hromadně přijímat, žádali pro ně zajištění bezpečí a důstojného zacházení, přičemž přijímání a integrace se měly týkat „těch skutečně potřebných bez etnické a náboženské diskriminace“.

2. Michal Horáček

souhlasy: 60 %, nesouhlasy: 24 %, rozdíl +36

„Budu vyžadovat, aby Česká republika přitvrdila ve vyhledávání a eliminaci islamistické propagandy. Aby se podílela na rozbíjení sítí převaděčů a pašeráků. Zlepšila výkon vlastních tajných služeb a jejich koordinaci se službami stejně ohrožených zemí. Systému kvót se nepodřídíme. Jako vrchní velitel ozbrojených sil budu trvat na naší připravenosti přispět k evropsky koncipované obraně schengenských hranic. Terorismus považuji za nebezpečí, s nímž se musíme vypořádat nekompromisně.“

Proti kvótám na přerozdělování uprchlíků se vyslovil také druhý muž pořadí druhé otázky, antropolog a textař Michal Horáček. Ten výslovně zmínil potřebu přitvrzení ve vyhledávání a eliminaci islamistické propagandy, rozbíjení sítí převaděčů a pašeráků.

„Terorismus považuji za nebezpečí, s nímž se musíme vypořádat nekompromisně,“ uzavřel Horáček svou odpověď, která byla stejně jako u ostatních uchazečů v souladu s pravidly projektu omezena délkou 500 znaků.

3. Marek Hilšer

souhlasy: 61 %, nesouhlasy: 28 %, rozdíl +33

„Francouzsko-britská zkušenost s migrací jasně ukazuje, že nechceme, aby se stejné věci děly u nás. ČR je 5. nejbezpečnější země světa, a tak to musí zůstat. Nehledě na kvóty nejsme cílovou zemí muslimské migrace. Nemáme se proto čeho bát. I ti, kdo přišli, ihned odešli. Ostražitost je vždy na místě, ale manipulativní zneužívání obav lidí pro osobní politické cíle považuji za cynickou politickou nízkost. V prezidentském přístupu je třeba pevně dbát na naše bezpečí, ale nesmí se zneužívat strach.“

Vítěz prvního kola Otázky pro prezidenta Marek Hilšer zdůraznil, že Česká republika je pátou nejbezpečnější zemí světa (neuvedl zdroj, ale ČR se v podobných srovnáních umisťuje velmi dobře poměrně často, pozn. red.). „Nehledě na kvóty nejsme cílovou zemí muslimské migrace. Nemáme se proto čeho bát. I ti, kdo přišli, ihned odešli,“ poznamenal Hilšer.

Rozdíl mezi Hilšerem a Horáčkem byl malý a kdyby se odpovědi řadily podle podílu souhlasných reakcí na celku, byl by Marek Hilšer druhý. (Kvůli technické chybě jsme jej tak v první verzi článku uvedli, za záměnu pořadí se omlouváme.)

4. Igor Sládek

souhlasy: 48 %, nesouhlasy: 45 %, rozdíl +3

„Okamžitá a úplná ochrana hranic Schengenu, včetně využití NATO. Pokud toho nebude docíleno, pak vytvořit blok zemí, rozhodnutých chránit své občany, území, zájmy, kulturu a tradice (V4, Rakousko, Slovinsko, Chorvatsko, Pobaltí). Stejně jako u fašismu, zákaz veřejné propagace islámu a jeho symbolů. Každé porušení či radikalizaci trestat deportací celé rodiny zpět do země původu. Okamžitá investice do osvěty (kontrola porodnosti), vzdělávání, pracovní morálky, a to přímo v místech původu problémů.“

Relativně nejmenší podíl souhlasných reakcí vzbudili dva muži, kteří své odpovědi koncipovali nejradikálněji - Igor Sládek a Otto Chaloupka.

Sládek navrhoval zákaz veřejné propagace islámu a trestání kolektivní vinou (deportacemi celé rodiny). Chaloupka označil dění v Evropě za „invazi islámu se záměrem zlikvidovat naši po generace budovanou kulturu a civilizaci“, většina migrantů chce podle něj Evropany zotročit. Proto by islám coby „nenávistnou ideologii“ se všemi projevy a symboly zakázal.

Pravda je, že jak Chaloupka, tak Sládek měli - i přes obsazení 4. a 5. místa - stále poměrně hodně souhlasných reakcí, s nesouhlasy se dělily zhruba půl na půl. A platí i to, že struktura hlasujících čtenářů je odlišná od struktury jejich podmnožiny - diskutérů. Ti tvoří jen zlomek z celkového počtu čtenářů.

5. Otto Chaloupka

souhlasy: 45 %, nesouhlasy: 49 %, rozdíl -5 (zaokr.)

„Nejde o migraci. Jde o invazi islámu se záměrem zlikvidovat naši po generace budovanou kulturu a civilizaci. Mezi "uprchlíky" je málo prchajících před nebezpečím. Většina jde po našich výhodách nebo s úmyslem zavléct sem islám a zotročit nás. Pomozme těm, kdo si to zaslouží, ale jen podle našich možností a hlavně až po tom, co zajistíme důstojný život našim vlastním potřebným. Islám je nenávistná ideologie, nepatří do 21. století, a je potřeba ho se všemi jeho projevy a symboly zakázat.“

(Všechna procenta uvedená v jednotlivých rámečcích jsou zaokrouhlená. Dopočet do sta procent vedle souhlasů a nesouhlasů tvoří neutrální odpovědi.)

Prezidentské volby v USA - include | (1:28) | video: iDNES.tv

„Trump se ukázal politicky silnější.“ Ukrajinu čeká změna, shodli se experti

Nejčtenější

Připravte si zásoby jídla na 72 hodin, vyzývá Evropská unie v nové strategii

Občané Evropské unie by si měli připravit zásoby jídla, které jim v případě nouze vydrží nejméně 72 hodin. Říká to nová strategie, kterou ve středu zveřejnila Evropská komise. Strategie připravenosti...

Porodila, pak šla brutálně vraždit. Kvůli fetu. Ženu tehdy dostalo 1. oddělení

Premium

Další díl seriálu Případy 1. oddělení připomněl kauzu Martiny Moláčkové, která pro pár tisíc zabila zlatnici. Zabíjela pár dní po porodu a dodnes má své příznivce, kteří věří v její nevinu.

Daňové přiznání za rok 2024: využijte formuláře pro internetové podání

Jako každý rok i letos musí mnoho podnikatelů, drobných živnostníků i další osoby samostatně výdělečně činné podat daňové přiznání a přiznat své příjmy. Vyplnit růžový formulář musí i někteří...

Táhněte do pr****! řve gynekoložka ve videu na pacientku. Teď jí hrozí trest

Gynekoložka ze středočeských Líbeznic čelí kritice poté, co vulgárně napadla jednu ze svých pacientek. Ta konfrontaci natočila na video a na lékařku podala stížnost. Podle šéfa České lékařské komory...

Proč se to zvrtlo? Trump čekal boxerský pás, ale Zelenskyj ukázal fotky se zajatci

Američtí představitelé začali věřit ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi, ačkoliv jejich vlastní zpravodajské informace jsou v rozporu s jeho tvrzeními. Magazínu Time to řekl ukrajinský...

Prodloužené volno o Velikonocích láká. Zvedlo poptávku po letenkách

Ačkoli cena letenek během státních svátků vzrůstá, řada Čechů si ji ani přes vyšší cenu nechce odepřít. Letos dokonce zájem o velikonoční lety vzrostl až o třetinu v závislosti na konkrétních datech....

1. dubna 2025

Dvojník Putina se vymkl kontrole. Odstranili toho pravého, spekulují jestřábi

Tiskové oddělení Kremlu musí odpovídat na nezvyklé otázky. V ruské nacionalistické elitě se množí spekulace o incidentu kolem jednoho z dvojníků prezidenta Vladimira Putina. Podle několika zdrojů z...

1. dubna 2025

Informace z dat se hodí nejen u přijímaček. Jak si poradit s grafy a tabulkami

Premium

Vývoj nezaměstnanosti, výsledky voleb, aktuální kurzy cizích měn. Umět číst v grafech a orientovat se v tabulkách představuje v moderním světě důležitou dovednost. Natrénujte si ji v dalším dílu...

1. dubna 2025

Revmatiků v Česku přibývá. Pomáhá jim nová léčba, k většině se však nedostane

Premium

Bolestí kloubů, tedy revmatoidní artritidou, trpí v Česku 163 tisíc pacientů. Jejich počet se zvětšuje rok od roku, někteří z pacientů sotva překročili čtyřicítku. Na onemocnění existuje nová léčba,...

1. dubna 2025

Řídí politiku soudci? Le Penová není první hříšník, doplatila na přísnější metr

Premium

Prezidentské ambice Marine Le Penové, šéfky poslanců tvrdě pravicové strany Národní shromáždění (RN), notně pohasly. Není to za poslední dobu v Evropě poprvé, kdy soud vyřadil ze hry hlavního...

1. dubna 2025

Měl zachytit lochnesku, po půl století fotoaparát z jezera vylovili

Pod hladinou skotského jezera Loch Ness objevila robotická ponorka více než půl století starý fotoaparát, který měl podle plánu zachytit obrázek lochneské příšery. Přístroj umístěný v neprodyšné...

31. března 2025  23:11

Fico žertoval o nadávkách od Leyenové. Opozice jeho vtip vzala vážně

Slovenský premiér Robert Fico vyvolal rozruch, když na tiskové konferenci ironicky popsal telefonát s předsedkyní Evropské komise (EK) Ursulou von der Leyenovou. Tvrdil, že mu „strašně vynadala“, ale...

31. března 2025  22:48

Policie stíhá bývalého hokejistu Otakara Janeckého. Kvůli parkovacímu domu

Radní Pardubic a bývalý hokejista Otakar Janecký (Žijeme Pardubice) je trestně stíhán kvůli zakázce na stavební dozor při budování městského parkovacího domu. To, že čelí stíhání, přiznal na jednání...

31. března 2025  18:42,  aktualizováno  22:22

Znásilňuj, ale s ochranou, smála se. Rusku odsoudili na Ukrajině na pět let

Ukrajinský soud v Kyjevě odsoudil v nepřítomnosti k pěti letům vězení ruskou občanku Olgu Bykovskou, která svého manžela, ruského vojáka, vybízela ke znásilňování Ukrajinek. O rozsudku, který soud...

31. března 2025  22:09

Zpochybňujete rozsudek nad Le Penovou? To je nepřijatelné, čílí se justice ve Francii

Klíčová osobnost francouzské krajní pravice Marine Le Penové míní, že se jí soud záměrně snaží zabránit v kandidatuře na prezidentku v roce 2027. Tvrdí, že je nevinná. Francouzská soudní rada dala...

31. března 2025  21:19,  aktualizováno 

Tušl je na svobodě. Soud ho po třetí žádosti nakonec propustil

Patrik Tušl, který byl odsouzen mimo jiné za pronásledování šéfa České lékařské komory Milana Kubka či za nenávistné výroky o Ukrajincích, je na svobodě. Karlovarský okresní soud v pondělí vyhověl...

31. března 2025  21:29

Muskovy Tesly hoří i v Evropě. Další požár se prověřuje tentokrát v Itálii

Italská policie prověřuje požár autosalonu automobilové značky Tesla v Římě z pondělní noci. Vyšetřovatelé zatím nevylučují žádnou vyšetřovací hypotézu včetně úmyslného založení požáru z politických...

31. března 2025  20:49