iDNES.cz / Volby

  • Čtvrtek 21. února 2019 Lenka

Bělobrádek už nepovede KDU-ČSL, oznámil to před koncem voleb

  14:40aktualizováno  15:13
Pavel Bělobrádek na březnovém sjezdu KDU-ČSL nebude obhajovat post předsedy. Prohlásil to ve volebním štábu strany pro senátorské volby, ve kterých si v průběžném sčítání hlasů na Náchodsku nevede nejlépe. “Je třeba dát straně novou dynamiku,“ prohlásil Bělobrádek.

Původně se očekávalo, že Bělobrádek svoje rozhodnutí, zda pokračovat v čele strany, oznámí až po sečtení volebních výsledků. Přece jen sám kandiduje na post senátora v Náchodě. Nakonec se k tomu však rozhodl už před uzavřením volebních místností.

Fotogalerie

A z jeho vyjádření bylo patrné, že si příliš nevěří. Při novinářském dotazu, jak vidí svoje šance, zalitoval, že jeho protivníka Martina Červíčka z ODS podpořilo hnutí ANO, respektive jeho kandidát Petr Koleta, který skončil ve volebním obvodu za Bělobrádkem a Červíčkem v prvním kole těsně třetí.

„Příští rok budeme slavit sto let výročí strany, já byl v čele osm let, i to je důvod ke změně,“ doplnil Bělobrádek.

Bělobrádka by v čele KDU-ČSL mohla nahradit dvojka strany Marian Jurečka, ten ve stranickém štábu připustil, že o kandidatuře uvažuje. Šanci mají také někteří z dalších řadových místopředsedů: poslanecký šéf Jiří Mihola nebo Ondřej Benešík. A podceňovat nelze ani senátora a hejtmana Zlínského kraje Jiřího Čunka.

„Rozhodnu se během ledna a února,“ řekl Čunek MF DNES k tomu, zda se pokusí kandidovat na předsednický post. Čunek to sice zkusil na loňském sjezdu KDU-ČSL a proti Bělobrádkovi dopadlo neslavně. Bylo to však možná i z části proto, že svoji kandidaturu neoznámil předem, neměl ve straně vyjednanou žádnou podporu a někteří tak jeho kandidaturu chápali jen jako „vzdor“ Bělobrádkovi. Teď je situace jiná.

„Pavel Bělobrádek straně hodně pomohl, převzal ji v době, kdy na tom byla hůře, než je teď. Ale teď je na tom lépe jen v tom, že přelezla těch pět procent a určitě má potenciál být výš,“ věří Čunek.

Ale čím dál lepší pozici má ve straně také pardubický poslanec Marek Výborný, v poslední době mimo jiné autor ústavního návrhu o tom, že manželství je svazkem muže a ženy. Výborný už dříve MF DNES řekl, že kandidaturu na post jedničky strany zvažuje.

Lidovci měli ambice stát se nejsilnějším senátorským klubem, v jejich štábu to však jako u největších rozhodně nevypadalo. Oproti velkorysým prostorům, v kterých minulý týden sídlily štáby ANO či ODS, lidovci novinářům otevřeli stejně malé dvě sklepní místnosti jako minulý týden. Ale zájem médií byl díky šancím KDU-ČSL v senátních volbách mnohem větší.

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Další z rubriky

Po tsunami je to na harakiri. ČSSD tratí na volbách miliony, polepší si ODS

Volební studio ČSSD připravené k druhému kolu senátních voleb v Praze.. (13....

Vůbec nejvíc peněz oproti stavu před říjnovými volbami si bude muset ze svého ročního rozpočtu odečíst sociální...

KOMENTÁŘ: Ať se rozhádání sociální demokraté rozdělí na dvě party

Volební studio ČSSD připravené k druhému kolu senátních voleb v Praze.. (13....

Sociální demokracie tvoří de facto dvě skupiny s naprosto odlišnými postoji a ideologií. Při absenci autoritářského...

Fischer: Předseda Senátu se musí umět postavit i prezidentovi

Pavel Fischer s manželkou Klárou slaví vítězství ve druhém kole voleb do...

Už v prvním kole to do Senátu diplomatu Pavlu Fischerovi nevyšlo jen velmi těsně. O to víc triumfoval v sobotu v kole...

Najdete na iDNES.cz