iDNES.cz / Volby

  • Čtvrtek 21. února 2019 Lenka

ANO ztratilo Prahu, jinak vyhrálo ve všech krajských městech kromě Liberce

Sledujeme online   19:36aktualizováno  7. října 1:25
Hnutí ANO zvítězilo v komunálních volbách ve všech krajských městech kromě Prahy a Liberce. Boj o pražský magistrát byl těsný, nakonec nejvíc hlasů dostali Piráti a ODS. ČSSD zcela propadla a v řadě měst se nedostane do magistrátu.

Andrej Babiš a Petr Stuchlík ve volebním štábu hnutí ANO v pražském OD Kotva. (6. října 2018) | foto: Ladislav Křivan, MAFRA

Průběžné výsledky ve většině krajských měst ukázaly vítězství vládního hnutí ANO. I ve městech, která měla tradičně na magistrátech silné zastoupení ČSSD a KSČM, zvítězilo Babišovo hnutí.  

Jedinou výjimkou je Liberec a Praha. V Liberci s náskokem vyhrálo hnutí Starostové pro Liberecký kraj (32,1 procent), ANO bylo druhé (21,36) před Změnou pro Liberec (13,27). Praha začala sčítat jako poslední, tak se procenta získaných hlasů dosti měnila. Na prvním místě se držela ODS, kterou následovali Piráti a Praha Sobě. ANO bylo až na pátém místě. 

Podle propočtů ČTK se do pražského zastupitelstva poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM, Sociální demokracie měla dosud osm mandátů, KSČM čtyři.

Zato se do magistrátu dostane hnutí Jana Čižinského Praha Sobě. „V průzkumech jsme měli o polovinu méně,“ radoval se z průběžných výsledků. Dopředu ho hnala Praha 7, kde je starostou, a kde měli přes 55 procent (jak oslavuje, se podívejte zde).

V Brně ještě hodinu po půlnoci vedlo ANO (23 %) před Občanskou demokratickou stranou s podporou Svobodných (18,5 %), třetí byla KDU-ČSL.

V tradičně levicové Ostravě vyhrálo ANO (32,72 %) před hnutím Ostravak s 11,49 procenty a ODS s necelými 10 procenty hlasů. ČSSD, která měla v uplynulých čtyřech letech na magistrátu 12 křesel, tentokrát nedosáhla ani šesti procent.

V Plzni vedlo ANO s 22,2 procenty a ODS se dotahovalo s 22,11 procenty hlasů. Třetí byli Piráti s 11,6 procenty. TOP 09, lidovci, a ČSSD měli shodně kolem šesti procent.

Volby 2018

S velkou převahou vyhrálo ANO také v Olomouci, dostalo přes 26 procent hlasů. Dvouciferný výsledek si připsala hnutí ProOlomouc, Piráti a Starostové  a ODS (konečné výsledky jsou zde).

Českých Budějovicích vyhrálo ANO s 21,21 procenty, druhé bylo hnutí Občané pro Budějovice s 16,44 procenty. ODS s nezávislými kandidáty skončila třetí následovaná Piráty. 

Podobné je to v Ústí nad Labem. ANO jasně vyhrálo s 20,65 procenty následované hnutím PRO! Ústí a Ústeckým fórem občanů. Komunisté a SPD mají kolem šesti procent, ČSSD se do magistrátu nedostane (na rozdělení mandátů se podívejte zde).

Hradci Králové vyhrálo ANO s 23,83 procenty hlasů, přesto nemá místo primátora jisté (jak ostatní kují koalici, čtěte zde). Následují Hradecký demokratický klub, ODS a Piráti s deseti procenty. ČSSD, která měla pět mandátů v 37členném zastupitelstvu, se do magistrátu vůbec nedostane (na rozdělení mandátů se podívejte zde).

V Pardubicích dostalo ANO od voličů téměř dvojnásobek hlasů oproti druhé ODS. Dosavadní primátor Charvát tak nebude mít problém sestavit koalici (jak ho výsledek překvapil, čtěte zde). Třetí jsou Piráti. 

Nejtěsnější souboj svedlo ANO ve Zlíně. Druzí Starostové a nezávislí měli jen o 23 setin procenta hlasů méně, obě strany budou mít po devíti mandátech. ČSSD ani komunisté se do magistrátu nedostanou (konečné výsledky zde). 

V Jihlavě dostalo ANO 22,49 procenta hlasů, následuje je Fórum Jihlava, ODS a hnutí Žijeme Jihlavou. I když ANO vyhrálo a její lídr Radek Popelka by mohl pomýšlet na křeslo primátora, zůstává opatrný.

Nejmenší krajské město Karlovy Vary dalo hnutí ANO 23,73 procenta hlasů, za ním skončili Karlovaráci a Karlovarská občanská iniciativa.

Výsledky statutárních měst jsou pestřejší

Podle propočtů ČTK míří ANO k ovládnutí voleb v 17 z 27 statutárních měst. Druhá nejúspěšnější by ze stran mohla být ODS. Kromě krajských měst ANO vyhrálo také v Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě. Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Českou republiku k lepšímu.

Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. 

ČSSD vyhrála dvou statutárních městech. Prvním je Karviná, kde získala 44,15 procent hlasů a druhé ANO 21,56 %. Druhým Frýdek-Místek, kde má ČSSD po sečtení 98 procent okrsků zhruba 22,5 procenta hlasů. Na druhém místě je sdružení Naše Město F-M a ANO skončí třetí.

V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě ProMOST. 

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Další z rubriky

Čtyři kandidáti do čela Senátu: Kubera, Hampl, Růžička, Linhart

Na pozvání šéfa STAN Petra Gazdíka se sešli na večeři ve Valdštejnské hospodě...

Poté co hnutí STAN, ODS a KDU-ČSL ovládly horní komoru parlamentu, se večer na pozvání šéfa hnutí Starostové a...

Nízká účast změní volby do Senátu, ve hře je australský model

Ilustrační snímek

Druhá historicky nejnižší účast ve volbách za 25 let provázela druhé kolo voleb do Senátu. Premiér se nechal slyšet, že...

Po tsunami je to na harakiri. ČSSD tratí na volbách miliony, polepší si ODS

Volební studio ČSSD připravené k druhému kolu senátních voleb v Praze.. (13....

Vůbec nejvíc peněz oproti stavu před říjnovými volbami si bude muset ze svého ročního rozpočtu odečíst sociální...

Najdete na iDNES.cz