ANO ztratilo Prahu, jinak vyhrálo ve všech krajských městech kromě Liberce

Sledujeme on-line   19:36aktualizováno  7. října 1:25
Hnutí ANO zvítězilo v komunálních volbách ve všech krajských městech kromě Prahy a Liberce. Boj o pražský magistrát byl těsný, nakonec nejvíc hlasů dostali Piráti a ODS. ČSSD zcela propadla a v řadě měst se nedostane do magistrátu.

Andrej Babiš a Petr Stuchlík ve volebním štábu hnutí ANO v pražském OD Kotva. (6. října 2018) | foto: Ladislav Křivan, MAFRA

Průběžné výsledky ve většině krajských měst ukázaly vítězství vládního hnutí ANO. I ve městech, která měla tradičně na magistrátech silné zastoupení ČSSD a KSČM, zvítězilo Babišovo hnutí.  

Jedinou výjimkou je Liberec a Praha. V Liberci s náskokem vyhrálo hnutí Starostové pro Liberecký kraj (32,1 procent), ANO bylo druhé (21,36) před Změnou pro Liberec (13,27). Praha začala sčítat jako poslední, tak se procenta získaných hlasů dosti měnila. Na prvním místě se držela ODS, kterou následovali Piráti a Praha Sobě. ANO bylo až na pátém místě. 

Podle propočtů ČTK se do pražského zastupitelstva poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM, Sociální demokracie měla dosud osm mandátů, KSČM čtyři.

Zato se do magistrátu dostane hnutí Jana Čižinského Praha Sobě. „V průzkumech jsme měli o polovinu méně,“ radoval se z průběžných výsledků. Dopředu ho hnala Praha 7, kde je starostou, a kde měli přes 55 procent (jak oslavuje, se podívejte zde).

V Brně ještě hodinu po půlnoci vedlo ANO (23 %) před Občanskou demokratickou stranou s podporou Svobodných (18,5 %), třetí byla KDU-ČSL.

V tradičně levicové Ostravě vyhrálo ANO (32,72 %) před hnutím Ostravak s 11,49 procenty a ODS s necelými 10 procenty hlasů. ČSSD, která měla v uplynulých čtyřech letech na magistrátu 12 křesel, tentokrát nedosáhla ani šesti procent.

V Plzni vedlo ANO s 22,2 procenty a ODS se dotahovalo s 22,11 procenty hlasů. Třetí byli Piráti s 11,6 procenty. TOP 09, lidovci, a ČSSD měli shodně kolem šesti procent.

Volby 2018

S velkou převahou vyhrálo ANO také v Olomouci, dostalo přes 26 procent hlasů. Dvouciferný výsledek si připsala hnutí ProOlomouc, Piráti a Starostové  a ODS (konečné výsledky jsou zde).

Českých Budějovicích vyhrálo ANO s 21,21 procenty, druhé bylo hnutí Občané pro Budějovice s 16,44 procenty. ODS s nezávislými kandidáty skončila třetí následovaná Piráty. 

Podobné je to v Ústí nad Labem. ANO jasně vyhrálo s 20,65 procenty následované hnutím PRO! Ústí a Ústeckým fórem občanů. Komunisté a SPD mají kolem šesti procent, ČSSD se do magistrátu nedostane (na rozdělení mandátů se podívejte zde).

Hradci Králové vyhrálo ANO s 23,83 procenty hlasů, přesto nemá místo primátora jisté (jak ostatní kují koalici, čtěte zde). Následují Hradecký demokratický klub, ODS a Piráti s deseti procenty. ČSSD, která měla pět mandátů v 37členném zastupitelstvu, se do magistrátu vůbec nedostane (na rozdělení mandátů se podívejte zde).

V Pardubicích dostalo ANO od voličů téměř dvojnásobek hlasů oproti druhé ODS. Dosavadní primátor Charvát tak nebude mít problém sestavit koalici (jak ho výsledek překvapil, čtěte zde). Třetí jsou Piráti. 

Nejtěsnější souboj svedlo ANO ve Zlíně. Druzí Starostové a nezávislí měli jen o 23 setin procenta hlasů méně, obě strany budou mít po devíti mandátech. ČSSD ani komunisté se do magistrátu nedostanou (konečné výsledky zde). 

V Jihlavě dostalo ANO 22,49 procenta hlasů, následuje je Fórum Jihlava, ODS a hnutí Žijeme Jihlavou. I když ANO vyhrálo a její lídr Radek Popelka by mohl pomýšlet na křeslo primátora, zůstává opatrný.

Nejmenší krajské město Karlovy Vary dalo hnutí ANO 23,73 procenta hlasů, za ním skončili Karlovaráci a Karlovarská občanská iniciativa.

Výsledky statutárních měst jsou pestřejší

Podle propočtů ČTK míří ANO k ovládnutí voleb v 17 z 27 statutárních měst. Druhá nejúspěšnější by ze stran mohla být ODS. Kromě krajských měst ANO vyhrálo také v Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě. Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Českou republiku k lepšímu.

Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. 

ČSSD vyhrála dvou statutárních městech. Prvním je Karviná, kde získala 44,15 procent hlasů a druhé ANO 21,56 %. Druhým Frýdek-Místek, kde má ČSSD po sečtení 98 procent okrsků zhruba 22,5 procenta hlasů. Na druhém místě je sdružení Naše Město F-M a ANO skončí třetí.

V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě ProMOST. Hlavní zprávy

Nejčtenější

Zemřela chovatelka uštknutá mambou, podle lékařů ale z jiné příčiny

Praha, 05.10.18 Mamba zelená, odchyt, Hlubočepy,

Žena, kterou v minulém týdnu uštkla mamba zelená, zemřela. Podle lékařů ale nebyl příčinou útok smrtelně jedovatého...

ODS, lidovci, ČSSD a Piráti v Brně vyšachovali ANO. Megapodraz, říká Babiš

Novou koalici v Brně budou tvořit čtyři strany, které vyšachovaly vítězné hnutí...

Povolební vyjednávání v Brně přineslo nečekaný zvrat. Zástupci ODS, lidovců, ČSSD a Pirátů společně oznámili, že...Soud zprostil viny policistu, který zatarasil cestu ujíždějícímu motorkáři

Policisté podpořili kolegu Šimona Vaice /na snímku/, kterému hrozí trest za...

Obvodní soud pro Prahu 8 zprostil viny policistu Šimona Vaice, obviněného z těžkého zranění ujíždějícího motorkáře tím,...

Probuďte se, globální oteplování se utrhlo ze řetězu, varují vědci

Úbytek ledu způsobený globálním oteplováním mění i návyky mnoha zvířat.

Toto je poslední výzva, začněte jednat hned, jinak bude pozdě. Vědci z Mezivládního panelu OSN pro změnu klimatu vydali...

Tenhle objev se vymyká všemu, říká o úspěchu českých egyptologů jejich šéf

Ředitel Českého egyptologického ústavu Miroslav Bárta.

Čeští egyptologové opět potvrdili, jak jsou mimořádně úspěšní na své koncesi v Abúsíru nedaleko Káhiry. Oznámili další...Další z rubriky

Jeden Okamura stačí. Herman neuspěl a tak se bratři ve Sněmovně nepotkají

Předseda lidovců Pavel Bělobrádek a kandidát strany do Senátu v Praze 8 Hayato...

Senátní volby nepovedou k obměnám v dolní komoře parlamentu. Do druhého kola se dostal jen jeden poslanec, předseda...

Hamáček: Kdyby ČSSD řekla, že nemáme být ve vládě, musí ji vést někdo jiný

Předseda ČSSD a vicepremiér Jan Hamáček sledoval výsledky druhého kola...

Šéf ČSSD, ministr vnitra a zahraničí Jan Hamáček odmítá, aby se strana po propadáku v komunálních i senátních volbách...

Rektor Bek vstoupí do klubu Starostů. Mezi nimi a lidovci vybírá Drahoš

Rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek suverénně vyhrál druhé kolo senátních...

Noví senátoři nestraníci či ti, kteří byli zvoleni s průřezovou podporou, rozhodnou o tom, která strana či hnutí bude...

Máte doma nebezpečné hračky?
Máte doma nebezpečné hračky?

Nebezpečné hračky jsou zrádné především tím, že nejsou poznat na první pohled a újmy se projeví klidně až za dlouho. Přitom jsme jen chtěli udělat svým dětem radost.Najdete na iDNES.cz