Naši voliči zůstali doma, na vlně je ODS, litovali u lidovců

  18:04aktualizováno  18:04
Měli ambice stát se po volbách nejsilnějším senátorským klubem. Anebo alespoň obhájit tři senátorská křesla. Nepodařilo se jim však nic a lidovci přiznávají, že teď je čas na velké změny. Jisté je už to, že KDU-ČSL bude mít nového předsedu.

Lidovecký předseda Pavel Bělobrádek jako kdyby tušil, že to pro něho nebude šťastný den. A tak už před sčítáním volebních výsledků spolustraníkům v sobotu v poledne na jednání celostátní konference oznámil, že příští rok na sjezdu už nebude obhajovat post jedničky strany.

„Nechtěl jsem, aby to bylo dáváno do souvislosti s tím, zda jsem uspěl nebo ne, tak jsem to řekl předem,“ přiznal. A pak už jen se svými spolustraníky sledoval jak lidovečtí kandidáti prohrávají v jednom obvodu za druhým.

Nakonec se vedle Jiřího Čunka, který uspěl už před týdnem v prvním kole, mohl radovat jen Patrik Kunčar, starosta Uherského Brodu, který obhájil senátorský mandát na Zlínsku.

Lidovce tak jen sotva mohl těšit debakl vládní ČSSD, s kterou se přetahovali o post nejsilnější strany v Senátu. Zezadu totiž na ně zaútočili ODS a Starostové. Občanští demokraté mají teď o jednoho senátora víc, Starostové a nezávislí o dva.

Zlanařit alespoň Fischera s Drahošem

„Zrovna teď běžím na schůzku s Pavlem Fischerem. S Jiřím Drahošem budu mluvit taky. Ještě dnes večer bychom měli mít jasněji,“ upínal šéf lidoveckých senátorů Petr Šilar pozornost na dva prezidentské kandidáty, kteří by klub KDU-ČSL ještě mohli posílit.

Fotogalerie

A jinak lidovci přiznávali, stranu teď čekají velké změny. „Bude to chtít hlubší analýzu. Obměna vedení bude muset být širší, určitě nejde jen o to, že skončí předseda Pavel Bělobrádek. V tom týmu by měla být zastoupena žena, měli by tam být naši úspěšní komunální politici,“ přemítal poslanec Marek Výborný. Jeden z těch, kteří podle svých slov „velmi vážně“ zvažují kandidaturu na post jedničky strany.

Další možní kandidáti? Jiří Čunek, Marian Jurečka, Jan Bartošek, Jiří Mihola, Ondřej Benešík… A možná i ještě nějaké překvapivé jméno.

„Já to určitě nebudu,“ říkal naopak stranický místopředseda Daniel Herman, který prohrál v souboji o senátorský mandát s havlíčkobrodským starostou z ODS Janem Teclem.

„Je to více faktorů. Hraje tam roli regionální vazba, to, že ODS je na vzestupu a že mnozí protikandidáti dali podporu panu Teclovi,“ hledal důvody své prohry Herman, který podle hlasů některých svých spolustraníků doplatil na to, že ho voliči vnímali jako „Pražáka“. 

Poražení Herman a Bělobrádek

„Danovi taky nepomohlo, že byl kritikem Benešových dekretů. Spojili se proti němu i voliči nacionálnějších stran nebo komunistů,“ vypočítával jeden z účastníků volebního štábu lidovců. Přesto se Herman snažil zachovat klidnou tvář: Teclovi pogratuloval a na následné tiskové konferenci pak vztyčenými dvěma prsty sevřenými do písmene „V“ na znamení vítězství tvrdil, že má velkou radost: z toho, že v Senátu nebude žádný komunista.

To Bělobrádek, který v Náchodě prohrál s Martinem Červíčkem, opět z ODS, viděl důvody prohry zase v tom, že Červíčka podpořil protikandidát z hnutí ANO. „V mém okrsku se evidentně ukázalo, že moji voliči zůstali doma,“ poukázal dál Bělobrádek na nízkou volební účast.

A podle Výborného zase lidovci prohráli i kvůli tomu, že nejsou na vlně, jako je teď opoziční ODS. „To, že je dnes ODS nejsilnější opoziční silou na půdě Poslanecké sněmovny, mělo vliv i na výsledek senátních voleb. Mám pocit, že se to svezlo na té vlně, že ODS je sebevědomá opozice vůči vládě, a tak ji voliči podpořili,“ uvažoval Výborný.

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Chladnokrevně zastřelil čerpadlářku, aby mohl uloupit deset tisíc korun

Policie zveřejnila záznam z kamery v čerpací stanici na Mělnicku, na kterém...

Čerpadlářka Jana umyla dva stojany na pumpě Radius v Podhořanech na Mělnicku a vešla zpátky do benzinky za pult. Na...

Stát proti žumpám. Úřady budou rozdávat pokuty a přibude papírování

Válku kempů poznal na vlastní kůži i řidič fekálního vozu.

Od ledna začne platit novela vodního zákona, která má změnit ledabylé nakládání s odpadní vodou. Majitelé domů budou...

Demonstrace žlutých vest v Paříži i Bruselu. Policie zatkla stovky lidí

Demonstranti ve žlutých vestách se navzdory zákazu sešli na hlavní pařížské...

Ve Francii vypukly v sobotu další násilné protesty. Policie v centru Paříže nedaleko bulváru Champs-Élysées proti...

Nemocnici obsadila policie. Taxikář oznámil, že tam vezl vrahy čerpadlářky

Heliport ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové.

Zásahová jednotka, policisté v civilu i běžné hlídky ve čtvrtek dopoledne prohledávali Fakultní nemocnici v Hradci...

Druhá světová válka a holokaust neexistují. Norsko reformuje školství

Vězni z pobočného tábora Ebensee (byl součástí Mauthausenu) po osvobození...

Norská konzervativní vláda chce v plánované školní reformě vynechat z osnov velkou část sociálních věd a historie,...

Další z rubriky

Nízká účast změní volby do Senátu, ve hře je australský model

Ilustrační snímek

Druhá historicky nejnižší účast ve volbách za 25 let provázela druhé kolo voleb do Senátu. Premiér se nechal slyšet, že...

Rektor Bek vstoupí do klubu Starostů. Mezi nimi a lidovci vybírá Drahoš

Rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek suverénně vyhrál druhé kolo senátních...

Noví senátoři nestraníci či ti, kteří byli zvoleni s průřezovou podporou, rozhodnou o tom, která strana či hnutí bude...

Fischer: Předseda Senátu se musí umět postavit i prezidentovi

Pavel Fischer s manželkou Klárou slaví vítězství ve druhém kole voleb do...

Už v prvním kole to do Senátu diplomatu Pavlu Fischerovi nevyšlo jen velmi těsně. O to víc triumfoval v sobotu v kole...

Najdete na iDNES.cz