iDNES.cz / Volby

  • Čtvrtek 21. února 2019 Lenka

Naši voliči zůstali doma, na vlně je ODS, litovali u lidovců

  18:04aktualizováno  18:04
Měli ambice stát se po volbách nejsilnějším senátorským klubem. Anebo alespoň obhájit tři senátorská křesla. Nepodařilo se jim však nic a lidovci přiznávají, že teď je čas na velké změny. Jisté je už to, že KDU-ČSL bude mít nového předsedu.

Lidovecký předseda Pavel Bělobrádek jako kdyby tušil, že to pro něho nebude šťastný den. A tak už před sčítáním volebních výsledků spolustraníkům v sobotu v poledne na jednání celostátní konference oznámil, že příští rok na sjezdu už nebude obhajovat post jedničky strany.

„Nechtěl jsem, aby to bylo dáváno do souvislosti s tím, zda jsem uspěl nebo ne, tak jsem to řekl předem,“ přiznal. A pak už jen se svými spolustraníky sledoval jak lidovečtí kandidáti prohrávají v jednom obvodu za druhým.

Nakonec se vedle Jiřího Čunka, který uspěl už před týdnem v prvním kole, mohl radovat jen Patrik Kunčar, starosta Uherského Brodu, který obhájil senátorský mandát na Zlínsku.

Lidovce tak jen sotva mohl těšit debakl vládní ČSSD, s kterou se přetahovali o post nejsilnější strany v Senátu. Zezadu totiž na ně zaútočili ODS a Starostové. Občanští demokraté mají teď o jednoho senátora víc, Starostové a nezávislí o dva.

Zlanařit alespoň Fischera s Drahošem

„Zrovna teď běžím na schůzku s Pavlem Fischerem. S Jiřím Drahošem budu mluvit taky. Ještě dnes večer bychom měli mít jasněji,“ upínal šéf lidoveckých senátorů Petr Šilar pozornost na dva prezidentské kandidáty, kteří by klub KDU-ČSL ještě mohli posílit.

Fotogalerie

A jinak lidovci přiznávali, stranu teď čekají velké změny. „Bude to chtít hlubší analýzu. Obměna vedení bude muset být širší, určitě nejde jen o to, že skončí předseda Pavel Bělobrádek. V tom týmu by měla být zastoupena žena, měli by tam být naši úspěšní komunální politici,“ přemítal poslanec Marek Výborný. Jeden z těch, kteří podle svých slov „velmi vážně“ zvažují kandidaturu na post jedničky strany.

Další možní kandidáti? Jiří Čunek, Marian Jurečka, Jan Bartošek, Jiří Mihola, Ondřej Benešík… A možná i ještě nějaké překvapivé jméno.

„Já to určitě nebudu,“ říkal naopak stranický místopředseda Daniel Herman, který prohrál v souboji o senátorský mandát s havlíčkobrodským starostou z ODS Janem Teclem.

„Je to více faktorů. Hraje tam roli regionální vazba, to, že ODS je na vzestupu a že mnozí protikandidáti dali podporu panu Teclovi,“ hledal důvody své prohry Herman, který podle hlasů některých svých spolustraníků doplatil na to, že ho voliči vnímali jako „Pražáka“. 

Poražení Herman a Bělobrádek

„Danovi taky nepomohlo, že byl kritikem Benešových dekretů. Spojili se proti němu i voliči nacionálnějších stran nebo komunistů,“ vypočítával jeden z účastníků volebního štábu lidovců. Přesto se Herman snažil zachovat klidnou tvář: Teclovi pogratuloval a na následné tiskové konferenci pak vztyčenými dvěma prsty sevřenými do písmene „V“ na znamení vítězství tvrdil, že má velkou radost: z toho, že v Senátu nebude žádný komunista.

To Bělobrádek, který v Náchodě prohrál s Martinem Červíčkem, opět z ODS, viděl důvody prohry zase v tom, že Červíčka podpořil protikandidát z hnutí ANO. „V mém okrsku se evidentně ukázalo, že moji voliči zůstali doma,“ poukázal dál Bělobrádek na nízkou volební účast.

A podle Výborného zase lidovci prohráli i kvůli tomu, že nejsou na vlně, jako je teď opoziční ODS. „To, že je dnes ODS nejsilnější opoziční silou na půdě Poslanecké sněmovny, mělo vliv i na výsledek senátních voleb. Mám pocit, že se to svezlo na té vlně, že ODS je sebevědomá opozice vůči vládě, a tak ji voliči podpořili,“ uvažoval Výborný.

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Další z rubriky

Čtyři kandidáti do čela Senátu: Kubera, Hampl, Růžička, Linhart

Na pozvání šéfa STAN Petra Gazdíka se sešli na večeři ve Valdštejnské hospodě...

Poté co hnutí STAN, ODS a KDU-ČSL ovládly horní komoru parlamentu, se večer na pozvání šéfa hnutí Starostové a...

Volební tečka. Na senátní volby přišlo 7 stížností, tři z nich kvůli obálkám

Ilustrační snímek

V pátek ve čtyři hodiny skončila lhůta, ve které mohli ještě voliči u Nejvyššího správního soudu napadnout výsledky...

KOMENTÁŘ: Ať se rozhádání sociální demokraté rozdělí na dvě party

Volební studio ČSSD připravené k druhému kolu senátních voleb v Praze.. (13....

Sociální demokracie tvoří de facto dvě skupiny s naprosto odlišnými postoji a ideologií. Při absenci autoritářského...

ČPZP se stará o zdraví a pohodu nastávajících maminek i jejich dětí
ČPZP se stará o zdraví a pohodu nastávajících maminek i jejich dětí

Začátek nového života přináší do rodiny spoustu radosti, ale i starostí. Doprovází ho obavy o zdraví, změna režimu a zařizování nezbytné výbavičky pro miminko. Pomoc přichází z nejrůznějších stran. Od rodiny, přátel. Víte ale, že Česká průmyslová zdravotní pojišťovna nabízí maminkám až 3 000 Kč?

Najdete na iDNES.cz