Volby se dají vyhrát i bez Facebooku, komentoval triumf ODS Kubera

  14:26aktualizováno  17:58
Jasné vítězství přinesly senátní volby ODS. Z jedenácti jejích kandidátů v druhém kole jich zvítězilo deset. „Volby se dají vyhrát i bez Facebooku,“ řekl jeden z nich, kandidát na nového šéfa Senátu Jaroslav Kubera, který také skončí jako primátor Teplic. „Vrací se silná pravicová ODS,“ řekla první dáma ODS, místopředsedkyně strany Alexandra Udženija.

ODS může být nejsilnější stranou v Senátu. Závisí to na tom, ke komu se přidají zvolení nestraníci. „Pokud budeme nejsilnějším senátorským klubem, tak bychom měli usilovat o post předsedy Senátu,“ řekla iDNES.cz Udženija.

„Já jsem přesvědčena o tom, že pan předseda senátorského klubu Miloš Vystrčil bude jednat s těmito kandidáty a pokud nevstoupí do našeho klubu, tak si můžeme být jisti, že ve většině případů bude programová shoda, i kdyby nebyli v našem klubu,“ uvedla první místopředsedkyně ODS pro iDNES.cz na adresu několika nestraníků, kteří se do Senátu nově dostali.

Fotogalerie

To potvrdil i místopředseda ODS Miloš Vystrčil. „Je to jedno ze jmen, o kterém musíme rozhodně uvažovat,“ potvrdil, že kandidátem ODS na předsedu Senátu by mohl být teplický senátor a dosud místopředseda horní komory Jaroslav Kubera (jak by obrušoval hrany, čtěte zde). Musí to ale ještě potvrdit senátní klub ODS. „Jaroslav Kubera je určitě zkušený a vynikající politik,“ řekl šéf strany Petr Fiala.

Podle Vystrčila nemusí být číslo 16 u počtu senátorů za občanské demokraty konečné. Připomněl, že ODS podporovala i několik dalších kandidátů - třeba Mikuláše Beka, Pavla Fischera či Herberta Paveru.

„Jasně se ukazuje, že jsme opravdu alternativou vůči hnutí ANO a hlavně jsme alternativou pro všechny pravicové voliče,“ řekla Udženija. Na otázku, zda by měl premiér Andrej Babiš z ANO uvažovat o změně vládní konfigurace, když vládní strany v senátních volbách vyhořely, odvětila: „To si nemyslím, že je v tuto chvíli na místě.“

„Nechte nás chvíli věnovat se příjemnému pocitu vítězství,“ řekl Fiala při příchodu do sídla ODS. Na tváři mu přitom hrál spokojený úsměv. Když byl výsledek jasný, řekl, že ODS bude v Senátu bránit „polokomunistické“ vládní většině v prosazování jejích záměrů.

Všechna jednání jsem zvyklý vést tváří v tvář, řekl Kubera

Konečné výsledky voleb byly již dávno známy, ale ODS stále čekala na závěrečnou tiskovou konferenci. Čekalo se na pravděpodobného kandidáta do čela Senátu Jaroslava Kuberu, než přijede z Teplic. Nakonec dorazilo zvolených senátorů několik.

„Facebook není něco, bez čeho nebudeme žít. Já všechna jednání, která vedu ve městě, vedu „face to face“ (tváří v tvář - pozn. redakce). Dokonce když mi někdo napíše e-mail a je z Teplic, tak ho požádám o telefonní číslo a sjednám si s ním schůzku,“ popsal své konzervativní návyky Kubera. „Elektronická hloupost je hloupostí, i když je elektronická,“ zdůraznil. Odmítl nálepku baviče, kterou občas dostává. „Jsem padesát let s jednou ženou, to není moc liberální v dnešní době,“ řekl dosavadní teplický primátor, který překvapivě oznámil, že v čele městě už pokračovat nebude. Teplice přitom vede od roku 1994.

„Jaroslav Kubera sice nemá Facebook, ale pro úplnost dodejme, že my jsme ho na Facebooku podporovali,“ dodal šéf ODS Fiala.

Z 11 šancí občanští demokraté v druhém kole proměnili deset

Jedenáct kandidátů měla ODS před druhým kolem ve hře, devět dokázalo první kolo vyhrát. Bývalý policejní prezident Martin Červíček na Náchodsku, který v prvním kole těsně zaostával za šéfem lidovců Pavlem Bělobrádkem, ve druhém svého soupeře převálcoval. Jen jediný kandidát ODS ve druhém kole neuspěl, Jiří Kozák na Benešovsku.

„Kdybychom se stali nejsilnější stranou v Senátu, byl bych strašně rád. Potvrdilo by to, že jsme na správné trajektorii. Pro ODS by to byl obrovský úspěch,“ řekl iDNES.cz ještě před druhým kolem Jaroslav Kubera. Nejdůležitější je podle něj v Senátu obrana Ústavy a obrana svobody.

„Starostové vám potvrdí, jak složitý je například stavební zákon a jaké komplikace přináší zákon o veřejných zakázkách. A měli bychom si uvědomit, jak důležitý je pro nás venkov a jak nízkou podporu ze strany státu, zejména v posledních letech má,“ řekl v minulých dnech nový senátor na Chrudimsku, havlíčkobrodský starosta Jan Tecl z ODS, který porazil lidoveckého exministra kultury Daniela Hermana.

Nový senátor za ODS na Svitavsku Michal Kortyš má ambici, že se díky jeho působení Senát stane „hlavním městem zdravého rozumu“. „Senátoři by měli zabránit zhoršování zákonů. Nejvíce mi však vadí zákon stavební, o zdravotní péči a zákon o veřejných zakázkách,“ řekl Kortyš.

Podle nového senátora za Břeclavsko, mikulovského starosty za ODS a vinohradníka Rostislava Koštiala  je třeba upravit systém dotací, aby nenahrával velkým korporacím. „Na jižní Moravě potřebujeme rozhýbat stavbu dálnice na Vídeň a s tím i související obchvat Mikulova. Pokud budu zvolen senátorem, budu moci ještě více zatlačit na urychlení investic do dopravní infrastruktury,“ řekl MF DNES Koštial.

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Chladnokrevně zastřelil čerpadlářku, aby mohl uloupit deset tisíc korun

Policie zveřejnila záznam z kamery v čerpací stanici na Mělnicku, na kterém...

Čerpadlářka Jana umyla dva stojany na pumpě Radius v Podhořanech na Mělnicku a vešla zpátky do benzinky za pult. Na...

Stát proti žumpám. Úřady budou rozdávat pokuty a přibude papírování

Válku kempů poznal na vlastní kůži i řidič fekálního vozu.

Od ledna začne platit novela vodního zákona, která má změnit ledabylé nakládání s odpadní vodou. Majitelé domů budou...

Demonstrace žlutých vest v Paříži i Bruselu. Policie zatkla stovky lidí

Demonstranti ve žlutých vestách se navzdory zákazu sešli na hlavní pařížské...

Ve Francii vypukly v sobotu další násilné protesty. Policie v centru Paříže nedaleko bulváru Champs-Élysées proti...

Nemocnici obsadila policie. Taxikář oznámil, že tam vezl vrahy čerpadlářky

Heliport ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové.

Zásahová jednotka, policisté v civilu i běžné hlídky ve čtvrtek dopoledne prohledávali Fakultní nemocnici v Hradci...

Druhá světová válka a holokaust neexistují. Norsko reformuje školství

Vězni z pobočného tábora Ebensee (byl součástí Mauthausenu) po osvobození...

Norská konzervativní vláda chce v plánované školní reformě vynechat z osnov velkou část sociálních věd a historie,...

Další z rubriky

Fischer: Předseda Senátu se musí umět postavit i prezidentovi

Pavel Fischer s manželkou Klárou slaví vítězství ve druhém kole voleb do...

Už v prvním kole to do Senátu diplomatu Pavlu Fischerovi nevyšlo jen velmi těsně. O to víc triumfoval v sobotu v kole...

Lidé si stěžují na výsledky voleb. Vadí jim zemřelý kandidát či rasismus

Netradiční volební místnost v zázemí tenisových kurtů v Nové Huti u Plzně.

David Rath se dostal v Hostivici jako jediný ze sdružení Zdravá Hostivice do zastupitelstva. Vítěz voleb, uskupení HOme...

Hamáček: Kdyby ČSSD řekla, že nemáme být ve vládě, musí ji vést někdo jiný

Předseda ČSSD a vicepremiér Jan Hamáček sledoval výsledky druhého kola...

Šéf ČSSD, ministr vnitra a zahraničí Jan Hamáček odmítá, aby se strana po propadáku v komunálních i senátních volbách...

Najdete na iDNES.cz