iDNES.cz / Volby

  • Sobota 16. února 2019 Ljuba

Volby se dají vyhrát i bez Facebooku, komentoval triumf ODS Kubera

  14:26aktualizováno  17:58
Jasné vítězství přinesly senátní volby ODS. Z jedenácti jejích kandidátů v druhém kole jich zvítězilo deset. „Volby se dají vyhrát i bez Facebooku,“ řekl jeden z nich, kandidát na nového šéfa Senátu Jaroslav Kubera, který také skončí jako primátor Teplic. „Vrací se silná pravicová ODS,“ řekla první dáma ODS, místopředsedkyně strany Alexandra Udženija.

ODS může být nejsilnější stranou v Senátu. Závisí to na tom, ke komu se přidají zvolení nestraníci. „Pokud budeme nejsilnějším senátorským klubem, tak bychom měli usilovat o post předsedy Senátu,“ řekla iDNES.cz Udženija.

„Já jsem přesvědčena o tom, že pan předseda senátorského klubu Miloš Vystrčil bude jednat s těmito kandidáty a pokud nevstoupí do našeho klubu, tak si můžeme být jisti, že ve většině případů bude programová shoda, i kdyby nebyli v našem klubu,“ uvedla první místopředsedkyně ODS pro iDNES.cz na adresu několika nestraníků, kteří se do Senátu nově dostali.

Fotogalerie

To potvrdil i místopředseda ODS Miloš Vystrčil. „Je to jedno ze jmen, o kterém musíme rozhodně uvažovat,“ potvrdil, že kandidátem ODS na předsedu Senátu by mohl být teplický senátor a dosud místopředseda horní komory Jaroslav Kubera (jak by obrušoval hrany, čtěte zde). Musí to ale ještě potvrdit senátní klub ODS. „Jaroslav Kubera je určitě zkušený a vynikající politik,“ řekl šéf strany Petr Fiala.

Podle Vystrčila nemusí být číslo 16 u počtu senátorů za občanské demokraty konečné. Připomněl, že ODS podporovala i několik dalších kandidátů - třeba Mikuláše Beka, Pavla Fischera či Herberta Paveru.

„Jasně se ukazuje, že jsme opravdu alternativou vůči hnutí ANO a hlavně jsme alternativou pro všechny pravicové voliče,“ řekla Udženija. Na otázku, zda by měl premiér Andrej Babiš z ANO uvažovat o změně vládní konfigurace, když vládní strany v senátních volbách vyhořely, odvětila: „To si nemyslím, že je v tuto chvíli na místě.“

„Nechte nás chvíli věnovat se příjemnému pocitu vítězství,“ řekl Fiala při příchodu do sídla ODS. Na tváři mu přitom hrál spokojený úsměv. Když byl výsledek jasný, řekl, že ODS bude v Senátu bránit „polokomunistické“ vládní většině v prosazování jejích záměrů.

Všechna jednání jsem zvyklý vést tváří v tvář, řekl Kubera

Konečné výsledky voleb byly již dávno známy, ale ODS stále čekala na závěrečnou tiskovou konferenci. Čekalo se na pravděpodobného kandidáta do čela Senátu Jaroslava Kuberu, než přijede z Teplic. Nakonec dorazilo zvolených senátorů několik.

„Facebook není něco, bez čeho nebudeme žít. Já všechna jednání, která vedu ve městě, vedu „face to face“ (tváří v tvář - pozn. redakce). Dokonce když mi někdo napíše e-mail a je z Teplic, tak ho požádám o telefonní číslo a sjednám si s ním schůzku,“ popsal své konzervativní návyky Kubera. „Elektronická hloupost je hloupostí, i když je elektronická,“ zdůraznil. Odmítl nálepku baviče, kterou občas dostává. „Jsem padesát let s jednou ženou, to není moc liberální v dnešní době,“ řekl dosavadní teplický primátor, který překvapivě oznámil, že v čele městě už pokračovat nebude. Teplice přitom vede od roku 1994.

„Jaroslav Kubera sice nemá Facebook, ale pro úplnost dodejme, že my jsme ho na Facebooku podporovali,“ dodal šéf ODS Fiala.

Z 11 šancí občanští demokraté v druhém kole proměnili deset

Jedenáct kandidátů měla ODS před druhým kolem ve hře, devět dokázalo první kolo vyhrát. Bývalý policejní prezident Martin Červíček na Náchodsku, který v prvním kole těsně zaostával za šéfem lidovců Pavlem Bělobrádkem, ve druhém svého soupeře převálcoval. Jen jediný kandidát ODS ve druhém kole neuspěl, Jiří Kozák na Benešovsku.

„Kdybychom se stali nejsilnější stranou v Senátu, byl bych strašně rád. Potvrdilo by to, že jsme na správné trajektorii. Pro ODS by to byl obrovský úspěch,“ řekl iDNES.cz ještě před druhým kolem Jaroslav Kubera. Nejdůležitější je podle něj v Senátu obrana Ústavy a obrana svobody.

„Starostové vám potvrdí, jak složitý je například stavební zákon a jaké komplikace přináší zákon o veřejných zakázkách. A měli bychom si uvědomit, jak důležitý je pro nás venkov a jak nízkou podporu ze strany státu, zejména v posledních letech má,“ řekl v minulých dnech nový senátor na Chrudimsku, havlíčkobrodský starosta Jan Tecl z ODS, který porazil lidoveckého exministra kultury Daniela Hermana.

Nový senátor za ODS na Svitavsku Michal Kortyš má ambici, že se díky jeho působení Senát stane „hlavním městem zdravého rozumu“. „Senátoři by měli zabránit zhoršování zákonů. Nejvíce mi však vadí zákon stavební, o zdravotní péči a zákon o veřejných zakázkách,“ řekl Kortyš.

Podle nového senátora za Břeclavsko, mikulovského starosty za ODS a vinohradníka Rostislava Koštiala  je třeba upravit systém dotací, aby nenahrával velkým korporacím. „Na jižní Moravě potřebujeme rozhýbat stavbu dálnice na Vídeň a s tím i související obchvat Mikulova. Pokud budu zvolen senátorem, budu moci ještě více zatlačit na urychlení investic do dopravní infrastruktury,“ řekl MF DNES Koštial.

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Utajená auta policie lze snadno odhalit. Jejich značky chybí v databázi

Ilustrační snímek

Policejní sledovači mají poněkud nečekaný problém. Je jím nenápadná vyhledávací databáze České kanceláře pojistitelů. V...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Další z rubriky

Volební tečka. Na senátní volby přišlo 7 stížností, tři z nich kvůli obálkám

Ilustrační snímek

V pátek ve čtyři hodiny skončila lhůta, ve které mohli ještě voliči u Nejvyššího správního soudu napadnout výsledky...

Nízká účast změní volby do Senátu, ve hře je australský model

Ilustrační snímek

Druhá historicky nejnižší účast ve volbách za 25 let provázela druhé kolo voleb do Senátu. Premiér se nechal slyšet, že...

Lidé si stěžují na výsledky voleb. Vadí jim zemřelý kandidát či rasismus

Netradiční volební místnost v zázemí tenisových kurtů v Nové Huti u Plzně.

David Rath se dostal v Hostivici jako jediný ze sdružení Zdravá Hostivice do zastupitelstva. Vítěz voleb, uskupení HOme...

Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun
Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun

Proč u vás doma nefungují všechny univerzální rady, jak ušetřit? Protože každá rodina funguje jinak! Zaměřte se na to, co opravdu potřebujete, a podle toho postupně utáhněte kohoutek na správném místě. V rozpočtu se pak najde i pár stovek navíc.

Najdete na iDNES.cz