Brněnští voliči se rozhodli, že „to Petra Vokřála nechají dokončit“. Právě o tom totiž zpíval současný brněnský primátor Vokřál ve svém předvolebním klipu. Hnutí ANO, za které na radnici znovu kandidoval, v Brně vyhrálo a Vokřál tak má šanci, že si primátorskou funkci prodlouží na další čtyři roky. A hnutí mělo důvod slavit také v téměř všech ostatních krajských městech.
Zvítězilo totiž také v Plzni, Ostravě, Olomouci, Českých Budějovicích, Ústí nad Labem, Pardubicích, Hradci Králové, Zlíně, Jihlavě a Karlových Varech. Nejvíce hlasů získalo v tradičně levicové Ostravě (32,72 %). Kromě krajských měst ANO vyhrálo také v Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě. Celkem vyhrálo v 17 z 27 statutárních měst, z toho v 11 ze 13 krajských.
Výjimku tvoří Liberec a Praha. V Liberci ANO přeskočilo hnutí Starostové pro Liberecký kraj. Přesto je možné, že se ANO v Liberci dostane do koalice, v sobotu to jako možnost připustil tamní lídr hnutí Jiří Němeček.
Zatímco premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš označil výsledek v krajských městech za úspěch, ještě před sečtením všech hlasů si uvědomil, že v Praze to pro jeho hnutí dobře nedopadne.
Hnutí v hlavním městě nakonec skutečně skončilo na pátém místě, do kampaně v Praze přitom investovalo desítky milionů korun. Na Babišovi bylo ve volebním štábu vidět značné rozladění, a když za ním do zákulisí přišli novináři, Babiš odmítl návrh pražského lídra hnutí Petra Stuchlíka na společné focení na pódiu.
Stuchlík poté připustil, že výsledek v Praze ANO nevnímá jako úspěch. „My hodnotíme jednoznačně, že to není úspěch a nevyhráli jsme. To je bez debat, naše očekávání byla větší,“ uvedl Stuchlík.
Důvod slavit měla v sobotu ODS. Ta už několik let říká, že překonala krizi a skandály, které stranu provázely. Minimálně v Praze, Mladé Boleslavi, Jablonci nad Nisou, Litoměřicích nebo Trutnově to straně voliči uvěřili. Ve všech těchto městech totiž ODS zvítězila.
Zajímavostí jsou Benátky nad Jizerou, kde ODS vyhrává již od roku 1994 a od té doby post obhajuje každé čtyři roky. Letos zvítězila se ziskem 44,7 procent. ČTK připomíná, že předvolební dění v Benátkách ovlivnilo úmrtí starosty a také lídra kandidátky ODS Jaroslava Krále, který zemřel po těžké nemoci 31. července. Ve volbách se znovu chystal svůj post obhájit.
ODS možná vítězství v Praze nebude příliš platné
Zatímco vítězství ODS v Benátkách nebylo příliš překvapivé, naprosto jiná situace byla v Praze. Souboj o první místo probíhal dlouhé hodiny mezi ODS a Pirátskou stranou, obě strany se dlouho do noci na první příčce neustále střídaly, a na paty jim z třetího místa šlapala Praha sobě. Tyto strany navíc ještě se Společnými silami pro Prahu nakonec v hlavním městě převálcovaly hnutí ANO.
V Praze dělí vítěze a poraženého dvě křesla |
Už předvolební průzkum agentury STEM/MARK předpovídal vítězství ODS v Praze a nemýlil se. ODS nakonec jako vítězná strana získala 14 křesel, druzí Piráti 13 mandátů, což je stejně jako třetí Praha sobě a čtvrté Spojené síly pro Prahu (TOP 09+STAN). Páté ANO získalo 12 mandátů.
Vyjednávání o uspořádání na magistrátu začalo ještě v noci a ukázalo, že by v Praze mohla vzniknout nová koalice složená z Pirátů, Prahy sobě a Společných sil pro Prahu. ODS by tak v Praze skončila znovu v opozici spolu s hnutím ANO.
Předseda TOP 09 Jiří Pospíšil v neděli ráno přiznal, že se setkal s Piráty. „Zítra ustavíme zastupitelský klub Společných sil pro Prahu a zvolíme taktiku, koho oslovíme a jak budeme vyjednávat. Pokud tu má vzniknout koalice na příští čtyři roky, není to možné domluvit za dva dny,“ řekl Pospíšil České televizi.
Online reportáž |
Šéf hnutí Praha sobě Jan Čižinský sdělil, že je čeká schůzka s Piráty, kterou bude následovat jednání Spojených sil pro Prahu s Piráty. „Pokud tyto schůzky dopadnou nadějně, tak by ještě večer mohla následovat trojstranná schůzka,“ řekl Čižinský s tím, že dohoda se podle něj rýsuje. Právě Čižinský získal v Praze nejvíc preferenčních hlasů (80 552), hned po něm to byla Hana Marvanová za Spojené síly pro Prahu (79 tisíc).
Babiš tvrdí, že do povolebních jednání nebude nikomu v žádné obci zasahovat a odmítá proto dění okolo vyjednávání komentovat.
Debakl levice
Největší debakl v letošních volbách zaznamenaly levicové strany ČSSD a KSČM. V porovnání s výsledkem v roce 2014 zaznamenaly tyto strany výrazný propad počtu zastupitelských křesel.
Vůbec poprvé od roku 1990 kandidáti obou stranu neusednou na liberecké radnici. A od stejného roku poprvé nebude ČSSD ani v pražském zastupitelstvu. Mimo to se ČSSD nedostane do zastupitelstev v Hradci Králové nebo Ústí nad Labem.
V důsledku toho v neděli místopředseda strany a poslanec ČSSD Jaroslav Foldyna uvedl, že rezignuje.
Nejvíc zastupitelů získala KDU-ČSL, TOP 09 u voličů propadla
Nejvíce zastupitelů získala v letošních obecních volbách ze stran KDU-ČSL, stejně jako před čtyřmi lety. Druhé bylo hnutí Starostové a nezávislí o jeden mandát před ODS.
Lidovci získali mezi stranami prvenství navzdory tomu, že přišli v zastupitelstvech o 350 křesel. Obsadili jich letos 3 645. Výrazný propad postihl ČSSD, která přišla skoro o polovinu zastupitelů. Obdobně dopadla i TOP 09. KSČM dokázala obhájit jen přibližně tři pětiny mandátů z roku 2014.
Neúspěch ve velkých městech může ČSSD dost uškodit, míní politolog![]() |
Hnutí STAN si polepšilo od minulých voleb o 400 mandátů, ODS o 200 a hnutí ANO o 75 křesel. Piráty by bylo možné nazvat skokany voleb, počet jejich zastupitelů je dvanáctinásobný.
Kromě zmíněné ČSSD a KSČM zaznamenala propad zastupitelských křesel také TOP 09. Mírně si polepšily ODS a hnutí ANO. Výrazného nárůstu pozic v obcích dosáhli Piráti. Hnutí SPD Tomia Okamury si při své letošní komunální premiéře vedlo lépe než minule jeho podobně zaměřené hnutí Úsvit, které se loni přeměnilo na spolek.
Tradičně volby vyhráli nezávislí kandidáti a jejich různá místní sdružení. Obsadili podle navrhujících stran o zhruba tři tisíce zastupitelských křesel víc než v roce 2014.
K obecním volbám podle konečných výsledků, které v neděli zveřejnil Český statistický úřad na volebním webu, přišlo 47,34 procenta voličů. Je to asi o tři procentní body více než před čtyřmi lety.