Ve všech regionech přišla k volbám už více než desetina voličů, v některých okrscích, například v Sokolově či Hradci Králové, příležitost rozhodnout o novém prezidentovi využila čtvrtina voličů, některé okrsky hovoří i o víc než padesátiprocentní účasti, uvedla ČTK. Problémy policisté či komise nehlásí, s výjimkou českobudějovického okrsku, kde voliči měli v krátkém časovém úseku k dispozici vedle Zemana a Drahoše i volební lístek Pavla Fischera (jak dlouho pro něj lidé také mohli hlasovat, čtěte zde).
Prezident Miloš Zeman ve tři hodiny odvolil na základní škole v pražských Lužinách. „Před pěti lety jsem měl soupeře, který byl aktivní politik. Dnes mám soupeře, který se politikou nezabýval,“ prohlásil Zeman na otázku, v čem byla situace v roce 2013 odlišná od té současné. Novináři se do volební místnosti tentokrát téměř nedostali kvůli bezpečnostním opatřením zpřísněných po útoku aktivistky Femen při prvním kole.
Prezidentské volby 2018 |
Jiří Drahoš s manželkou odevzdali hlasy v hasičské zbrojnici v Lysolajském údolí. „Byl bych rád, kdyby účast byla aspoň tak jako v prvním kole, tedy aspoň 62 procent,“ řekl Drahoš a dodal, že by chtěl přemluvit i ty, kteří váhají, aby šli volit.
Volební pátek měl pro Drahoše takřka rodinnou atmosféru. Půlku místnosti v hasičské zbrojnici v Lysolajském údolí sice zaplnili novináři, nicméně venku před budovou čekala na bývalého šéfa Akademie věd zhruba dvacítka dětí, které se přišly podívat, koho jejich rodiče vlastně volí (více v článku Drahoše před volební místností vítaly i děti).
Bývalý prezident Václav Klaus podle očekávání podpořil svého nástupce Miloše Zemana. Uvedl, že pro něj Zeman znamená jistotu a že ví, co od něj může čekat. Druhého kandidáta Jiřího Drahoše označil za riskantní volbu.
Krátce po otevření místností odvolil také předseda Svobody a přímé demokracie (SPD) Tomio Okamura. Podpořil Miloše Zemana, který podle něj splňuje kritéria pro hlavu státu. Šéf ODS Petr Fiala naproti tomu podpořil Jiřího Drahoše. Zeman podle Fialy rozděluje společnost a znejasňuje zahraničně-politickou situaci.
Pro Zemana v prvním kole voleb před dvěma týdny hlasovaly zhruba dva miliony lidí, Drahoš získal zhruba 1,4 milionu hlasů. Podporu mu ale vyjádřili čtyři další kandidáti v pořadí, které volilo dohromady 1,7 milionu lidí.
Volit prezidenta může zhruba 8,4 milionu voličů. V prvním kole tohoto práva využily tři pětiny z nich. Ve finále by jich mohlo být podle odhadů zhruba stejně jako při první volbě před pěti lety.
Online reportáž |
Hlasovat se bude v pátek do 22:00 a v sobotu od 08:00 do 14:00. Volební komisaři pak začnou hlasy v každém z 14 866 okrsků sčítat. Výsledky, které bude průběžně zveřejňovat Český statistický úřad na volebním webu, by podle jeho očekávání měly být do sobotního pozdního odpoledne.
Češi mohou volit i za hranicemi, pokud mají volební průkaz nebo jsou na ambasádě zapsáni na zvláštním volebním seznamu. Kvůli časovému posunu se jako první otevřely už ve čtvrtek volební místnosti v Brazílii. V pátek například čtyři desítky lidí čekaly před českým velvyslanectvím v Bruselu na otevření volební místnosti. O volby měli zájem i Češi v Bratislavě nebo Berlíně. Zatímco v Česku první kolo s přehledem vyhrál Zeman, v zahraničí bodoval Drahoš.
Průběžné výsledky můžete sledovat on-line ve volební příloze iDNES.cz. Podívat se můžete na hlasování v jednotlivých obcích a okrscích i na to, jak rozhodovali Češi ve světě.
Během pátku odvolila polovina lidí
V Praze odevzdala svůj hlas v pátek hodinu před uzavřením volebních místností zhruba polovina voličů. V Praze 1 hlasovalo 48,6 procenta lidí, v Praze 9 49,3 procenta a v Praze 11 to bylo 50 procent. V páté městské části volilo 45,4 procenta lidí, v Praze 3 pak 47 procent voličů. Také v některých středočeských městech je účast často výrazně vyšší než před dvěma týdny. Polovina lidí odvolila například v Kutné Hoře, v Benešově přišlo k volbám 49 procent, v Berouně 46, v Kolíně 45, v Nymburku a Mladé Boleslavi shodně 44 procent a v Příbrami 42 procent.
Volební účast v Jihočeském kraji se po prvních šesti hodinách pohybovala na úrovni kolem 50 procent. V Karlovarském kraji účast překračovala 40 procent, podobně jako v Ústeckém kraji. Mezi 40 až 50 procenty se pohyboval volební účast v Libereckém kraji. V Hradci Králové se na 50 procent dostala účast už dvě hodiny před koncem hlasování, v Peci pod Sněžkou to bylo o hodinu později 45 procent, tisícovka lidí volila s voličským průkazem. V Pardubicích účast dosahovala 48 procent.
Volební účast na Vysočině se do 20:30 v oslovených volebních okrscích pohybovala v rozmezí od 44 do 60 procent. Menší zájem o volby byl ve větších městech. Zájem voličů v Olomouckém kraji byl podle volebních komisařů zhruba stejný jak v kole prvním, či jen mírně vyšší. V Jihomoravském kraji byla volební účast k 21:00 přes 48 procent. V prvním kole ve stejné době byla účast přes 42 procent, sdělila mluvčí kraje Monika Brindzáková. V Moravskoslezském kraji hlasovala téměř polovina voličů.
Drahoš ve čtvrteční debatě České televize Zemana označil za reprezentanta uplynulé politické éry. Zeman mu naopak vytkl, že nerozumí politice. Bývalý předseda Akademie věd podle odborníků na neverbální komunikaci působil oproti úterní diskusi TV Prima přesvědčivěji. Zeman podle nich dával najevo převahu nad oponentem.
Závěrečný duel už tradičně analyzoval server Demagog.cz. Více nepravdivých výroků pronesl Zeman - řekl 52 výroků a 14 bylo vyhodnoceno jako nepravda. Drahoš pronesl 38 faktických výroků, z toho tři nepravdivé (více v článku Zeman v ČT pronesl čtrnáct nepravd, Drahoš tři).