ANALÝZA: Facka pro obě vládní strany a ODS je na cestě vzhůru

  19:59aktualizováno  19:59
Pro vládní strany je výsledek senátních voleb facka od voličů. Andrej Babiš dal najevo, co si o nich myslí, když k druhému kolu nešel, a dopředu říkal, že je ANO „neumí“. I tak pro něj musí být jediné křeslo v 27 obvodech zklamáním. ODS je na cestě vzhůru, ale její první místo ještě může zvrátit „třetí kolo“, tedy to, ke komu se přidají nezávislí.

Sociální demokracie v Senátu 10 křesel ztratila, nově jich bude mít jen 13 a toto nešťastné číslo také symbolizuje, v jaké je teď strana situaci.

„Získat zpět důvěru voličů je běh na dlouhou trať,“ řekl šéf ČSSD Jan Hamáček. Musí se teď ale bát, jestli ho jeho vlastní strana vůbec nechá na té dlouhé trati běžet.

Budou proti němu stát na jedné straně blízcí spojenci prezidenta Miloše Zemana v čele s prvním místopředsedou Jiřím Zimolou a Jaroslavem Foldynou. Z druhé strany bude Hamáček pod tlakem té části strany, která nikdy nepřijala vstup do vlády s ANO.

Bez křesla v Senátu jsou komunisté, u nichž už se ozývají první nespokojenci s předsedou Vojtěchem Filipem. K rezignaci ho vyzval jeho soupeř o šéfa strany, představitel ortodoxního křídla Josef Skála, a vedení KSČM bude propadák za týden mimořádně řešit.

Na změnu pravidel voleb i Ústavy může Babiš zapomenout

Z pohledu funkčnosti vlády znamená výsledek voleb do Senátu hlavně to, že se zbrzdí prosazování vládních záměrů, které bude horní komora pečlivě vracet. Nemluvě o jakýchkoli změnách Ústavy či volebních pravidel.

Fotogalerie

„Volební účast opakovaně vyjádřila názor lidí na Senát. Jen to potvrzuje, že dvoukolový systém je v dnešní době nesmyslný a je potřeba ho změnit na jednokolový,“ uvedl v reakci na výsledek voleb Babiš. Na takovou změnu ale teď může zapomenout.

Běžné zákony bude moci přes veto Senátu prosadit dál, když k návrhům vlády zůstane „loajální“ i KSČM, o níž Babiš důsledně opakuje, že není vládní stranou. Ale už při schvalování státního rozpočtu se bez ní zřejmě neobejde.

Mírná „kritika v mezích zákona“ zaznívá dokonce i z Babišova ANO. „Já si myslím, že by oba oba měli ubrat na plynu ve svých výrazech,“ řekl sobotním Lidovým novinám ostravský primátor Tomáš Macura. Těmi dvěma myslel Babiše a prezidenta Miloše Zemana. Babiš dost možná narazil na strop možné podpory a na úzkou spolupráci s prezidentem začal doplácet.

Volby se dají vyhrát i bez Facebooku, komentoval triumf ODS Kubera

Voliči hledají alternativu a v senátních volbách ukázali, že to je pro ně ODS. S 10 vítěznými kandidáty ve 27 obvodech je jasným vítězem těchto doplňovacích voleb do třetiny horní komory parlamentu. A dosavadní místopředseda Senátu Jaroslav Kubera je logickým kandidátem do jeho čela místo sociálního demokrata Milana Štěcha.

Konečné skóre v Senátu nakreslí „třetí kolo voleb“

I když konečné skóre v Senátu ještě nakreslí „třetí kolo voleb“, tedy soutěž mezi stranami, kdo do svého klubu přitáhne nejvíce nestraníků, kteří byli zvoleni - neúspěšné prezidentské kandidáty Marka Hilšera, Pavla Fischera a Jiřího Drahoše, rektora Masarykovy univerzity v Brně Mikuláše Beka či bývalou místopředsedkyni TOP 09 Jitku Chalánkovou.

Naši voliči zůstali doma, na vlně je ODS, litovali u lidovců

Kdyby se některé z nich podařilo získat lidovcům, mohla by se většina v Senátu překulit na stranu KDU-ČSL, která má nyní v horní komoře jen těsně méně křesel než ODS. I kdyby se to ale stalo, lidovci by si jen nalhávali, že mají významnou podporu ve společnosti.

Jedinou šancí zůstává pro strany jako je KDU-ČSL, TOP 09 a hnutí STAN spolupráce v širším bloku, pokud se nechtějí třást, že příště skončí pod pěti procenty. TOP 09 a hnutí STAN se už na to v eurovolbách chystají.

A konečně tři neúspěšní prezidentští kandidáti - Jiří Drahoš, Pavel Fischer a Marek Hilšer - se přesvědčili, že si je voliči dobře z jejich souboje s Milošem Zemanem pamatují. Přinejmenším někteří z nich mohou boj o Hrad s šancí na úspěch zkusit příště znovu. Zeman už kandidovat nebude moci.

 Všichni tři budou dostatečně na očích, budou se objevovat v médiích. Už nyní se svým senátním úspěchem přihlásili do fronty na příštího prezidenta.

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Chladnokrevně zastřelil čerpadlářku, aby mohl uloupit deset tisíc korun

Policie zveřejnila záznam z kamery v čerpací stanici na Mělnicku, na kterém...

Čerpadlářka Jana umyla dva stojany na pumpě Radius v Podhořanech na Mělnicku a vešla zpátky do benzinky za pult. Na...

Stát proti žumpám. Úřady budou rozdávat pokuty a přibude papírování

Válku kempů poznal na vlastní kůži i řidič fekálního vozu.

Od ledna začne platit novela vodního zákona, která má změnit ledabylé nakládání s odpadní vodou. Majitelé domů budou...

Demonstrace žlutých vest v Paříži i Bruselu. Policie zatkla stovky lidí

Demonstranti ve žlutých vestách se navzdory zákazu sešli na hlavní pařížské...

Ve Francii vypukly v sobotu další násilné protesty. Policie v centru Paříže nedaleko bulváru Champs-Élysées proti...

Nemocnici obsadila policie. Taxikář oznámil, že tam vezl vrahy čerpadlářky

Heliport ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové.

Zásahová jednotka, policisté v civilu i běžné hlídky ve čtvrtek dopoledne prohledávali Fakultní nemocnici v Hradci...

Druhá světová válka a holokaust neexistují. Norsko reformuje školství

Vězni z pobočného tábora Ebensee (byl součástí Mauthausenu) po osvobození...

Norská konzervativní vláda chce v plánované školní reformě vynechat z osnov velkou část sociálních věd a historie,...

Další z rubriky

Válka v ČSSD. Chovanec vyzval k odchodu z vlády, Hamáček posílá pryč jeho

Milan Chovanec a Jan Hamáček na sjezdu ČSSD.

V sociální demokracii to po debaklu v komunálních a senátních volbách vře. Exministr vnitra a neúspěšný kandidát na...

Nový senátor za Sokolovsko Balatka chce pomoci postiženému regionu

Miroslav Balatka kandidát na senátora, očekává výsledky voleb v hospůdce...

Pomoc strukturálně postiženému regionu je jednou z priorit nového senátora za Sokolovsko Miroslava Balatky. Zároveň si...

Praha i Brno budou bez ANO ve vedení, jinde potvrzuje volební vítězství

Lídr Pirátů Zdeněk Hřib, lídr Spojených sil pro Prahu Jiří Pospíšil a lídr...

Po komunálních volbách se již ve většině velkých měst podařilo vyjednat koalice a jinde jednání finišují. Ve dvou...

Najdete na iDNES.cz