iDNES.cz / Volby

  • Čtvrtek 21. února 2019 Lenka

ANALÝZA: Facka pro obě vládní strany a ODS je na cestě vzhůru

  19:59aktualizováno  19:59
Pro vládní strany je výsledek senátních voleb facka od voličů. Andrej Babiš dal najevo, co si o nich myslí, když k druhému kolu nešel, a dopředu říkal, že je ANO „neumí“. I tak pro něj musí být jediné křeslo v 27 obvodech zklamáním. ODS je na cestě vzhůru, ale její první místo ještě může zvrátit „třetí kolo“, tedy to, ke komu se přidají nezávislí.

Sociální demokracie v Senátu 10 křesel ztratila, nově jich bude mít jen 13 a toto nešťastné číslo také symbolizuje, v jaké je teď strana situaci.

„Získat zpět důvěru voličů je běh na dlouhou trať,“ řekl šéf ČSSD Jan Hamáček. Musí se teď ale bát, jestli ho jeho vlastní strana vůbec nechá na té dlouhé trati běžet.

Budou proti němu stát na jedné straně blízcí spojenci prezidenta Miloše Zemana v čele s prvním místopředsedou Jiřím Zimolou a Jaroslavem Foldynou. Z druhé strany bude Hamáček pod tlakem té části strany, která nikdy nepřijala vstup do vlády s ANO.

Bez křesla v Senátu jsou komunisté, u nichž už se ozývají první nespokojenci s předsedou Vojtěchem Filipem. K rezignaci ho vyzval jeho soupeř o šéfa strany, představitel ortodoxního křídla Josef Skála, a vedení KSČM bude propadák za týden mimořádně řešit.

Na změnu pravidel voleb i Ústavy může Babiš zapomenout

Z pohledu funkčnosti vlády znamená výsledek voleb do Senátu hlavně to, že se zbrzdí prosazování vládních záměrů, které bude horní komora pečlivě vracet. Nemluvě o jakýchkoli změnách Ústavy či volebních pravidel.

Fotogalerie

„Volební účast opakovaně vyjádřila názor lidí na Senát. Jen to potvrzuje, že dvoukolový systém je v dnešní době nesmyslný a je potřeba ho změnit na jednokolový,“ uvedl v reakci na výsledek voleb Babiš. Na takovou změnu ale teď může zapomenout.

Běžné zákony bude moci přes veto Senátu prosadit dál, když k návrhům vlády zůstane „loajální“ i KSČM, o níž Babiš důsledně opakuje, že není vládní stranou. Ale už při schvalování státního rozpočtu se bez ní zřejmě neobejde.

Mírná „kritika v mezích zákona“ zaznívá dokonce i z Babišova ANO. „Já si myslím, že by oba oba měli ubrat na plynu ve svých výrazech,“ řekl sobotním Lidovým novinám ostravský primátor Tomáš Macura. Těmi dvěma myslel Babiše a prezidenta Miloše Zemana. Babiš dost možná narazil na strop možné podpory a na úzkou spolupráci s prezidentem začal doplácet.

Volby se dají vyhrát i bez Facebooku, komentoval triumf ODS Kubera

Voliči hledají alternativu a v senátních volbách ukázali, že to je pro ně ODS. S 10 vítěznými kandidáty ve 27 obvodech je jasným vítězem těchto doplňovacích voleb do třetiny horní komory parlamentu. A dosavadní místopředseda Senátu Jaroslav Kubera je logickým kandidátem do jeho čela místo sociálního demokrata Milana Štěcha.

Konečné skóre v Senátu nakreslí „třetí kolo voleb“

I když konečné skóre v Senátu ještě nakreslí „třetí kolo voleb“, tedy soutěž mezi stranami, kdo do svého klubu přitáhne nejvíce nestraníků, kteří byli zvoleni - neúspěšné prezidentské kandidáty Marka Hilšera, Pavla Fischera a Jiřího Drahoše, rektora Masarykovy univerzity v Brně Mikuláše Beka či bývalou místopředsedkyni TOP 09 Jitku Chalánkovou.

Naši voliči zůstali doma, na vlně je ODS, litovali u lidovců

Kdyby se některé z nich podařilo získat lidovcům, mohla by se většina v Senátu překulit na stranu KDU-ČSL, která má nyní v horní komoře jen těsně méně křesel než ODS. I kdyby se to ale stalo, lidovci by si jen nalhávali, že mají významnou podporu ve společnosti.

Jedinou šancí zůstává pro strany jako je KDU-ČSL, TOP 09 a hnutí STAN spolupráce v širším bloku, pokud se nechtějí třást, že příště skončí pod pěti procenty. TOP 09 a hnutí STAN se už na to v eurovolbách chystají.

A konečně tři neúspěšní prezidentští kandidáti - Jiří Drahoš, Pavel Fischer a Marek Hilšer - se přesvědčili, že si je voliči dobře z jejich souboje s Milošem Zemanem pamatují. Přinejmenším někteří z nich mohou boj o Hrad s šancí na úspěch zkusit příště znovu. Zeman už kandidovat nebude moci.

 Všichni tři budou dostatečně na očích, budou se objevovat v médiích. Už nyní se svým senátním úspěchem přihlásili do fronty na příštího prezidenta.

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Další z rubriky

Po tsunami je to na harakiri. ČSSD tratí na volbách miliony, polepší si ODS

Volební studio ČSSD připravené k druhému kolu senátních voleb v Praze.. (13....

Vůbec nejvíc peněz oproti stavu před říjnovými volbami si bude muset ze svého ročního rozpočtu odečíst sociální...

KOMENTÁŘ: Ať se rozhádání sociální demokraté rozdělí na dvě party

Volební studio ČSSD připravené k druhému kolu senátních voleb v Praze.. (13....

Sociální demokracie tvoří de facto dvě skupiny s naprosto odlišnými postoji a ideologií. Při absenci autoritářského...

Fischer: Předseda Senátu se musí umět postavit i prezidentovi

Pavel Fischer s manželkou Klárou slaví vítězství ve druhém kole voleb do...

Už v prvním kole to do Senátu diplomatu Pavlu Fischerovi nevyšlo jen velmi těsně. O to víc triumfoval v sobotu v kole...

Najdete na iDNES.cz